Operace Evropské centrální banky na volném trhu (OMT), tedy v září oznámené a zatím stále zamýšlené nákupy vládních dluhopisů krizí zasažených zemí, nepovedou k inflaci, neohrozí plnou míru nezávislosti ECB, nýbrž jsou v rámci jejího mandátu. OMT nejsou útokem na peněženky daňových poplatníků a nejsou přímým financováním vlád, což by bylo jasně v rozporu s mandátem ECB. Takovými slovy hájil OMT podruhé v „jámě lvové“ – německém parlamentu, guvernér centrální banky Mario Draghi.
„Očekáváme, že ekonomika eurozóny zůstane na krátkém horizontu slabá s očekávaným pozvolným oživováním až v průběhu příštího roku. Míra nezaměstnanosti zůstává neúnosně vysoká. V tomto prostředí ECB přikročila ke snížení sazeb. Normálně je takové snížení prodlouženo směrem k firmám a domácnostem. To se ale plošně nestalo. V některých zemích banky úroky úvěrů snížily, někde ne, někde dokonce vzrostly. To je narušení transmisního mechanismu,“ vysvětlil v německém parlamentu Draghi s tím, že na pozadí jsou obavy o budoucnost eurozóny a finanční systém je narušen.
Draghi zdůraznil, že právě rostoucí výnosy na dluhopisech stojí za tím, že banky v části zemích eurozóny se nemohou dostat k tržnímu financování či vůbec financování, jejich náklady neakceptovatelně rostou, což se promítá zdražením toků peněz do reálné ekonomiky. Draghi řekl, že situace mimo jiné vede k většímu rozcházení sazeb pro podniky a domácnosti. „Sazby nemusejí a nemohou být v celé eurozóně shodné, ale je nepřijatelné, aby tyto diference vznikaly na pozadí obav o rozpad eurozóny,“ uvedl guvernér ECB s tím, že posláním intervencí v rámci OMT programu je rozptýlit obavy investorů o eurozónu. Potvrdil, že k fyzickým nákupům v rámci programu, který oznámila v září, zatím ECB nepřikročila. Těm předchází žádost konkrétní země o pomoc z ESM, předjednaná s vládami dalších členských zemí. I těmito slovy vylučuje přímé financování vlád, spolu s výhradním vstupem ECB na sekundární, nikoli primární trh dluhopisů. „Nadto se naše operace soustředí na krátkodobou splatnost od jednoho do tří let a nechávají prostor tržní disciplínu,“ uvedl Draghi.
OMT jsou podle Draghiho cestou k nápravě transmisního mechanismu. „Program ECB nepředstavuje riziko pro daňové poplatníky. Takovým rizikem je zejména nerozumný vývoj národních hospodářských politik. ECB nebude intervenovat v zemích, kde se jak ekonomika, tak veřejné finance nevyvíjejí udržitelných směrem,“ reagoval Draghi na vyslovované obavy německých zákonodárců a politiků.
„Likviditu, dodanou těmito intervencemi, ECB bude v plném rozsahu absorbovat,“ dodal Draghi k riziku inflace a uvedl, že obavy vedení ECB nyní míří předně opačným směrem. „Mnohem závažnějším rizikem pro udržení cenové stability jsou klesající ceny v některých zemích eurozóny,“ řekl guvernér.
Euro k americkému dolaru, které dopoledne po špatných indexech nákupních manažerů a následně místo očekávaného růstu naopak pádu německého indexu IFO na dvou a půl leté minimum padlo až na 1,2918 USD/EUR, začalo pro slovech Draghiho prudce stoupat a aktuálně obchoduje již na hladině 1,2975 USD/EUR při maximu dne z brzkého ranního obchodování 1,2996 USD/EUR.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):

(Zdroj: ECB, Bloomberg)