Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Draghi: Skutečným rizikem stability jsou klesající ceny, ne ECB na trhu. Euro sílí

Draghi: Skutečným rizikem stability jsou klesající ceny, ne ECB na trhu. Euro sílí

24.10.2012 15:10, aktualizováno: 24.10. 15:44
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Operace Evropské centrální banky na volném trhu (OMT), tedy v září oznámené a zatím stále zamýšlené nákupy vládních dluhopisů krizí zasažených zemí, nepovedou k inflaci, neohrozí plnou míru nezávislosti ECB, nýbrž jsou v rámci jejího mandátu. OMT nejsou útokem na peněženky daňových poplatníků a nejsou přímým financováním vlád, což by bylo jasně v rozporu s mandátem ECB. Takovými slovy hájil OMT podruhé v „jámě lvové“ – německém parlamentu, guvernér centrální banky Mario Draghi.

„Očekáváme, že ekonomika eurozóny zůstane na krátkém horizontu slabá s očekávaným pozvolným oživováním až v průběhu příštího roku. Míra nezaměstnanosti zůstává neúnosně vysoká. V tomto prostředí ECB přikročila ke snížení sazeb. Normálně je takové snížení prodlouženo směrem k firmám a domácnostem. To se ale plošně nestalo. V některých zemích banky úroky úvěrů snížily, někde ne, někde dokonce vzrostly. To je narušení transmisního mechanismu,“ vysvětlil v německém parlamentu Draghi s tím, že na pozadí jsou obavy o budoucnost eurozóny a finanční systém je narušen.

Draghi zdůraznil, že právě rostoucí výnosy na dluhopisech stojí za tím, že banky v části zemích eurozóny se nemohou dostat k tržnímu financování či vůbec financování, jejich náklady neakceptovatelně rostou, což se promítá zdražením toků peněz do reálné ekonomiky. Draghi řekl, že situace mimo jiné vede k většímu rozcházení sazeb pro podniky a domácnosti. „Sazby nemusejí a nemohou být v celé eurozóně shodné, ale je nepřijatelné, aby tyto diference vznikaly na pozadí obav o rozpad eurozóny,“ uvedl guvernér ECB s tím, že posláním intervencí v rámci OMT programu je rozptýlit obavy investorů o eurozónu. Potvrdil, že k fyzickým nákupům v rámci programu, který oznámila v září, zatím ECB nepřikročila. Těm předchází žádost konkrétní země o pomoc z ESM, předjednaná s vládami dalších členských zemí. I těmito slovy vylučuje přímé financování vlád, spolu s výhradním vstupem ECB na sekundární, nikoli primární trh dluhopisů. „Nadto se naše operace soustředí na krátkodobou splatnost od jednoho do tří let a nechávají prostor tržní disciplínu,“ uvedl Draghi.

OMT jsou podle Draghiho cestou k nápravě transmisního mechanismu. „Program ECB nepředstavuje riziko pro daňové poplatníky. Takovým rizikem je zejména nerozumný vývoj národních hospodářských politik. ECB nebude intervenovat v zemích, kde se jak ekonomika, tak veřejné finance nevyvíjejí udržitelných směrem,“ reagoval Draghi na vyslovované obavy německých zákonodárců a politiků.

„Likviditu, dodanou těmito intervencemi, ECB bude v plném rozsahu absorbovat,“ dodal Draghi k riziku inflace a uvedl, že obavy vedení ECB nyní míří předně opačným směrem. „Mnohem závažnějším rizikem pro udržení cenové stability jsou klesající ceny v některých zemích eurozóny,“ řekl guvernér.


Euro k americkému dolaru, které dopoledne po špatných indexech nákupních manažerů a následně místo očekávaného růstu naopak pádu německého indexu IFO na dvou a půl leté minimum padlo až na 1,2918 USD/EUR, začalo pro slovech Draghiho prudce stoupat a aktuálně obchoduje již na hladině 1,2975 USD/EUR při maximu dne z brzkého ranního obchodování 1,2996 USD/EUR. 
 

Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):
(Zdroj: ECB, Bloomberg)


Čtěte více:

Draghi: Tiskem peněz ECB nečinnost vlád dohánět nebude. OMT za jasných podmínek, cesty bez reforem není
9.10.2012 12:13
Pokud poslední slova guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho...
Draghi: Skutečným rizikem stability jsou klesající ceny, ne ECB na trhu. Euro sílí
24.10.2012 15:10
Operace Evropské centrální banky na volném trhu (OMT), tedy v září ozn...

Váš názor
  • jen aby ti neklesalo neco jinyho, ty goldmanskej maniaku
    24.10.2012 15:37

    EK vytýká Microsoftu, že neplní povinnost zajištění klientské volby prohlížeče v jeho operačních systémech. Firma, která začala prodávat Windows 8, může čelit pokutě až 10 % ročních tržeb (Bloomberg) ... spolihas na to, ze usa prijimanim pokut zafinancuji zkrachovalou eu, co?
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data