Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Jednou se trhy probudí, Obama dosáhl Pyrrhova vítězství

Roubini: Jednou se trhy probudí, Obama dosáhl Pyrrhova vítězství

07.01.2013 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Dohoda uzavřená ve Washingtonu zabránila tomu, aby se americká ekonomika zřítila z takzvaného fiskálního útesu. S tím, jak nefunkční je americký politický systém, nebude ale trvat dlouho a nastane další krize. Zbývají do ní přesně dva měsíce. Pokud totiž nepřijdou konkrétní kroky, bude prvního března aktivováno snížení vládních výdajů o 110 miliard dolarů. V přibližně stejné době bude dosaženo dluhového limitu. A to je stále jen začátek.

V letošním roce se naplno rozjede debata o střednědobé fiskální konsolidaci. Ta povede k dalšímu sporu mezi republikány, kteří požadují snížení deficitů, a demokraty, kteří je chtějí udržet, ale nevědí, jak je financovat. Můžeme tak čekat spory ohledně povinných výdajů i daní. Měly by Spojené státy zavést daň z přidané hodnoty? Měly by zvýšit daň z příjmů, nebo ji snížit? Měly by zdanit uhlíkové emise? Brzy se celá diskuse změní v chaos.

V roce 2013 bude fiskální politika pravděpodobně představovat pro ekonomiku brzdu ve výši 1,2 % HDP. Pokud by růst dosahoval zdravých 3,5 %, nešlo by o nic významného. V minulých čtvrtletích se však růst pohyboval kolem 2 %, takže ekonomika by se mohla lehce dostat ke stagnaci. Jestliže se zhorší krize v eurozóně, bude vývoj ještě horší.

 
Dlouhodobější obrázek je ještě rozmazanější. Ani typický republikánský volič není pro velké osekání státních výdajů a Tea Party znamená spíš šum než významný signál. V době globalizace a rychlých demografických a technologických změn je udržení státu blahobytu nezbytné. Ani demokraté, ani republikáni ovšem nechápou, že to vyžaduje vyšší zdanění střední třídy a bohatých. Dohoda, která zachovává daňové úlevy pro 98 % Američanů, je tak Pyrrhovým vítězstvím.

Takzvaní strážci dluhopisového trhu nemají chuť na destrukci. Růst leží nízko a inflace ještě níž a Spojené státy mají stále světovou rezervní měnu. Americké vládní dluhopisy slouží jako bezpečné útočiště, Fed pokračuje v QE, Čína a další rozvíjející se ekonomiky budou nadále kupovat dolary, aby bránily posílení jejich měn. To vše znamená, že americká vláda bude mít ještě nějaký čas přístup k levným financím. Jednou se ale zmínění strážci probudí.

Autorem je Nouriel Roubini

(Zdroj: FT)


Čtěte více:

Roubini, svět v rukou politiků a nová doba Metternicha
14.12.2012 18:24
Rostoucí význam politiky se stal dominantním tématem konference na tém...
Roubini: Cílení inflace je u konce, nedostatečný růst v eurozóně vyvolá restrukturalizaci dluhů
21.12.2012 17:50
Evropská recese pokračuje a rozšiřuje se již i na jádro eurozóny, tedy...
Spojené státy nalezly shodu nad rozpočtem a nepadnou z útesu, Chybí podpis Obamy. Dolar ztratil
02.01.2013 8:14
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu v úterý schválila poměrem h...

Váš názor
 • Roubini: Jednou se trhy probudí,
  08.01.2013 0:25

  Hmm - tak uz i doomsayer Roubini otaci k optimismu. Nevidane - sto let tady breci a kazdy, kdo ho poslouchal a v lonskem roce prodaval tak vidi co za falesneho proroka je a jak se jeho predpovedi vyplnily. Halelujaaa. Presna ukazka jak se nevyplaci dat bezmyslenkovite na rady nejakeho zainterestovaneho sebestredneho "odbornika", jakym Roubini je. To same plati i o nasich analyticich zde na Patriji. Kdo neveri ten at se podiva na jeste nedavno tak doporucovane akcie KITDigital. Nejvetsi nepritel investora je jeho spolehani se na rady makleru a jeho vlastni liny mozek.
  sakisan
 •  
  07.01.2013 14:19

  Ale zit na dluh by melo jit donekonecna. na stare dluhopisy vlada vydava nove dluhopisy s trochu vetsim nominalem a z rozdilu financuje rozpoctovy deficit. Pokud je nizka inflace, tak cast dluhopisu koupi centralni banka a zvysi tak menovou zasobu. Pokud centralni banka dluhopisy nekupuje, tak se menova zasoba nemeni nebo snizuje, pokud uz nejake dluhopisy vlastni a ty maturuji. Z toho je videt, dluhopisy by CNB mela kupovat, pokud je inflace nizko, a nekupovat, pokud je vysoko. Bankrot statu v pripade nizke inflace by nemel nastat. Problem nastava pouze v kombinaci s vysokou inflaci. Teprve tehdy prichazi na radu omezeni rozpoctovych schodku a CNB to muze udelat omezenim odkupu dluhopisu, pipadne prodejem statnich dluhopisu na trhu a tim snizeni menove zasoby na trhu.
  PaPe3814
 •  
  07.01.2013 9:50

  Já sice chápu, že optimismus je pouze nedostatek informací, ale tenhle chlap mi už leze krkem. Jeho egíčko bude spokojený teprve, až tu všechno a všichni zbankrotujeme, polovina obyvatel spáchá hromadnou rituální sebevraždu a ostatní umřou hlady. Pak bude stát jako poslední s černým praporem na hromadě mrtvol, bude si mnout ruce a křičet "Já sem vám to řikal!!". Přečíst si jeho články znamená hodit vidle do hnoje, všechno prodat, nakoupit tuny rejže a mouky, vykopat zemljanku a čekat na příjezd 5 jezdců Apokalypsy. Už by ho měli zavřít do blázince - jeho demagogický předpovědi se nějak neplněj a hošan už ja asi ze svejch SHORTS dost zoufalej...
  marrtt
  •  
   07.01.2013 14:29

   Tak tohle byla trefa do černého. :) Chybou není udělat chybu. Chybou je si chybu nepřiznat a nepodřídit se tomu...i já jsem byl v posledních letech až přehnaně pesimistický a nakonec jsem zjistil, že je to stejně jedno, protože akcie jdou nahoru a pořád půjdou až do té chvíle, dokud si všichni nebudou myslet, že je všechno úžasné a skvělé a budeme pořád jenom růst. Pak přijde krach. Ale kdy to bude, bůh ví.
   Nyk Lísn
  • 07.01.2013 10:34

   hezky jsi to popsal .. ... sám ti nevím , která cesta z marasmu (politického či myšlenkového) je pro lidstvo - ta horší
   kominík
  • Bohužel
   07.01.2013 10:05

   má ale pravdu. Donekonečna nelze žít na dluh a jednou se to celé sesype. Nemusí to býti nutně za dva měsíce, ani za dva roky. Ale jednou to příjde. A bude zle. Moc zle....
   Arkadij Gajdar
   • Re: Bohužel
    07.01.2013 10:40

    bohužel , bohužel nás do toho morálního marasmu zavedli politické a bankovní elity ... a že by nás i z toho vyvedly ?
    kominík
    •  
     07.01.2013 11:15

     zavedli jsme se sami - nikdo nás nenutil někoho následovat a nikdo nám nezakazoval myslet. je hrozně jednoduchý všechno svádět na NĚ. Vždy spoléhat na svuj rozum a nepodléhat kampaním a stádu - jediná cesta.
     marrtt
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.