Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSSD navrhuje podpořit zaměstnanost investicemi do stavby silnic

ČSSD navrhuje podpořit zaměstnanost investicemi do stavby silnic

13.02.2013 15:25
Autor: ČTK

Vláda by měla podpořit zaměstnanost aktivními investicemi například do dopravní infrastruktury či do zateplení veřejných budov, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci ČSSD. Poslanec Milan Urban pokládá právě dopravní stavby za klíčové. Mohou díky nim vzniknout pracovní místa a zlepšit ekonomickou situaci v regionech, které jsou hůře dostupné, a investoři se jim proto vyhýbají. 

Při zachování nynější výše rozpočtového deficitu by podle Urbana mohla vláda dokázat "mobilizovat" finanční rezervy ve výši desítek miliard korun například úsporami ve státní správě. 

Pokud by se podařilo chytrými investicemi využít okolo 20 miliard korun, bude to podle Urbana v důsledku různých multiplikačních efektů znamenat vznik desítek tisíc pracovních míst. Urban zmínil možnost dostavby rychlostních silnic R35, R6 a R7, u nichž by prý nebylo složité nalézt politickou shodu. Vhodné by byly i projekty zvyšující energetickou efektivitu, které nejen přinášejí lidem práci, ale také do budoucna podporují úspory a snižují náklady na rozpočet. Zástupci ČSSD navrhují i investice do obecní a městské infrastruktury, například do sociálního bydlení. 

Vláda již podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba dosáhla na rozdíl od sociálnědemokratických vlád značných úspor v oblasti snižování provozních nákladů státu s cílem snížit deficit rozpočtu a hodlá v nich pokračovat. "Není ale možné vytvářet pracovní místa uměle na dluh. Toto řešení by mělo jen krátkodobé a neudržitelné dopady na zaměstnanost, dluh by ale zůstal," uvedl Jakob. 

Současný státní rozpočet obsahuje podle něj celou řadu prorůstových kroků. Jde například o posílení pojistných fondů státní pojišťovny EGAP, dotace na zvýhodněné úvěry pro exportéry prostřednictvím ČEB, růst dotací ze státního rozpočtu na investice do dopravní infrastruktury a zvýšení výdajů na podporu výzkumu, vývoje a inovací. "Počítá se i využitím části výnosu z emisních povolenek na program Zelená úsporám, který přinese pracovní místa v regionech," uvedl Jakob. 

Bez práce bylo podle statistiků v lednu 585.809 lidí, proti prosinci 2012 jich přibylo více než 40.000. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na nejvyšší hodnotu od rozdělení Československa v roce 1993. Podle původní metodiky, která poměřovala míru nezaměstnanosti pouze k ekonomicky aktivním lidem, totiž přesáhla deset procent. Podle nynější nové metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu, se zvýšila na osm procent. 

"Lidem je potřeba práci nabídnout, není možné je trestat za to, že práci ztratili," podotkl senátor a místopředseda strany Zdeněk Škromach. Zástupci ČSSD dnes připomínali, že zaměstnaní lidé nepobírají nejrůznější dávky a naopak platí daně. Právě proto by podle nich měla vláda hospodářský růst a zaměstnanost aktivněji podporovat. 

ČSSD také zdůrazňuje, že opatření v této oblasti jsou dlouhodobá. Kroky nynější vlády tak dopadnou do funkčního období vlády následující. Po volbách 2014 čeká ČSSD nástup do vládních lavic, kde plánuje vystřídat nyní ostře kritizovaný koaliční kabinet ODS, TOP 09 a LIDEM. 

Senátor a stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek zdůraznil, že nezaměstnaností jsou nejvíce ohroženi lide bez vzdělání. Klíčové je proto podle něj podpořit školství od předškolního po střední a učňovské. Chládek upozornil, že bez práce je sice historicky vysoký počet lidí, přesto si ale například rakouští či němečtí investoři stěžují, že v ČR nemohou najít stovky zaměstnanců s potřebnou kvalifikací, a hrozí proto odchodem. 

Historicky nejvyšší nezaměstnanost byla na českém území registrována při velké hospodářské krizi v roce 1933. Tehdy bylo bez práce 738.000 lidí a míra nezaměstnanosti překročila 21 procent.


Váš názor
 • rudy blb
  13.02.2013 15:55

  chce zrejme zvysit zamestnanost UKacek.
  bramborový knedlík
  • Re: rudy blb
   13.02.2013 15:58

   Tohle ti dementi říkají už 15 let. Jedny a ty samé kydy. Přitom o smysluplných investicích takoví tupci jako Turban nevědí zhola nic. Je to smutná podívaná, jací polomozci se dostali k moci. Tím nehájím tzv. "pravicové strany"... jejich politici vědí stejný hovno :-((
   Jesse
Aktuální komentáře
14.08.2020
6:14Ilzetzki: Co stojí uzavření škol a kdo na něj nejvíc doplácí
13.08.2020
17:42Dolar po dobrých datech z trhu práce klesá, Apple se blíží dvoubilionové valuaci  
17:11Když auta lámala ruce a elektromobily vládly silnicím...
15:41Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl pod milion
15:16Sussman: Opomíjený argument pro rozdělení velkých technologických firem
13:12Duy: Více dlouhodobých amerických dluhopisů? Pro Fed žádný problém
13:08IEA kvůli potížím letecké dopravy snížila výhled poptávky po ropě
12:17Itálie prodává dluhopisy s dvojnásobným výnosem oproti vrstevníkům
11:07Rubinstein: Akciové bludy i analýzy vysoké hodnoty
10:39Komentář: Inflace v červenci poskočila na 3,4 %, prognóza ČNB prošla prvním úspěšným testem
10:22USA i přes snahu EU nechají cla na airbusy i další evropské zboží
9:15Rozbřesk: Evropský průmysl se odrazil ode dna
9:00Ifo: Německé firmy čekají, že se k normálu vrátí až za 11 měsíců
8:50Rally na amerických akciích na rekordech, nás čeká inflace  
8:36Čínský Tencent má vyšší zisk, mírní obavy z represí Washingtonu
8:33Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů
8:29Deficit rozpočtu je v USA kvůli dopadům koronaviru na rekordu
6:13Prince: USA bojují s pandemií penězi, jiné země vědou a sociálním distancováním
12.08.2020
22:05Odraz v technologiích posílá index S&P 500 blízko historických maxim  
17:40Tak maximálně jednou za 35 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - HDP, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university