Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdroje: Glencore dodával materiál firmě napojené na íránský jaderný program

Zdroje: Glencore dodával materiál firmě napojené na íránský jaderný program

01.03.2013 15:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Komoditní gigant Glencore (3,72 GBP, -3,94%) poskytl tisíce tun oxidu hlinitého íránské firmě, která zásobuje výrobce zařízení pro kontroverzní jaderný program, kvůli němuž byly na Írán uvaleny tvrdé mezinárodní sankce. Agentuře Reuters informace sdělily zdroje z diplomatických a zpravodajských kruhů.

Dosud nezveřejněné transakce mezi Glencore, největším světovým obchodníkem s komoditami, a íránskou společností Iralco byly konstruovány na principu barteru, tedy výměny zboží za zboží. Fakt, že se je podařilo řadu měsíců udržet pod pokličkou, názorně přibližuje překážky, kterým čelí Západ ve snaze o odstřižení Íránu od světové ekonomiky. Podle diplomatů si Teherán navzdory zpřísňujícím se sankcím neustále nachází nové cestičky k lidem a společnostem ochotným s teokratickým režimem obchodovat.

Glencore loni firmě Iralco dodal tisíce tun oxidu hlinitého, polotovaru, z něhož se vyrábí hliník. Jako protihodnotu od Íránců dostal menší množství již zpracovaného a pravděpodobně použitého hliníku. Iralco má kontrakt na dodávky materiálu pro společnost Iran Centrifuge Technology (TESA), která je součástí íránského jaderného programu a jako taková je od roku 2006 na černé listině OSN. Jelikož se zpravodajcům podařilo prokázat napojení Iralco na TESA, byly od prosince 2012 na Iralco uvaleny sankce EU. Glencore tvrdí, že se o vazbách svého obchodního partnera dozvěděl loni v prosinci, načež kontrakt okamžitě ukončil. Poslední dodávka se uskutečnila v říjnu, dva měsíce předtím, než Brusel sankce schválil.

Podle Glencore byly barterové dohody, podepsané v roce 2011, naprosto legální a Íránu nijak nepomohly v obcházení sankcí. Hliník ani jeho oxidy do sankcí nespadají a barter je jedna z nejstarších a nejtransparentnějších forem obchodování, uvádí se v prohlášení společnosti. Podrobnosti komoditní obchodník sdělit nechce. Hodnota hliníkových transakcí s Iralco není známa. Akcie společnosti na londýnské burze dnes odepisují výrazných 3,7 %, avšak pokles by mohl souviset spíše se zprávou, že firma nebude schopná dokončit sloučení s těžařem Xstrata (11,12 GBP, -4,39%) v plánovaném termínu kvůli průtahům se schvalováním transakce v Číně.

Spojené státy a EU v posledních měsících přijaly další sadu zákazů a omezení namířených proti celé íránské ekonomice. Nové sankce, které by měly začít platit během několika měsíců, postihnou společnosti udržující obchodní styky s íránskými firmami ve vybraných průmyslových sektorech. Dále by měly Íránu znesnadnit nákup hliníku, oceli, uhlí a surovin používaných ve stavebnictví a automobilovém průmyslu. Zároveň by Teheránu měly být ztíženy možnosti prodávat ropu barterovým způsobem. Zákazy postihnou i státní mediální agentury. Spojené národy na Írán uvalily čtyři série sankcí.

Hliník se používá k výrobě trubic pro centrifugy, v nichž se obohacuje uran. Írán trvá na tom, že jeho aktivity v oblasti obohacování uranu nemají nic společného s výrobou zbraní a zaměřují se na lékařský výzkum a výrobu energie. Většina nových centrifug je zhotovována z kompozitních materiálů.

Glencore měl Íránu dodat pět tun oxidu hlinitého za každou tunu hliníku, kterou od Iralco obdržel. Takto strukturovaný obchod, s poměrem 5 ku 1, vyvolává podezření, jelikož na výrobu jedné tuny hliníku je potřeba kolem dvou tun oxidu hlinitého. Transakce se tak na první pohled jeví výrazně výhodnější pro Iralco. Podle zpravodajských služeb Glencore žádné zákony neporušil.

Expertní panel Radu bezpečnosti OSN několikrát upozornil na to, že Írán se naučil vyhýbat se sankcím s pomocí nastrčených společností, prostředníků a malé skupiny spřátelených zemí. Platební styk s vnějším světem je pro Teherán kvůli sankcím a vyřazení z mezinárodního clearingového systému SWIFT stále obtížnější. O to víc se uchyluje k barterovým transakcím, které se dají obtížněji sledovat.

Švýcarsko je vázáno sankcemi OSN od roku 2002, kdy se země se silnou tradicí neutrality po těsném referendu k organizaci připojila. V případě embarga proti Sýrii a Libyi Švýcaři následovali EU a Spojené státy, avšak u Íránu se některá přísnější opatření zdráhají zavést. Americké ministerstvo financí uvedlo, že od letošního července se na jeho černé listině může octnout každý, kdo Íránu dodává oxid hlinitý.

Íránskou ekonomiku drtí pád hodnoty riálu, pokles spotřebních výdajů a rostoucí nezaměstnanost. Výroba automobilů se propadla o desítky procent. Obzvlášť těžce byly postiženy dovozy léků a zdravotnických pomůcek. Náklady základní péče vzrostly na dvojnásobek. Potraviny jsou nicméně stále běžně dostupné, i když i ty zdražily. Stát udržuje kontrolu nad cenami základních surovin typu chleba či oleje.

(Zdroje: Reuters, AP, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university