Aktualizováno Senát schválil ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Jde o první žalobu na prezidenta v historii ČR. Důvodem byla kontroverzní novoroční amnestie a otálení s podpisem smluv a jmenováním soudců. Pro podání žaloby ústavnímu soudu dnes podle agenturních zpráv hlasovalo 38 senátorů, zbývajících 30 bylo proti. Výsledky hlasování při neveřejném jednání následně potvrdila senátní volební komise.
Velezradou je podle zákona o Ústavním soudu "jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu," cituje z legislativy ČTK. Trestem je ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt. Klausovo druhé funkční období přitom skončí už tento čtvrtek. Odsouzený prezident také ztrácí nárok na plat a požitky po skončení výkonu funkce.
Návrh žaloby již dříve podepsalo 28 senátorů ze všech senátorských klubů vyjma ODS. Pod návrhem figurují i dva zástupci klubu sdružujícího senátory za vládní hnutí Starostové a nezávislí, jejich předseda Jan Horník a Jiří Šesták. Doplňuje je 18 senátorů za ČSSD včetně místopředsedů strany Jiřího Dienstbiera a Zdeňka Škromacha, pětice členů klubu KDU-ČSL a nezávislí včetně jejich předsedy Petra Šilara, komunistka Marta Bayerová z klubu SPOZ, KSČM a Severočech a senátorky Eliška Wagnerová (za SZ) a Alena Dernerová (za Severočechy.cz).
Skupině senátorů z celého spektra vyjma ODS vadí nejen Klausova novoroční amnestie, ale třeba i odkládání podpisu unijní smlouvy o evropském stabilizačním mechanismu, připomínají také jeho údajné otálení s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě a vytýkají mu, že téměř rok nejmenoval žádného ústavního soudce a vyjma dvou neúspěšných pokusů ani nikoho Senátu ke schválení nominace nenavrhl, "čímž vážně ohrozil řádné fungování Ústavního soudu".
Senát podle Jiřího Dienstbiera splnil svou povinnost chránit ústavnost a nemohl mlčet v situaci, kdy Klaus opakovaně porušoval ústavu. "Neúcta k pravidlům vede na protiústavní scestí a tomu Senát bránit musel," řekl Dienstbier s tím, že chránit ústavnost je důležité v jakémkoliv okamžiku. "Chceme slyšet názor Ústavního soudu, co je velezrada. Chceme slyšet, kam až může prezident zajít v odmítání doporučení Parlamentu či přání českého lidu," dodal předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD).
Senátní organizační výbor už minulý týden návrh žaloby schválil a senátorům doporučil, aby hlasovali pro. Václav Klaus, tehdy na oficiální návštěvě Bratislavy, uvedl, že jde především o politikaření. "Myslím, že jsou to politické hrátky, které s podstatou problému nebo ústavního systému jak na Slovensku, tak v České republice nemají nic společného," prohlásil Klaus na půdě našich východních sousedů. "Je to smutné, že někteří lidé z naší politické opozice používají výhrůžku Ústavního soudu k tomu, aby řešili svůj nesouhlas politického typu," dodal.
Pro ústavní soud bude žaloba na prezidenta prioritou, rozhodnutí se nicméně očekává spíše v řádu týdnů. Podle vyjádření nového generálního sekretáře ÚS Ivo Pospíšila pro Českou televizi je reálné, že by mohl soud rozhodnout koncem března.
(Zdroj: ČTK, Reuters, ČT)