Na určitou stabilizaci situace kolem záchrany Kypru v očích investorů poukazuje dnešní výsledek aukce španělských vládních dluhopisů. Madridu se dnes povedlo prodat dluhopisy se splatností deset let a dále dva a pět let, v celkovém objemu přesahujícím 4,5 miliardy eur, tedy nad horní hranicí stanoveného cíle 4 mld. EUR. Průměrný výnos u všech tří splatností mírně klesl v porovnání s aukcí předchozí.
Dnes prodaný dluhopis se splatností deset let, jehož španělská vláda prodala za 2,33 mld. EUR, držitelům vynese v průměru 4,898 procenta, což je mírně pod 4,917procentním výnosem z aukce srovnatelného dluhopisu konané 7. března. Pětiletý výnos klesl za dva týdny na 3,557 procenta z 3,571 procenta a dvouletý výnos se snížil na 2,275 procenta z 2,54 procenta z aukce 21. února. Poptávka po jednotlivých splatnostech byla v případě 10letého dluhopisu na 1,89násobku upsaného množství, u pětiletého a dvouletého dluhopisu na 3,58 násobku respektive na 4násobku.
Španělská vláda od začátku roku pokryla již zhruba 31 procent objemu plánovaných emisí středně- a dlouhodobých dluhopisů pro letošní rok. Další aukci dluhopisů chystá země na 4. dubna. Státní dluh Španělska loni stoupl, navzdory drastickým úsporným opatřením, o rekordních 146 miliard eur na více než 882 mld. EUR, což odpovídá 84 procentům HDP. Zadluženost země je tak nejvyšší od roku 1910.
MMF tento měsíc uvedl, že španělská ekonomika i finanční sektor nadále čelí zvýšeným rizikům. Upozornil však na to, že španělská vláda dosáhla výrazného pokroku při zavádění reforem finančního sektoru. Španělsko dostalo od Evropské unie zhruba 40 miliard eur na pomoc bankám. Země nedávno úspěšně absolvovala kontrolu plnění podmínek tohoto programu.
„Dluhopisy periferních zemí si vedou dobře druhý den v řadě a tato dnešní aukce, podobně jako reakce trhu na poslední události, potvrzuje náš názor, že riziko nákazy z Kypru je velmi omezené,“ uvedla po aukci analytička Chiara Cremonesi. Kyperští zákonodárci tento týden odmítli schválit podmínky evropského záchranného plánu, z nichž největší odpor si vysloužilo navrhované zdanění bankovních vkladů. ECB dnes dala Kypru určité ultimátum, když člen jejího užšího vedení Jörg Asmussen řekl, že ECB nemůže kyperským bankám dodávat dlouhodobě peníze bez komplexního záchranného plánu, protože bez rychlé rekapitalizace nejsou tyto banky solventní. Kyperské banky jsou na nouzovém financování od ECB silně závislé. ECB již v červnu přestala přijímat kyperské státní dluhopisy jako záruku, což kyperským bankám zkomplikovalo přístup k běžnému financování od ECB. Podle zdrojů má Kypr připraven alternativní plán s účastí Ruska, který by měl splnění podmínek pro získání mezinárodní pomoci zajistit.
(Zdroj: Bloomberg, AP)