Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký ropný boom doléhá na zahraniční dodavatele. Nejvíc trpí Kanada

Americký ropný boom doléhá na zahraniční dodavatele. Nejvíc trpí Kanada

10.04.2013 17:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Prudký nárůst těžby ropy ve Spojených státech otřásá energetickými trhy po celém světě, nejvíc však u amerických sousedů na severu a také u ostatních tradičních zásobitelů amerických rafinerií.

V důsledku břidlicové revoluce, která umožnila využít rozsáhlá nekonvenční ložiska plynu a ropy v v Severní Dakotě, Montaně či Texasu, dochází k omezení prostoru pro dovoz ropy z Kanady, nejdůležitějšího zahraničního dodavatele, nejvýznamnějšího obchodního partnera a jednoho z nejbližších spojenců Spojených států.

Kvůli nedostatečné přepravní kapacitě ropovodů a náhlému zvýšení produkce na americkém Středozápadě musí těžaři v Kanadě na svůj produkt z roponosných písků nabízet stále větší slevy. Krom amerických rafinerií totiž zatím jinam ropu dodávat nemohou.

Kanadská centrální banka odhaduje, že nižší ceny exportované ropy v loňském druhém pololetí uzmuly z HDP země 0,4 %. Jelikož kanadská ekonomika za celý rok narostla o 1,8 %, není efekt břidlicové alternativy nezanedbatelný.

A Kanada není sama. Řada jiných dodavatelů, kteří tradičně zásobují americké rafinerie, se musí vypořádat s obnovou americké energetické soběstačnosti. Těžce postiženi jsou producenti ze západní Afriky, kde se těží lehká ropa s nízkým obsahem síry, která má podobné složení jako produkce z amerických břidlic.

Americký dovoz z Nigérie tak loni meziročně propadl o téměř 50 %. V případě Alžírska a Angoly došlo k poklesu dodávaných objemů o zhruba 30 %. Menší poptávka doléhá i na těžaře v Latinské Americe. Podle konzultantské společnosti IHS CERA by se tyto země měly rostoucí měrou orientovat na asijské trhy. Do konce dekády by měly vývoz do Asie zdvojnásobit.

Americká těžba ropy podle tamního Energetického informačního úřadu (EIA) loni vzrostla o víc než 13 % na průměrných 6,4 milionu barelů denně. Přírůstek o denních 760 tisíc barelů byl největší od zahájení ropné těžby v USA v 50. letech 19. století a překoná dosavadní maximum 751 tisíc barelů za den z roku 1951. Letos se podle posledních čísel EIA těžba pohybuje už kolem 7,2 mil. barelů za den a je nejvyšší za posledních 21 let.

Největší dopad pociťuje Kanada, která momentálně nemá alternativní exportní kanály. Problém nepředstavují klesající objemy – vývoz do Spojených států ve skutečnosti roste. Jenže kvůli přetíženým kapacitám dochází na trhu k extrémně velkým cenovým výkyvům, které poškozují těžaře a znemožňují sestavování spolehlivých dlouhodobých projekcí a schvalování investičních projektů.

„Domnívám se, že překvapující byla rychlost, s jakou to přišlo,“ tvrdí ministerská předsedkyně roponosné provincie Alberta Alison Redfordová. Pokles cen z konce loňského roku a začátku roku letošního se dramaticky promítl do výše odváděných koncesních poplatků. Ty tvoří velkou část příjmů lokální administrativy. V posledních týdnech se ceny vyvážené ropy ustálily, avšak vládní činitelé a lidé z ropné branže očekávají, že zvýšená volatilita bude trvat, dokud nebudou postaveny nové ropovody do Spojených států či na pobřeží.

Americké rafinerie v Mexickém zálivu mají o těžkou kanadskou ropu velký zájem, zčásti i proto, že řada jich není nakonfigurována pro lehké typy těžené z břidlic. Dodávky se musí rostoucí měrou uskutečňovat po železnici a po vodních cestách. Loni celkový vývoz kanadské ropy do USA vzrostl o 8 % na průměrných 2,4 mil. barelů denně. Těžká kanadská ropa se však kvůli horší dostupnosti oproti lehčím americkým směsím obchoduje s diskontem až 40 USD za barel. Momentálně činí cenový rozdíl zhruba 20 USD za barel.

Pokračování cenových výkyvů by mohlo ohrozit řadu těžařských projektů a fiskální pozici vlády v Albertě. Energetické suroviny tvoří základní pilíř místní ekonomiky od 90. let minulého století. Rozsáhlá těžba z roponosných písků – ložisek bitumenu smíchaného s křemencem v severně položených boreálních lesích – začala být rozvíjena později.

Loni Kanada produkovala 3,2 mil. barelů ropy denně, z toho polovinu z písečných ložisek. Podle místní asociace těžařů by do deseti let mohl celkový výstup vzrůst na 5 mil. barelů denně. Analytici před přebytkem ropy na severoamerickém trhu varovali, ale počítali s ním až k roku 2020. Břidlicová revoluce příchod svízelné situace urychlila.

Kanadští představitelé ve snaze pomoci odstranit úzká hrdla zvýšili lobbistický tlak na realizaci velkokapacitního ropovodu Keystone XL z Alberty k břehům Mexického zálivu, který by výrazně zvýšil exportní možnosti kanadských těžařů. Americký prezident Barack Obama loni projekt zavrhl, avšak letos by o něm měl rozhodnout znovu. Výstavbu potrubí výraznou většinou podpořil Senát.

(Zdroje: WSJ, EIA, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m