Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký ropný boom doléhá na zahraniční dodavatele. Nejvíc trpí Kanada

Americký ropný boom doléhá na zahraniční dodavatele. Nejvíc trpí Kanada

10.04.2013 17:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Prudký nárůst těžby ropy ve Spojených státech otřásá energetickými trhy po celém světě, nejvíc však u amerických sousedů na severu a také u ostatních tradičních zásobitelů amerických rafinerií.

V důsledku břidlicové revoluce, která umožnila využít rozsáhlá nekonvenční ložiska plynu a ropy v v Severní Dakotě, Montaně či Texasu, dochází k omezení prostoru pro dovoz ropy z Kanady, nejdůležitějšího zahraničního dodavatele, nejvýznamnějšího obchodního partnera a jednoho z nejbližších spojenců Spojených států.

Kvůli nedostatečné přepravní kapacitě ropovodů a náhlému zvýšení produkce na americkém Středozápadě musí těžaři v Kanadě na svůj produkt z roponosných písků nabízet stále větší slevy. Krom amerických rafinerií totiž zatím jinam ropu dodávat nemohou.

Kanadská centrální banka odhaduje, že nižší ceny exportované ropy v loňském druhém pololetí uzmuly z HDP země 0,4 %. Jelikož kanadská ekonomika za celý rok narostla o 1,8 %, není efekt břidlicové alternativy nezanedbatelný.

A Kanada není sama. Řada jiných dodavatelů, kteří tradičně zásobují americké rafinerie, se musí vypořádat s obnovou americké energetické soběstačnosti. Těžce postiženi jsou producenti ze západní Afriky, kde se těží lehká ropa s nízkým obsahem síry, která má podobné složení jako produkce z amerických břidlic.

Americký dovoz z Nigérie tak loni meziročně propadl o téměř 50 %. V případě Alžírska a Angoly došlo k poklesu dodávaných objemů o zhruba 30 %. Menší poptávka doléhá i na těžaře v Latinské Americe. Podle konzultantské společnosti IHS CERA by se tyto země měly rostoucí měrou orientovat na asijské trhy. Do konce dekády by měly vývoz do Asie zdvojnásobit.

Americká těžba ropy podle tamního Energetického informačního úřadu (EIA) loni vzrostla o víc než 13 % na průměrných 6,4 milionu barelů denně. Přírůstek o denních 760 tisíc barelů byl největší od zahájení ropné těžby v USA v 50. letech 19. století a překoná dosavadní maximum 751 tisíc barelů za den z roku 1951. Letos se podle posledních čísel EIA těžba pohybuje už kolem 7,2 mil. barelů za den a je nejvyšší za posledních 21 let.

Největší dopad pociťuje Kanada, která momentálně nemá alternativní exportní kanály. Problém nepředstavují klesající objemy – vývoz do Spojených států ve skutečnosti roste. Jenže kvůli přetíženým kapacitám dochází na trhu k extrémně velkým cenovým výkyvům, které poškozují těžaře a znemožňují sestavování spolehlivých dlouhodobých projekcí a schvalování investičních projektů.

„Domnívám se, že překvapující byla rychlost, s jakou to přišlo,“ tvrdí ministerská předsedkyně roponosné provincie Alberta Alison Redfordová. Pokles cen z konce loňského roku a začátku roku letošního se dramaticky promítl do výše odváděných koncesních poplatků. Ty tvoří velkou část příjmů lokální administrativy. V posledních týdnech se ceny vyvážené ropy ustálily, avšak vládní činitelé a lidé z ropné branže očekávají, že zvýšená volatilita bude trvat, dokud nebudou postaveny nové ropovody do Spojených států či na pobřeží.

Americké rafinerie v Mexickém zálivu mají o těžkou kanadskou ropu velký zájem, zčásti i proto, že řada jich není nakonfigurována pro lehké typy těžené z břidlic. Dodávky se musí rostoucí měrou uskutečňovat po železnici a po vodních cestách. Loni celkový vývoz kanadské ropy do USA vzrostl o 8 % na průměrných 2,4 mil. barelů denně. Těžká kanadská ropa se však kvůli horší dostupnosti oproti lehčím americkým směsím obchoduje s diskontem až 40 USD za barel. Momentálně činí cenový rozdíl zhruba 20 USD za barel.

Pokračování cenových výkyvů by mohlo ohrozit řadu těžařských projektů a fiskální pozici vlády v Albertě. Energetické suroviny tvoří základní pilíř místní ekonomiky od 90. let minulého století. Rozsáhlá těžba z roponosných písků – ložisek bitumenu smíchaného s křemencem v severně položených boreálních lesích – začala být rozvíjena později.

Loni Kanada produkovala 3,2 mil. barelů ropy denně, z toho polovinu z písečných ložisek. Podle místní asociace těžařů by do deseti let mohl celkový výstup vzrůst na 5 mil. barelů denně. Analytici před přebytkem ropy na severoamerickém trhu varovali, ale počítali s ním až k roku 2020. Břidlicová revoluce příchod svízelné situace urychlila.

Kanadští představitelé ve snaze pomoci odstranit úzká hrdla zvýšili lobbistický tlak na realizaci velkokapacitního ropovodu Keystone XL z Alberty k břehům Mexického zálivu, který by výrazně zvýšil exportní možnosti kanadských těžařů. Americký prezident Barack Obama loni projekt zavrhl, avšak letos by o něm měl rozhodnout znovu. Výstavbu potrubí výraznou většinou podpořil Senát.

(Zdroje: WSJ, EIA, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data