Aktualizováno Meziroční tempo růstu čínské průmyslové výroby v dubnu zrychlilo na 9,3 procenta z březnového sedmiměsíčního minima 8,9 procenta. Růst mírně zaostal za očekáváním analytiků, což podle zpravodajských agentur podtrhuje křehkost současného oživení čínské ekonomiky. Míra růstu kapitálových investic v zemi (mimo venkov) od ledna do dubna zpomalila na 20,6 procenta z 20,9 procenta, ačkoli analytici (Bloomberg) očekávali zrychlení růstu na 21 procent. Tempo růst maloobchodních tržeb v dubnu dosáhlo meziročně očekávaných 12,8 procenta a zrychlilo tak z březnových 12,6 procenta.
"Hospodářská aktivita zůstává slabá. Očekáváme, že růst HDP se ve druhém čtvrtletí bude pohybovat kolem 7,8 až 7,9 procenta, pokud nepřijdou žádná stimulační opatření," uvedl analytik Liang Jou-cchaj. "Vláda bude nadále obezřetná ohledně výše dluhu regionálních samospráv, kontrolovat nemovitostní trh a stlačovat veřejné výdaje. Všechny tyto kroky ochromí oživení růstu čínské ekonomiky," dodal analytik Standard Chartered Li Wei. Podle ekonoma Société Générale dnes zveřejněná data ukázala, že hospodářský růst ve druhém čtvrtletí by mohl být o něco lepší než v prvním kvartále, pravděpodobně ale ne příliš výrazně.
V letošním prvním čtvrtletí tempo růstu čínské ekonomiky překvapivě zpomalilo na 7,7 procenta ze 7,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku, na čemž se podílely především slabší průmysl a investice. Vratkost růstu druhé největší ekonomiky světa demonstrovala poslední data o dubnovém průmyslu, který nečekaně zpomalil, zatímco vývozní zakázky čínských firem výrazně klesly. Podmínky v čínském sektoru služeb byly v dubnu podle průzkumu HSBC nejhorší za necelé dva roky.
Za celý loňský rok čínská ekonomika vzrostla o 7,8 procenta, což byl nejhorší výsledek od roku 1999. Čínská média přinesla citace zdrojů z čínské vládnoucí strany, podle kterých země po letošním cíli růstu ekonomiky o 7,5 % pro příští rok stanoví 7% tempo. Zdroje ale poznamenávají, že zatímco čínský pětiletý plán do roku 2015 potřebuje k naplnění svých cílů roční tempo růstu ekonomiky na úrovni 7 %, březnové vyjádření premiéra Li Keqianga o cílech pro dekádu do roku 2020 počítá k naplnění cílů s průměrným růstem ekonomiky o 7,5 %.
Čína je druhou největší ekonomikou světa a její slabý růst by mohl mít negativní dopad i na další ekonomiky. Může totiž znamenat, že se sníží poptávka po technologiích a spotřebním zboží z USA a Evropy. OECD v březnové zprávě předpověděla, že čínská ekonomika je na dobré cestě ke čtvrtému čtvrtletí rychlého růstu v řadě a v roce 2016 by měla svou velikostí (po očištění o měnové rozdíly) předstihnout tu americkou. Čína má v současnosti druhou největší ekonomiku světa poté, co v roce 2010 předstihla Japonsko. Tomu předcházely tři dekády oslnivého hospodářského růstu, jehož tempo v průměru dosahovalo 10 procent.
(Zdroj: čtk, Bloomberg)