Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jim Chanos o nafukování úvěrové bubliny v Číně. Vše okolo realit je „na short“

Jim Chanos o nafukování úvěrové bubliny v Číně. Vše okolo realit je „na short“

25.4.2013 16:43

Prudký růst úvěrů v čínské ekonomice poukazuje na tvořící se bublinu, zatímco tamní ekonomika se horší, uvedl známý investor Jim Chanos, stojící v čele hedge fondu Kynikos Associates. Chanos je, mimo jiné známý četnými návštěvami druhé největší ekonomiky světa, co se Číny týče dlouhodobým medvědem.

„Skutečně si myslím, že (čínská) ekonomika se zhoršuje. A důvodem je úvěrový trh,“ uvedl investor v rozhovoru na CNBC. Poukázal na prudký růst nových úvěrů v domácí měně, jejichž objem dosáhl v prvním čtvrtletí 1 bilionu amerických dolarů. Velikost čínské ekonomiky je zhruba 8 bil. USD, tedy v případě zachování současného tempa růstu úvěrů po celý rok by jejich objem dosáhl plné poloviny ročního hrubého domácího produktu země, podotýká Chanos.

„Abychom to uvedli do relativního měřítka, celkový objem nových úvěrů ve světě vzrostl za minulé čtvrtletí o 1,5 bilionu dolarů. Čína, jejíž ekonomika tvoří velikostí desetinu té světové, přitom zajistila dvě třetiny tohoto objemu.“ Chanos přitom upozornil, že jde pouze o začátek trendu, což je samo o sobě varováním. „Jde o úvěrovou bublinu, která nejenže je obrovská, ale navíc se stále zvětšuje.“

Chanos je jako známý „shortař“ na bubliny odborníkem. „Cena aktiv roste s růstem úvěrového trhu, zatímco to aktivum netvoří dostatek hotovosti na obsluhu dluhu,“ pojmenoval problém s tím, že jako právě zářný příklad tohoto jevu se zdá být čínský realitní trh. Chanos již dříve upozorňoval, že síla čínské ekonomiky, v níž někteří investoři věří, je založená na překotném rozvoji stavebnictví, které tvoří zhruba polovinu celkového výkonu této ekonomiky.

„Ekonomický model této země stojí na chatrných základech…. v tomto modelu pokaždé, když dokončíte jednu stavbu, musíte okamžitě začít stavět tři další,“ řekl hedge fond manažer. Důsledkem jsou pak „města duchů“, která v Číně za poslední roky vyrostla. Chanos varoval investory před „čímkoliv, co má něco společného s čínským realitním trhem“ – to se týká developerů, cementáren, ocelářů, ale i producentů železné rudy a těžařů. „Objem úvěrů nelze udržet na 50 procentech HDP. Něco se musí stát. Ale kdy, to nevím,“ řekl Chanos.

Jen za březen vzrostly v Číně nové úvěry v domácí měně téměř dvojnásobně na 1,06 bilionu RMB z únorových 620 miliard jüanů. Trh přitom očekával o poznání mírnější růst na 900 mld. RMB. Očekávání předčila v březnu také nabídka peněz v ekonomice, měřená agregátem M2 (oběživo a vklady na bankovních účtech), růstem o 15,7 procenta při konsensu 14,6 procenta a překonala vládní cíl 13procentního růstu. Obavy navíc budí tzv. stínové bankovnictví, tedy rychlý růst úvěrů poskytovaných nebankovními institucemi. Ratingová agentura Fitch i s tímto argumentem snížila Číně rating dlouhodobých závazků v domácí měně o jeden stupeň na „A+“.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

Chanos: Fasáda čínské ekonomiky začíná praskat, banky budou potřebovat další kapitál
18.5.2011 18:13
Čínská ekonomika vykazuje reálné zpomalení, zvláště pak v realitním se...
Chanos: Nevěřte číslům z Pekingu. Čínské akcie jsou zralé na short (+video)
20.9.2012 16:10
Zhoršování čínské ekonomiky pokračuje, navzdory snahám Pekingu skrýt j...
Chanos: Vyhněte se čínské nákaze a shortujte jako já
8.3.2013 17:03
Dejte si pozor na vše, co závisí na čínském hospodářském zázraku. Bubl...
Prudký růst úvěrů v Číně: Cesta k růstu domácí spotřeby, nebo zdroj nových rizik?
11.4.2013 10:00
Čínský bankovní sektor hraje v oživování tamní ekonomiky, jejíž růst l...
Čínské investice v Evropě nabírají na tempu
16.4.2013 17:05
Evropa se stala nejoblíbenější destinací čínských investorů. Ti se chy...
Pimco o Číně: Vyhněte se dluhopisům exportních odvětví, lepší jsou utility a energetiky
23.4.2013 7:58
Největší dluhopisový fond Pacific Investment Management Co.(Pimco) dop...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data