Prudké výkyvy na trhu japonských státních dluhopisů nedávají spát tamním bankéřům. Největší japonské finanční domy vlastní obligace v hodnotě desítek bilionů jenů (stovek miliard dolarů). Větší změny jejich výnosů by mohly bankám nemile zatopit a odstartovat panické výprodeje, které by úplně zhatily snahy premiéra Šinzó Abeho o oživení ekonomiky.
Míru nervozity demonstroval včerejší výplach na japonských burzách. Stačil prudší růst výnosu desetiletého státního dluhopisu na 1 %, jednoleté maximum, a obavy z možných účetních ztrát (cena dluhopisů jde proti jejich výnosům) bank spustily vlnu prodejů jejich akcií. Jen Mitsubishi UFJ Financial, největší japonský finanční ústav podle aktiv, má v rozvaze státní obligace v hodnotě 50 bilionů jenů.
V porovnání s jinými rozvinutými ekonomikami jsou výnosy japonských dluhopisů stále směšně nízko. Od rekordních minim na 0,315 % z počátku dubna se však během necelých dvou měsíců posunuly o téměř 60 bazických bodů výš. Předchozí pokles se zlomil po ohlášení výrazné expanze měnové politiky. Bank of Japan (BOJ) rozhodla o zdvojnásobení měsíčního objemu nakupovaných dluhopisů s cílem vymanit ekonomiku z vleklé deflace. Zvýšený příliv peněz by měl podle plánu BOJ vyhnat míru inflace do dvou let na 2 procenta. Investory teď cloumá nejistota ohledně dopadů uvolněné měnové politiky na dluhopisový trh.
„Banky mohou kvůli volatilitě japonských státních dluhopisů utrpět největší rozvahové škody,“ tvrdí Ben Collett z hongkongské společnosti Sunrise Brokers. Dodává ale, že banky neživí jen dluhopisy a že po čtvrtečním výprodeji se objevily zajímavé nákupní příležitosti v segmentu solidních titulů.
Index Nikkei včera zaznamenal 7% propad, největší za dva roky. Tři významné japonské banky Mizuho, Mitsubishi UFJ a Sumimoto Mitsui odepsaly mezi 7 a 11 %. Navzdory výprodejům je kapitálová pozice bank velmi dobrá. Podle ratingové agentury Standard & Poor´s se výsledky pěti největších bankovních skupin v zemi za uplynulý rok díky pozitivním daňovým efektům, zahraničním aktivitám a růstu příjmů z poplatků řadí k nejlepším za posledních šest let.
Na tokijské burze dnes pokračovala negativní tendence, dluhopisové výnosy však zkorigovaly a ustoupily k 0,84 % poté, co BOJ na trh vrhla 20 mld. USD, jež použila na nákup dluhopisů. Jednalo se o již druhý zásah během dvou dní. Guvernér BOJ Haruhiko Kuroda před pár hodinami v reakci na výkyvy slíbil zlepšit komunikaci s trhem a přizpůsobit operace obavám investorů.
„BOJ zjišťuje, že úplnou kontrolu nad dluhopisovým trhem nikdy nezíská,“ tvrdí Kazuhiko Ogata z japonské pobočky . Centrální banka se obává, že rostoucí volatilita by mohla banky donutit začít se dluhopisů rychle zbavovat. To by zasáhlo celý finanční sektor a přelilo se do reálné ekonomiky. Podle analýzy BOJ by růst výnosů o 1 % u všech splatností vedl k tržním ztrátám odpovídajícím pětině kapitálového polštáře Tier 1 regionálních bank a desetině polštáře Tier 1 u velkých bank.
Podle analytiků by akcionáře bank mohla uklidnit skutečnost, že volatilita není tak vysoká, jak se na první pohled zdá. „Možná vzrostla, ale není mimo běžné pásmo: 30denní volatilita je těšně pod standardní odchylkou od dlouhodobého průměru,“ tvrdí Nicholas Smith z brokerského domu CLSA v Tokiu. Růst japonských dluhopisů je podle něj v souladu s vývojem v dalších velkých ekonomikách a není ničím neobvyklým.
Na 90 bazických bodech výnosy nijak závratně vysoko nejsou. Navíc na jejich pokles budou tlačit nákupy japonské centrální banky a státních či penzijních fondů, které mají část portfolia pro obligace povinně vyhrazenou, domnívá se Smith.
Tai Hui z Funds tvrdí, že výnos 10letého japonského dluhopisu by do 12 měsíců měl vzrůst na 1,1-1,3 %, což by oproti současným úrovním představovalo zvýšení o 20 bazických bodů.
Ani sloupkař Buttonwood v nejbližší době apokalypsu na dluhopisových trzích neočekává. Korporátní sektor spíš refinancuje staré závazky a jeho ziskovost dosahuje solidní úrovně, inflace se drží velmi nízko a ani inflační očekávání nenaznačují brzký růst cen. Prozatím tedy žádná bouře na obzoru.
(Zdroje: CNBC, Buttonwood´s Notebook, JPMorgan)