Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa pod olivovníky má Itálii pomoci z recese

Ropa pod olivovníky má Itálii pomoci z recese

31.05.2013 17:49
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Jižní Itálie je díky příznivým klimatickým podmínkám a absenci zemědělských alternativ druhým největším producentem olivového oleje na světě. Geologické průzkumy naznačují, že pod nekonečnými lány olivovníků se skrývají rozsáhlá ložiska jiné vzácné tekutiny: ropy.

Podle posledních odhadů by podloží v hornatém a řídce obydleném regionu Basilicata mezi patou a špičkou italské „boty“ mohlo skrývat miliardu barelů černého zlata. Jeho využití by mohlo těžce zadlužené zemi zlepšit bilanci zahraničního obchodu a pomoci vybřednout z dva roky trvající recese. Místní energetický gigant Eni spolu s francouzským Totalem plánuje zdvojnásobit italskou ropnou produkci na 200 tisíc barelů denně. To by ze země udělalo třetího největšího ropného těžaře v Evropě, čímž by se zařadila za Velkou Británii a Norsko.

Ropa se v italském Mezzogiornu těží už od 90. let minulého století, avšak rozsáhlejšímu využití ložisek dosud bránily protesty environmentalistů a zdlouhavé byrokratické procedury. V situaci, kdy HDP klesá šest kvartálů za sebou a 35 % mladých lidí je bez práce, se vláda v Římě rozhodla dřívější překážky odklidit a procesy k získání potřebných povolení co nejvíce zjednodušit. Zvýšení domácí těžby se stalo jedním z cílů nové italské energetické strategie. Bývalý premiér Mario Monti udělil Totalu povolení pro rozvoj ložiska Tempa Rossa.

„Je tu obrovské pole, takže je tu i velký potenciál,“ tvrdí Claudio Descalzi, šéf divize průzkumu a těžby Eni. Na dovoz ropy Itálie vydá až 60 mld. EUR; navýšení domácí produkce by mohlo zemi ušetřit kolem 5 mld. EUR a vytvořit 20 tisíc pracovních míst, tvrdí Descalzi.

Itálie se příliš velkým ropným bohatstvím nepyšní. Současná těžba 101 tisíc barelů denně stačí na pokrytí 7 % spotřeby (v ČR je to kolem 4 %). Většina suroviny pochází z Basilicaty, několik vrtů se nachází na Sicílii a ve střední a severní Itálii.

„Energetická soběstačnost je přehnané slovo, ale růst produkce by pro Itálii určitě mohl být příležitostí,“ tvrdí Carlo Stagnaro z Instituto Bruno Leoni. Otázkou podle něj zůstává, jestli se Eni při všech omezeních a regulačních nástrahách rozšiřování těžby vyplatí.

Místní organizace a úřady pro ochranu životního prostředí soustavně vyvíjí nátlak na uvalení moratorií na další těžbu a 10% poplatek z těžebních příjmů, který ropné společnosti odvádí do státních a regionální pokladny, považují za nanicovatou charitu. Podle posledních výkazů Eni region Basilicata mezi lety 1998 a 2012 od společnosti získal 585 mil. EUR. Městečko Viggiano se 3300 obyvateli jen loni dostalo 15 mil. EUR.

Eni a jeho partner Shell v Basilicatě těží 85 tisíc barelů denně a mají povolení k navýšení na 104 tisíce barelů. Shell spolu s Totalem a japonskou společnosti Mitsui rozvíjí pole Tempa Rossa, které by do roku 2016 mělo produkovat 50 tisíc barelů denně. Po naběhnutí těchto vrtů by celková italská produkce měla vzrůst na 170 tisíc barelů denně.

Eni s místními úřady jedná o navyšování o dalších denních 45 tisíc barelů. To by Itálii posunulo před Dánsko, které loni těžilo 202 tisíc barelů denně. Zatímco dánská těžba klesá od roku 2004, italská od roku 2009 setrvale roste.

(Zdroje: Bloomberg, Reuters, Eni)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data