Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa pod olivovníky má Itálii pomoci z recese

Ropa pod olivovníky má Itálii pomoci z recese

31.05.2013 17:49
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Jižní Itálie je díky příznivým klimatickým podmínkám a absenci zemědělských alternativ druhým největším producentem olivového oleje na světě. Geologické průzkumy naznačují, že pod nekonečnými lány olivovníků se skrývají rozsáhlá ložiska jiné vzácné tekutiny: ropy.

Podle posledních odhadů by podloží v hornatém a řídce obydleném regionu Basilicata mezi patou a špičkou italské „boty“ mohlo skrývat miliardu barelů černého zlata. Jeho využití by mohlo těžce zadlužené zemi zlepšit bilanci zahraničního obchodu a pomoci vybřednout z dva roky trvající recese. Místní energetický gigant Eni spolu s francouzským Totalem plánuje zdvojnásobit italskou ropnou produkci na 200 tisíc barelů denně. To by ze země udělalo třetího největšího ropného těžaře v Evropě, čímž by se zařadila za Velkou Británii a Norsko.

Ropa se v italském Mezzogiornu těží už od 90. let minulého století, avšak rozsáhlejšímu využití ložisek dosud bránily protesty environmentalistů a zdlouhavé byrokratické procedury. V situaci, kdy HDP klesá šest kvartálů za sebou a 35 % mladých lidí je bez práce, se vláda v Římě rozhodla dřívější překážky odklidit a procesy k získání potřebných povolení co nejvíce zjednodušit. Zvýšení domácí těžby se stalo jedním z cílů nové italské energetické strategie. Bývalý premiér Mario Monti udělil Totalu povolení pro rozvoj ložiska Tempa Rossa.

„Je tu obrovské pole, takže je tu i velký potenciál,“ tvrdí Claudio Descalzi, šéf divize průzkumu a těžby Eni. Na dovoz ropy Itálie vydá až 60 mld. EUR; navýšení domácí produkce by mohlo zemi ušetřit kolem 5 mld. EUR a vytvořit 20 tisíc pracovních míst, tvrdí Descalzi.

Itálie se příliš velkým ropným bohatstvím nepyšní. Současná těžba 101 tisíc barelů denně stačí na pokrytí 7 % spotřeby (v ČR je to kolem 4 %). Většina suroviny pochází z Basilicaty, několik vrtů se nachází na Sicílii a ve střední a severní Itálii.

„Energetická soběstačnost je přehnané slovo, ale růst produkce by pro Itálii určitě mohl být příležitostí,“ tvrdí Carlo Stagnaro z Instituto Bruno Leoni. Otázkou podle něj zůstává, jestli se Eni při všech omezeních a regulačních nástrahách rozšiřování těžby vyplatí.

Místní organizace a úřady pro ochranu životního prostředí soustavně vyvíjí nátlak na uvalení moratorií na další těžbu a 10% poplatek z těžebních příjmů, který ropné společnosti odvádí do státních a regionální pokladny, považují za nanicovatou charitu. Podle posledních výkazů Eni region Basilicata mezi lety 1998 a 2012 od společnosti získal 585 mil. EUR. Městečko Viggiano se 3300 obyvateli jen loni dostalo 15 mil. EUR.

Eni a jeho partner Shell v Basilicatě těží 85 tisíc barelů denně a mají povolení k navýšení na 104 tisíce barelů. Shell spolu s Totalem a japonskou společnosti Mitsui rozvíjí pole Tempa Rossa, které by do roku 2016 mělo produkovat 50 tisíc barelů denně. Po naběhnutí těchto vrtů by celková italská produkce měla vzrůst na 170 tisíc barelů denně.

Eni s místními úřady jedná o navyšování o dalších denních 45 tisíc barelů. To by Itálii posunulo před Dánsko, které loni těžilo 202 tisíc barelů denně. Zatímco dánská těžba klesá od roku 2004, italská od roku 2009 setrvale roste.

(Zdroje: Bloomberg, Reuters, Eni)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data