Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak trhy (ne)fungují

Jak trhy (ne)fungují

21.6.2013 12:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Pravicoví politici se často domnívají, že svobodné trhy představují řešení na naprostou většinu problémů. Vždy tomu tak ale není. Je pravdou, že konkurenční trhy znamenají přínos. Na to, aby fungovaly, musí být ale splněna řada podmínek. Pokud splněny nejsou, jejich fungování má do optima daleko. V reálném světě je takových příkladů dost a namístě je pak zvážit vládní intervenci. Příkladem může být následující:

Zajištění lidí v důchodu. Problém zde představuje morální hazard. Někteří lidé si na důchod spořit nebudou, protože se spoléhají na to, že společnost jim v každém případě pomůže. Řešením je donutit všechny, aby si každý měsíc spořili. I když to nemusí plně pokrýt jejich budoucí výdaje, alespoň do systému přispějí.

Zdravotní péče. V této oblasti trhy selhávají na dvou úrovních. První z nich je opět spojena s morálním hazardem. Jestliže se lidé budou domnívat, že se o ně společnost pokaždé postará a mohou vždy přijít k lékaři s tím, že je ošetří, mnoho z nich si zdravotní pojištění platit nebude. Řešením je donutit každého, aby si nějaké pojištění platil a do systému přispíval. Druhý problém souvisí s dostupností informací a nazývá se adverzní selekce. Jestliže lidé vědí o svém zdraví více než jejich zdravotní pojišťovna (což je pravděpodobné), dojde nakonec k tomu, že na trhu zůstanou jen ti, kteří jsou pro pojišťovny ztrátoví. Je tak nutné bránit tomu, aby došlo k třídění lidí na základě pravděpodobnosti jejich onemocnění. U zdravotní péče najdeme ještě další problémy. Lidé například o léčbě obvykle nevědí tolik, aby byli dostatečně informovaným klientem. Většinu těchto problémů řeší státem řízený zdravotní systém, který funguje ve většině vyspělých zemí.

Uhlíkové emise. Tento problém „externality“ je dobře znám a to samé platí i o jeho řešení. Náklady spojené se znečištěním se nepromítají do výsledků firem. Je proto nutné firmám tyto náklady vyvolat mechanismy jako je obchodování s povolenkami či zdaněním.

Problémy s fungováním trhu můžeme často vidět i ve finančním sektoru. Tam hrají rozhodující roli asymetrické informace. Například prodejci složitých finančních produktů o nich vědí většinou více než jejich kupci. Problém s informacemi se projevuje i možným stahováním vkladů z bank v případě, že panuje nejistota ohledně kvality jejich aktiv. The Economist před časem poukazoval na to, že velké globální firmy stále rostou a zvyšuje se i jejich politická moc. Jde o další selhání trhu, které se v některých případech snaží napravit regulátoři. Je ale třeba učinit mnohem více, a to zejména v oblasti finančního sektoru. Nesouhlas s intervencí na trzích většinou pramení z obav o utlumení růstu či vyšší moci vládního sektoru. Vládní intervence nás ale v podobných případech posouvají blíže ideálu konkurenčního trhu. Ti, kteří v něj věří, by je tak měli vítat a ne proti nim protestovat.

(Zdroj: The Fiscal Times)


Váš názor
 •  
  21.6.2013 14:18

  No vzhledem k tomu že to jsou uměle vytvořené zlodějny aby se nasypaly prašule klukům co spolu mluví , tak je logické že to trh nevyřeší, když to trh nevytvořil. Lidstvo existovalo a rozvíjelo se bez tohohle. Ti vypečenější tohle obcházejí tím že pracují ve veřejném sektoru. Jejich příspěvek nula ,ale maximální výhody. Ale dyť to vymysleli ti z veřejného sektoru! To je ale náhoda.
  Ford
  •  
   21.6.2013 16:15

   "Vládní intervence nás ale v podobných případech posouvají blíže ideálu konkurenčního trhu." :-) Ideál konkurenčního trhu znamená, že nedává prostor pro vládní intervence...
   Holot4
Aktuální komentáře
22.5.2018
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba