Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stát největším tahounem inovací?

Stát největším tahounem inovací?

09.08.2013 14:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Životní standard je dán růstem produktu na hlavu a ten zase ovlivňují inovace. Co je ale tahounem inovací? Ekonomie v této souvislosti obvykle nabízí jen abstraktní modely, obecně jsme přesvědčeni o tom, že klíčovou roli hrají podnikatelé. Profesorka ekonomie Mariana Mazzucato se zaměřuje na vědu a technologie, ale ve své nové knize (The Entrepreneurial State: Debunking Public vs Private Sector Myths) tvrdí, že největší rizika v souvislosti s inovacemi nepodstupují podnikatelé, ale tolik očerňovaný státní sektor. Uvádí například, že 75 % nových molekulárních entit schválených Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv má svůj původ ve výzkumu financovaném z veřejných peněz. Všechny technologie, které dělají iPhone „chytrým“, byly také vyvinuty ze státem financovaného výzkumu, to samé platí o algoritmu, který je základem vyhledavače Google.

Proč je stát v této oblasti tak důležitý? Odpověď spočívá ve velké nejistotě, dlouhé době výzkumu a vysokých nákladech spojených se základním výzkumem. Soukromé společnosti si je nemohou dovolit částečně proto, že si nejsou jisty výsledky výzkumu, a částečně proto, že tyto výsledky se dostavují až za dlouhou dobu. Čím intenzivnější konkurence na daném trhu je, tím menší je ochota tato rizika podstupovat. Odkup vlastních akcií je evidentně mnohem atraktivnější způsob využití hotovosti než financování inovací. Pokud tak chceme udělat pokrok například u technologií v energetice, stát zde bude muset hrát významnou roli. Je tomu tak i v USA, kde vláda pomáhala rozvoji hydraulického frakování.

Mazzucato tvrdí, že státní podpora musí zahrnovat více než výzkum a vývoj. Stát musí nést i podnikatelská rizika a případné ztráty. Ekonomka také boří mýty o riziko milujícím venture kapitálu a konzervativních byrokratech. Tyto mýty podle ní škodí, protože politici pak věří tomu, že stát je většinou jen na překážku. Tím pak omezují jeho schopnosti na poli inovací. Stejně tak je mýtem to, že veřejné peníze pouze financují riziko a soukromý sektor poté shrábne všechny zisky.

Spojené státy jsou zemí inovací už od dob Alexandera Hamiltona. Jejich pozice předního tahouna fundamentálních inovací je dána stejně tak přínosem jejich veřejného sektoru jako jejich podnikatelů. To, že Německo nebylo schopno udržet s novými technologiemi krok, je možná dáno tím, jak klesla role státu v této oblasti. Pokud nebudeme schopni uznat, jaký význam má při inovacích veřejný sektor, bude to možná naše největší chyba ve snaze o další zvyšování naší prosperity.

Autorem je Martin Wolf.

Zdroj: FT


Váš názor
  •  
    09.08.2013 14:33

    Pokud je stát tahounem inovací, je asi něco špatně. Stát bude vždy méně efektivní, než kdokoliv jiný. To že šly státní finance na vývoj firmám, které mají roční milardové zisky, a výsledky výzkumu používají jen pro svoji potřebu, případně prodávají dál patenty, svědčí jen o tom, jak moc je stát v područí těchto velkých firem.
    qwer
Aktuální komentáře
19.09.2024
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů