Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A přece se točí…

A přece se točí…

26.08.2013 18:14

Už od konce minulého roku můžeme se zvýšenou frekvencí vnímat úvahy o rotaci investorů směrem od dluhopisů k akciím. Základ této úvahy je jednoduchý – sazby a výnosy dluhopisů porostou, jejich ceny budou klesat (skutečně se tak děje). Zároveň se bude zlepšovat ekonomický výhled, což bude prospívat akciím a ty se po několika letech růstu bez objemů budou těšit zvýšenému zájmu investorů. Onen několikaletý vývoj pěkně shrnuje následující graf. V něm jsou kumulativní toky peněz do akciových (žlutě), dluhopisových (černě) a peněžních fondů:

rotace1

Všimněme si pozorně naší reakce na krizi a pokrizový vývoj (může se to ještě hodit): Nejdříve prudce roste příliv na peněžní trhy, o něco později začíná znatelně klesat zájem o akcie, ale až o dva roky později se začíná prudce zvedat zájem o dluhopisy. Ve stejnou dobu se naopak obrací postoj k peněžnímu trhu a fondům. Zájem o akcie trendově klesá až do počátku tohoto roku, zlom v zájmu o dluhopisy ale trvá ještě o něco déle. K určité rotaci tak od počátku tohoto roku skutečně dochází, je to ale spíše jen polorotace, protože o nějakém větším odlivu z dluhopisů (zatím) hovořit nelze.

Pohled na křivky v grafu bychom mohli zkratkovitě interpretovat tak, že pružina investiční poptávky, která by měla vystřelit akcie do nových výšin, je stále dosti stlačená. Má tudíž ještě velký silový potenciál. Vyvarujme se ale podobných zkratek. Pokud se na trhu obchoduje jedna akcie a jeden dluhopis a akcie je dost předražená, jakou relevanci má to, že dluhopis kvůli předpokládanému růstu sazeb ztrácí na atraktivitě? Jinak řečeno, primárně by nás měla zajímat valuace akcií a ne to, kolik investorů bude „vyhnáno“ z jiného trhu. A jaká ta valuace je?

Americkým akciím se zde průběžně věnujeme, nedávno jsme vyhlásili korekci předchozí korekce. Trh nejdříve nedbal, pak ale poslechl. Valuace se tak podle mého nyní nachází na řekněme rozumné úrovni ospravedlňující rozumný růst cen (žádné dvojciferné sny, apod.). Obrázek doplníme o postupný přechod investorů od dluhopisů k akciím a máme před sebou téměř idylický obrázek nacházení nové „rovnováhy“ bez toho aby se někomu z rotace točila hlava tím, či oním směrem (tedy k nadměrnému optimismu, či naopak nesmyslným obavám z taperingu). V současné době je to asi maximum možného, což dokazuje i následující obrázek:

rotace2

Modře je v něm výnos vládních dluhopisů. Červeně nominální růst americké ekonomiky, tedy jeden z těch důležitějších indikátorů pro akcie. Významný je pak vývoj rozdílu mezi těmito dvěma proměnnými a poslední data ukazují, že tento rozdíl se z vysoce stimulačního mustru dostává na normalizované úrovně (a to kvůli pohybu obou zainteresovaných proměnných). Tedy žádná krize, pouze normalizace, která ale limituje možný růst valuace.

Rotovat bychom ale samozřejmě nemuseli jen do akcií amerických. Těm rozvíjejícím se jsem se věnoval minule, nabízí se ale i akcie evropské. Šlo by o dvojí otočku směrem od dluhopisů k akciím a směrem od amerických akcií k těm evropským. O té druhé jsme se zde mohli dočíst v „Příští velká rotace z amerických akcií do evropských?“. Včetně toho, že podle SocGen by „na kontinent vzpamatovávající se z dlouhé hospodářské stagnace a dluhové krize, by mohlo připlynout 100 mld. USD investičních prostředků“.

O evropských akciích jako celku ale těžko hovořit – těžko míchat například řecký, německý a britský trh. Přesto si ale můžeme dovolit říci, že jejich osud je nadále spojen zejména s vývoje, dnes poměrně utlumené dluhové krize. Ta se už pravděpodobně nevrátí do nejhoršího stavu, v jakém jsme ji v posledních letech viděli, příčinou je ECB (a je to tak v pořádku). Na druhé misce vah stojí ovšem výhled dlouhodobějšího útlumu. Absence recese není zrovna dostatečným impulzem pro udržitelný býčí trh. Celkově ale můžeme umírněnou (!) rotaci „dluhopisy – americké akcie – evropské akcie“ vnímat jako zdravý jev, který eliminuje extrémy. A sebenaplňující se proroctví dokáže v pokrizovém světě divy v obou směrech – v tom negativním i pozitivním (jak je patrné na Spojených státech).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m