Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dánsko reformuje sociální stát. Konec starostlivé štědrosti

Dánsko reformuje sociální stát. Konec starostlivé štědrosti

30.08.2013 17:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Dánsko, nejchudší z bohatých skandinávských ekonomik, už nemůže dál obyvatelstvo zahrnovat štědrou státní podporou, na kterou byli lidé v posledních desetiletích zvyklí. „Žijeme ve světě globální soutěže o pracovní místa,“ konstatuje k tomu dánský ministr financí Bjarne Corydon.

K reformě sociálního státu dánskou vládu nutí hospodářská stagnace a zvětšující se schodek rozpočtu. Aby si země udržela respekt investorů a rating na nejvyšším stupni, musí podle Corydona snížit výdaje. Dánové, kteří jsou stejně jako Švédové a Norové zvyklí na vysokou podporu v nezaměstnanosti a státem placené školství, zdravotnictví a další služby, si prý mají uvědomit, že tato privilegia něco stojí.

„Můžeme utrácet víc, pokud jsme za to ochotni zaplatit. Ale cenou za to by byla nedůvěra a nejistota,“ myslí si ministr. Závislost na pomoci státu by mohla podkopat konkurenceschopnost vůči zemím, kde jsou lidé ochotni pracovat víc a za méně peněz.

Mezi roky 2000 a 2012 klesla podle statistik OECD průměrná odpracovaná doba v zemi o 8 %. Loni Dánové v práci strávili 1431 hodin, o 24 % méně, než je průměr rozvinutých ekonomik. Jednotkové náklady práce přitom ve stejném období vzrostly o 30 %. Dánští obchodní partneři zaznamenali jen 11% růst nákladů.

Stejně jako další ekonomiky i Dánsko v posledních deseti letech prožilo realitní boom, z jehož následků se dosud nevzpamatovalo. Od roku 2007 se průměrné ceny domů sesunuly o 20 %, mzdy však podle OECD neklesly dostatečně. HDP loni vykázalo 0,5% kontrakci.

Poměry na trhu práce pokrucuje velkorysá úroveň státní podpory v nezaměstnanosti. Tento týden zveřejněná zpráva ministerstva ekonomiky vypočítává, že 250 tisíc lid nemá důvod vzdávat se podpory a hledat si místo. Počet zaměstnaných činí 2,6 milionu. Celonárodní debatu o sociálním státu spustilo rozhlasové interview s Robertem Nielsenem, přezdívaným „Lenoch Robert“, který prohlásil, že mu život na účet státu vyhovuje a že nemá zájem o práci, která ho nebude naplňovat.

Vládní koalice pod vedením sociálních demokratů, která je u moci od roku 2011, prosadila některá zeštíhlovací opatření, včetně snížení doby pobírání nezaměstnanecké podpory ze čtyř na dva roky. Školská reforma, v jejímž rámci musí učitelé v práci bezplatně trávit víc času, vedla ke čtyřtýdenní stávce, kvůli níž řada pracujících rodičů musela zůstat doma. Podle banky Nordea stávka mohla přispět k tomu, že dánské HDP ve 2Q13 dál klesalo. Popularita sociálních demokratů poté spadla na stoleté minimum.

Na recesi vláda zareagovala snížením korporátní daně a také dalších daní. Ve snaze o vytvoření nových pracovních míst hodlá v příštím roce vydat v přepočtu 8 mld. USD na nové silnice, dálnice a nemocnice. Díky nízkému zadlužení se zemi daří udržet výnos svých dluhopisů těsně nad referenčními německými bundy.

Corydon není příznivcem teorií o úplném zániku sociálního státu v nehostinném globalizovaném světě. Sociální stát by si ale měl pečlivě vybrat, které služby upřednostnit. Na první místo podle něj patří vzdělání, které lidem otevře cestu k dobré práci, a zdravotnictví. „Ti, co říkají, že sociální stát je na konci svých sil, se mýlí stejně jako ti, kteří varují, že ho modernizace zabije,“ myslí si Corydon.

(Zdroje: Bloomberg, Trading Economics)


Váš názor
 • sociální Dánsko
  01.09.2013 20:46

  Jedno mají všichni socialisti společné. Všude na světě si musí nejdříve nabít hubu než přijdou na to, že bez práce nejsou koláče. Asi jako by normální člověk musel padnout na hlavu aby se dozvěděl, že to bude bolet. Spíše to ale bude tím, že skupina nemakačenků, kteří dobře vědí jak se blbci nechají zmanipulovat sliby a mazáním medu kolem huby, se dá dohromady aby si žili na úkor zbytku národa. Alesponˇ tam ale nemají pana prezidenta, který jim, s pěnou u huby veřejně lže a oblbuje je na televizi. Jen opravdu mentálně omezený člověk může věřit, že prezident který věnuje 30% svého platu, zachráni ekonomii, zatimco nevidí ty miliardy které prošustruje a rozdá svým Šloufům.
  Pesimista
  • Re: sociální Dánsko
   02.09.2013 18:31

   Jen opravdu mentálně omezený člověk může věřit, že premiér, který zrušil pastelkovné atd., zachráni ekonomii, zatimco nevidí ty miliardy které prošustruje a rozdá svým Dalíkům. :-)
   sgt.Mike
   • Dalík ?
    02.09.2013 19:52

    On si taky koupil barák na Floridě nebo v Řecku? :o)))).
    Pesimista
Aktuální komentáře
17.05.2021
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda projedná Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus
8:11Víkendář: Inflace, čínské stárnutí a úvěrový impuls
15.05.2021
19:22Project Syndicate: Odboráři po covidu
14:04Víkendář: Reaktivní Fed a „radši dříve, než později“
14.05.2021
22:01Wall Street končí týden na pozitivní notě  
17:48Do třetí generace...
17:23Zelený závěr týdne. Strach poklesl a nižší ceny lákají  
16:35Cato: Vysokorychlostní tratě jsou drahou zbytečností
15:37Ochlazení na nulu. Maloobchod v zámoří v dubnu jen stagnoval
15:13Po Muskových tweetech se bitcoin ustálil na 50 000 dolarech, dogecoin naopak silně roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index