Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Corriere della Sera: Krátkodobá paměť může Facebookem trpět

Corriere della Sera: Krátkodobá paměť může Facebookem trpět

25.09.2013 13:02
Autor: ČTK

Serena si změnila foto na svém profilu. Marina sdílí Calvinovy názory a Luigi navázal přátelství s Frankem a Paolou, kteří na internet umístili zajímavý článek. Paolo podepsal on-line petici proti vybíjení slonů, zatímco Sara komentuje novou fotografii Gianniho, který je s rodinou na dovolené na Seychelách. Chudák náš mozek: krátkodobá paměť, na rozdíl od té dlouhodobé, má velmi omezený prostor a rovněž časové limity, napsal italský list Corriere della Sera. 

Švédští vědci varují, že krátkodobou paměť tedy není možné přetěžovat, jinak se zahltí a zkolabuje. Vědci uživatelům internetu radí, aby netrávili příliš mnoho času na komunitních sítích a vždy si udělali zdravotní přestávku. Jestliže člověk tráví příliš času na Facebooku a podobných sítích, může to poškodit kapacitu jeho paměti a vést ke ztrátě důležitých informací, uvádí se v jedné studii. 

Podle vědců ze Stockholmského královského technologického institutu je při průměrné době strávené na komunitní síti uživatel vystaven takové přemíře informací, že může přijít o významné údaje ve vlastní paměti, na jejichž místo se dostanou často jen málo užitečná data. Problém se projevuje v krátkodobé paměti, která se v podstatě ucpe. Jak uvádí šéf studie Erik Fransen, účinky přílišné komunikace na komunitních sítích bez fyziologických přestávek se mohou projevit na kapacitě paměti. 

Psychologové dnes raději hovoří o working memory (WM), tedy pracovní paměti, než o paměti krátkodobé. Tento kognitivní model popsal v 90. letech Alan Baddeley a ještě dříve, v 60. letech, také Eugene Galanter, Neal Elgar Miller a Karl. H. Pribram. Podle něho je zde centrální systém, jehož účelem je řídit dva systémy podřízené: fonologickou smyčku, určenou pro fonologické a sluchové informace, a optickoprostorový náčrtník, sloužící k udržení optických a prostorových informací. Tento náčrtník se používá při vnímání prostoru. 

Pracovní paměť má však dva limity: jeden časový a druhý kvantitativní. V podstatě doba, po kterou je možné nějakou informaci udržet v poznávacím systému, než bude přenesena do dlouhodobé paměti, nebo naopak eliminována a zapomenuta, je velmi krátká (asi dvacet vteřin). Vzhledem k tomuto boji proti času je mozek nucen k výběru, který může být stresující. Navíc je množství informací, které mohou být současně zpracovány kognitivním systémem, omezeno na pět až devět prvků. V našem mozku, který je tak opatřen jakýmsi filtrem chránícím náš kognitivní systém, tedy nemohou zůstat všechny informace od Paoly, Franka, Gianniho, Luigiho, Sereny atd. 

Systém fungování krátkodobé paměti nám pomáhá v tom, abychom se nenechali zahltit smyslovými stimuly a přemírou vstupních údajů z vnějšího prostředí. Jinými slovy nás chrání. Škoda, že krátkodobá paměť nepočítala s internetem a především s komunitními sítěmi, pro něž zjevně není příliš uzpůsobena. 

Řešení podle Fransena a jeho týmu spočívá v umírněnosti a uvážlivosti: Facebook tedy ano, avšak ve správných dávkách, a především dopřávat mozku nějakou dobu oddech, který si vzhledem ke své nepřetržité a mlčenlivé práci, kterou musí vykonávat, rozhodně zaslouží.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data