Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato ztrácí příznivce i mezi centrálními bankami. Nákupy klesly o třetinu. Rusko prodává

Zlato ztrácí příznivce i mezi centrálními bankami. Nákupy klesly o třetinu. Rusko prodává

30.10.2013 16:37
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank ochabuje v souladu s všeobecným trendem. V některých případech dokonce převažuje nabídka. Kdysi velmi populární komodita, která po 12 letech setrvalého zdražování letos poprvé utrpěla dramatický propad a dostala se do spárů medvědů, tak ztrácí další důležitou oporu.

Podle dat Mezinárodního měnového fondu (MMF) v září poprvé po delší době k prodeji zlatých rezerv přistoupila ruská centrální banka. Ta se přitom od roku 2010 podílela na 30 % všech nákupů centrálních bank. Stejně jako v případě ostatních rozvijících se ekonomik Rusko nakupovalo zlato ve snaze diverzifikovat portfolio devizových rezerv a snížit závislost na amerických státních dluhopisech, které už před dvěma lety postihl jeden downgrade.

Změna v politice Moskvy a dalších světových metropolí je dalším faktorem, který bude doléhat na ceny vzácného kovu, jež od začátku roku spadly o 19 %. Naposledy zlato meziroční bilanci uzavíralo s minusovým znaménkem v roce 2000. V následující dekádě ho vpřed hnaly nejprve nové finanční produkty, které obchodování s komoditou zpřístupnily široké investorské obci. Ještě větší oblibě se mu dostalo po propuknutí finanční krize, doprovázené ztrátou důvěry v klasická investiční aktiva a později obavami z inflačních následků expanzivní měnové politiky. Pět let po začátku pumpování levných peněz do ekonomiky je ale jasné, že se prognózy dramatického zrychlení inflace nenaplnily.

Zlato jako produkt, který nepřináší pravidelný výnos a jehož držba se může prodražit, vypadá najednou v porovnání s ostatními aktivy méně atraktivně. Spekulace o blížícím se konci stimulačních nákupů státních a hypotéčních dluhopisů ze strany amerického Fedu přes léto pomohly dluhopisovým výnosům, které se do té doby držely rekordně nízko. Akcie lámou jeden rekord za druhým, přičemž burzy ve Spojených státech už dva roky nepoznaly korekci.

Na náhlém propadu si spálily prsty mnohé hedgeové fondy, v čele s Johnem Paulsonem, který vydělal jmění během finanční krize a do poslední chvíle ve zlatě držel velké peníze.

Centrální banky na tom z tohoto pohledu nejsou o moc lépe. Až do roku 2009, kdy se ceny vyšplhaly k 1200 USD za unci, u nich převažovala tendence prodávat. Čistými kupci se staly až o rok později, kdy už se kotace posunuly do pásma 1100-1400 USD. Emerging markets tehdy začaly diverzifikovat hory devizových rezerv nashromážděných v důsledku velkých obchodních přebytků. Nákupy pokračovaly i v bublinatých letech 2011 a 2012. Letos se karta obrátila. Kvůli zpomalení růstu a preferencím investorů upřednostňujícím trhy v Evropě a USA se mnoho zemí musí vyrovnávat s odlivem kapitálu a oslabováním svých měn. Rezervy jsou požívány na zmírnění těchto pohybů, a nezbývá jich tedy tolik na nákupy zlata. Navíc řada centrálních bank po nedávných propadech čeká, co se bude dít dál a kde se ceny ustálí. Mnoho bankéřů si navíc pravděpodobně rve vlasy, protože nakupovali v době, kdy byly ceny nejvýš za 30 let.

Podle konzultantů z Thomson Reuters GFMS by centrální banky měly po dvou letech nárůstů letos snížit objem nákupů o 34 %. Dosavadní data MMF prognózu potvrzují. Od ledna do konce srpna banky nakoupily 6,2 mil. troyských uncí, což o víc než třetinu zaostává za 9,6 mil. uncí ze stejného období loňského roku. Ruská centrální banka se v září zbavila 12 tisíc uncí.

Celkově nyní centrální banky podle odhadů MMF drží něco přes miliardu uncí, tedy kolem 29 tisíc metrických tun. Většina si podle očekávání analytiků nahromaděné pruty v trezorech ponechá a bude dále jejich množství zvyšovat, i když pomalejším tempem. Představitelé německé, francouzské a argentinské centrální banky v září uvedli, že neplánují vzácný kov prodávat. Nákupy zlata prý jsou součástí investiční strategie, jejíž časový horizont se měří na desetiletí a nepodléhá úvahám o výnosnosti. „Nesledujeme trendy. Musíme postupovat opatrně a pomalu,“ uvedl na nedávné konferenci o zlatě zástupce guvernéra argentinské centrální banky Ignacio Basco.

„Investoři, ať už jsou to jednotlivci či centrální banky, se mohou chovat jako ovce,“ kontruje Christoph Eidl, výkonný ředitel komoditně zaměřeného fondu Tiberius Asset Management, který spravuje aktiva za 1,55 mld. USD.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, MMF)


Váš názor
  •  
    31.10.2013 10:22

    uz aj mocni neveria ze ini veria ze zlato ma cenu..alebo ako goldmanom vysli ich zakulisne tahy :)
    laik
Aktuální komentáře
05.10.2022
17:42Polská centrální banka překvapivě ponechala základní úrok na 6,75 procenta
16:44Nové zprávy tlumí naději a tlačí dolů ceny akcií i dluhopisů  
16:19František Kronus: Tržní optimismus bych spíše chladil. ČEZ pod 900 Kč je velmi zajímavý
16:16OPEC a spojenci sníží produkci ropy výrazně víc, než se čekalo
13:15Vláda stanovila maximální ceny elektřiny a plynu, zdanění nadměrných zisků neprojednávala
12:42Těžko vybírat technologické vítěze a poražené. Zisky podle experta z Guggenheim znatelně klesnou
12:26EU podpořila další balík protiruských sankcí, včetně stropu na cenu ropy
11:19Přebytek obchodní bilance Německa v srpnu klesl nejníže od roku 1992
10:56Forbes: V ČR je dál nejbohatší Kellnerová s rodinou s majetkem za 385 miliard Kč
10:47Třetí čtvrtletí: Tři lekce pro investory
10:23Evropská komise je otevřená stropu na plyn k výrobě elektřiny i obecně, oznámila von der Leyenová
9:06Rozbřesk: Nálada v průmyslu pod bodem mrazu. Hraje se o energie v roce 2023
8:56Elon Musk oživil svou nabídku na odkoupení Twitteru, futures jsou dnes v červených číslech  
8:23Musk chce koupit Twitter za původně dohodnutých 44 miliard dolarů
6:05Velké energetické firmy v Evropě se kvůli válce na Ukrajině vracejí k uhlí
04.10.2022
22:00Na Wall Street pokračovala divoká rally; Musk přece jen koupí Twitter  
17:36Globální akciová rally pokračuje; OPEC zvažuje razantní škrt produkce  
17:05Raketový start Wall Street navazuje na optimismus v Evropě  
17:04Mimořádný jev: IPO u ledu, odkupy na maximech
17:02Pilulka vstoupila na maďarský trh. Dynamika letošního růstu zákazníků odpovídá letům předchozím

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Keurig Dr Pepper Inc (09/22 Q3)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Tesco PLC (08/22 Q2, Bef-mkt)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách