Americká ekonomika pravděpodobně v příštím roce nedosáhne síly růstu, kterou očekává většina ekonomů. Zátěží hospodářství je mimo jiné neefektivní bankovní sektor, domnívá se mnoholetý předseda americké centrální banky Alan Greenspan. A co říká na současnou akciovou rally? Trh dohání růst z minulých let, bubliny se zatím obávat netřeba...
„To co se děje na akciovém trhu, nemá podle mého charakter akciové bubliny. Mohlo by to v ní ještě vyústit, ale v současném stádiu tu možnost nevidím,“ řekl Greenspan. Zdůraznil nicméně, že navzdory zřetelnému optimismu odrážejícímu se v cenách akciových indexů, největší ekonomiku světa skličuje „míra nejistoty“ která působí ve směru omezování investic. Očekávání ekonomů pro růst HDP Spojených států v příštím roce mezi 2,5 až 3 procenty považuje za příliš optimistické, sám se přiklání spíše k 2procentní hranici. Dle mediánu odhadů v průzkumu Bloomberg by růst měl v roce 2014 zrychlit na 2,6 % z 1,7 % letos.
Oživení americké ekonomiky podle Greenspana částečně brzdí velké bankovní domy, z nichž některé nejsou provozovány efektivně. „Podporujeme banky, které nejen že jsou obrovské, ale navíc nejsou příliš efektivní a využívají vzácné úspory společnosti, které jsou nezbytné pro hospodářský růst,“ uvedl bývalý guvernér Fedu, aniž by byl v případě takových bank konkrétní.
Americká Wall Street prošla posledních sedm týdnů v řadě s kladnou bilancí a posouvání historických maxim přestalo být vzácnou záležitostí. Index Standard & Poor’s 500 od začátku roku posílil o 27 procent a, v intervalech se vracejícím spekulacím o zahájení utahování měnové politiky navzdory, míří k nejlepší celoroční bilanci od roku 1998. Před dnešní pauzou z důvodu oslav Dne díkůvzdání uzavřel včera S&P 500 o 0,3 procenta výše na novém maximu 1.807,23 bodu, zatímco index Dow Jones Industrial Average tento měsíc poprvé překročil 16 tisíc bodů a v rámci včerejší seance posílil o 0,2 procenta na taktéž rekordních 16.097,33 bodu.
Vývoj indexu S&P 500 za posledních 10 let

„V dlouhodobém horizontu zpravidla akciový trh vzroste ročně o zhruba 7 procent... to se od října 2007 příliš nedělo,“ podotýká Greenspan. 9. října 2007 dosáhl index S&P 500 úrovně 1.565,15 bodu a následně propadl o více než polovinu se startem finanční krize a následné nejdelší a nejhlubší recese od 30. let. Na úrovně z října 2007 se index vrátil teprve v březnu letošního roku.
Greenspan, který drží prvenství v délce předsedání Fedu (v letech 1987 a 2006), se velmi kladně vyjádřil k budoucí šéfce nejvlivnější centrální banky světa, Janet Yellenové. Jmenování 67leté ekonomky do čela Fedu schválil minulý týden senátní bankovní výbor a ještě je třeba souhlasu celého Senátu. Současná viceprezidentka americké centrální banky byla za posledních let Greenspanova působení v jejím čele předsedkyní Fedu v San Franciscu. Jejím největším úkolem bude řídit bilanci Fedu, která vlivem masivního QE narostla na obřích 3,91 bilionu amerických dolarů, uvedl Greenspan. „Jednoho dne bude muset (QE) skončit... ten proces povede k růstu úrokových sazeb, a to neznámou měrou, což bude znamenat zásadní problém pro Fed...“
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)