Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtveřice signálů přehřívajícího se akciového trhu

Čtveřice signálů přehřívajícího se akciového trhu

02.07.2014 16:25
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Americké akciové trhy prochází dlouhotrvající býčí rally a stupňuje se tak obezřetnost investorů vyhlížejících možnou korekci. Olej do ohně přilila také americká CNNMoney, která sestavila čtveřici signálů přehřívajícího se akciového trhu, která by měla strašit obezřetného investora.

1. Závislost trhů na měnovém stimulu Fedu: Nekonvenční programy společně s nízkou úrovní sazeb zvyšují aktivitu investorů, kteří tak přehlížejí reálný a geopolitický vývoj. Alespoň tak nějak by se daly shrnout závěry každoroční zprávy Bank for International Settlements (BIS), která sdružuje centrální banky celého světa.

BIS se domnívá, že až agresivní snaha investorů vyhledat vyšší míru zhodnocení vede k realokaci investic směrem k rizikovějším dluhopisům evropských a rozvojových ekonomik a také korporátním bondům. Stejným způsobem pak působí na poptávku po akciových titulech, čímž jejich cena na burzách (nejen amerických) narůstá.

Snížená míra averze k riziku pak sice působí pozitivně v růstovém trendu, kdy jsou investoři za větší odhodlání obvykle odměněni, při případné korekci však dochází k hlubokosáhlým ztrátám.

2. Akcie jsou nadhodnocené: Pokud se podíváme na Shiller PE ukazatal, který měří inflačně očištěný vývoj zisku vůči ceně, vyjde nám, že index S&P 500 obchoduje nad úrovní 26 násobku poměru PE. Právě na úrovni 26 pak dle studie Credit Suisse dochází u amerických trhů k obrátce a následuje pět let záporných kapitálových výnosů. Pozitivně navíc nevyznívá ani srovnání s dlouhodobým průměrem (sledované období více než 130 let), ten totiž vykazuje hodnotu 16,5 násobku.

Poprvé se Shiller PE ukazatel objevil nad úrovní 25 v roce 1901, což si následně zopakoval i v neblahém roce 1929. Svůj rekord si pak vylepšil na začátku nového milénia, kdy během „technologického boomu“ vyšplhal až k hodnotě 44. Hranici 26 násobku překročil také před propuknutím nedávné finanční krize.

3. Trhy výrazně „předbíhají“ současný růstový vývoj hospodářství: Podle Davida Kotoka, ředitele pro investice společnosti Cumberland Advisors, pouze jedinkrát v historii dosáhla valuace akciového trhu vůči americkému HDP vyšší hodnoty, než na které se v současné chvíli nachází. Tou periodou byla ona již připomínaná technologická bublina z přelomu tisíciletí. Narůstající hodnota akciového trhu při zpomaleném vývoji HDP pak celkový poměr nadále navyšuje.

4. Firemní šéfové ztrácí optimismus: Konzultantská společnost Deloitte v pondělí zveřejnila závěry svého výzkumu mezi finančními řediteli společností sídlících v USA. Výsledek? Američtí CFO snížili svá zisková očekávání pro letošní rok, stejně tak nepočítají s růstem kapitálových výdajů. Podle vyjádření Delloite tak finanční šéfové větří problémy na trzích a omezují aktivitu svých korporací.


Hledání možných signálů korekce je v plném proudu. Jistě se dá oponovat, že měnový stimulus Fedu postupně odeznívá a trhy přesto udržují nastavený kurz. Že nadhodnocení akcií může reflektovat zářnou budoucnost výkonnosti oceňovaných společností. Že podíl valuace akcií vůči HDP nemá až tak velkou vypovídací hodnotu a že Kotoka při výpočtu nevhodně zvolil periodu (počítal s americkým HDP prvního kvartálu, které bylo výrazně vychýleno z důvodu silné zimy). Stejně tak lze pak nižší očekávání označit za jistou formu bezpečnostního polštáře, který si CFO vytvářejí, aby nezklamali vysoké nároky investorů.

I proto by bylo troufalé na základě výše zmíněné čtveřice označit trhy za přeceněné a "připravené ke korekci". Přesto dozajista stojí za zamyšlení a investorovi poskytují (další) užitečné vodítko. Vodítko k tomu, jak si vypěstovat obezřetnost, která ho uchrání od dramatických ztrát.

Zdroj: CNNMoney

Čtěte více:

Čeká trhy bouře, nebo spíš „pozitivní“ korekce?
30.06.2014 6:00
Deutsche Bank snížila odhad růstu světového ekonomiky a varovala, že f...
Krugman o škodlivém bohatství dynastií a „inflační hysterii“ na Wall Street
02.07.2014 6:30
Greg Mankiw ve svém článku pro NYTimes obhajuje bohatství, které je zí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2021
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  
10:49Ever Given a sen radikálních protekcionistů
9:12Rozbřesk: Oživení na evropském automobilovém trhu
8:51ČNB povolila PPF koupit akcie Monety, čínská ekonomika rostla nejrychleji od 1992. Evropa zahájí růstem  
8:21Čínská ekonomika zaznamenala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta
8:13PPF smí získat přes 28 % v Monetě, povolila ČNB
6:09Komoditní monitor: Ropa vstřebala další překvapení OPEC+  
15.04.2021
22:03Wall Street opět překonala svá maxima, Nvidia +6 %  
18:12Dividendové akcie a Buffettův indikátor
17:52Zisky pro akcie i dluhopisy díky datům a sankcím  
17:45Bank of America rozpouštěla rezervy s mnohem menší vervou, říká analytik  
17:18Masivní výstavba solárních a větrných elektráren Bidenův závazek nenaplní
17:00SAB Finance a.s.: Schválení účetní závěrky a výplata dividendy za rok 2020
16:05Komerční banka, a. s. - Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 31.3.2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (03/21 Q1)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (03/21 Q1)
13:30Morgan Stanley (03/21 Q1)