Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínu už nelze ignorovat, je čas na nový brettonwoodský systém

Čínu už nelze ignorovat, je čas na nový brettonwoodský systém

8.8.2014 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Globální ekonomický systém měl doposud následující strukturu: MMF zajišťoval makroekonomickou stabilitu, Světová banka poskytovala finance na snižování chudoby a Světová obchodní organizace měla na starost otevřený obchod. V čele tohoto systému stály Spojené státy a jeho hladké fungování přispělo v době po druhé světové válce k silnému ekonomickému růstu a celosvětové prosperitě. V posledních letech ale tento systém ztrácí svou legitimitu, protože ve světové ekonomice roste význam rozvíjejících se ekonomik. Například Čína dnes představuje 13 % světové ekonomiky, její podíl na hlasovacích právech v MMF je ale na úrovni pouhých 3,8 %. To je méně než polovina podílu zemí Beneluxu.

Vedení MMF se snaží o nápravu podobných nesrovnalostí, reformy ale postupují pomalu. Celý systém se tak pohybuje od centralizovaného k decentralizovanému. Jsou zakládány regionální instituce a tento trend komplikuje správu globální ekonomiky a plýtvá vzácnými zdroji. Vše se znásobilo ve chvíli, kdy Čína začala budovat nový asijský systém. Založení nové rozvojové banky zeměmi BRICS a plánované vytvoření Asijské banky pro infrastrukturní investice (obojí je financováno hlavně Čínou) představuje jasnou známku toho, že tato země chce hrát na globálním ekonomickém poli mnohem významnější roli.

Čínské kroky v Asii nepředstavují hrozbu pro MMF, Světovou banku a další podobné instituce. Čína ale z dané oblasti vytlačuje západní ekonomiky podobně, jako ony jinde vytlačily Čínu. Z hlediska budování globální ekonomické architektury je to vývoj negativní. Co v takové situaci dělat? Problémy by mohly být řešeny ve chvíli, kdyby MMF a Světová banka spolupracovaly s Čínou a jejími institucemi. Dobrým příkladem je model „trojky“, kdy spolu dohromady pracuje ECB, Evropská komise a MMF.

Není ovšem pravděpodobné, že by takový princip fungoval v Asii. Evropa je totiž pro MMF něčím jiným, než je pro něj Asie. Evropské země drží 10 z 24 křesel v radě MMF a mají druhý největší hlas v této instituci. Zdá se tedy, že ve skutečnosti potřebujeme nový brettonwoodský systém. V jeho čele by stály země, které jsou z hlediska globální ekonomiky skutečně „systematicky důležité“ namísto toho, aby tam byla pestrá směsice, kterou představují země G20.Zdroj: VOX


Čtěte více:

Rusko a Čína založí vlastní ratingovou agenturu
3.6.2014 14:51
Rusko a Čína se dohodly, že vytvoří společnou ratingovou agenturu, kte...
Čína zítra odstartuje přímé obchodování libry
18.6.2014 12:30
Čínský juan zítra čeká průlomový milník. Počínaje středečním dnem toti...
Čína nedokáže to, co Jižní Korea
16.7.2014 16:05
Nad dalším vývojem v Číně se v jedné ze svých posledních analýz zamýšl...
Koho Čína potáhne, koho Rusko přibrzdí
1.8.2014 18:00
Když se ve vztahu ke světové ekonomice hovoří o Číně, obvykle jsou hla...

Váš názor
 • Čína- HDP
  8.8.2014 20:46

  TO : Hans Poněkud opravuji, už roku 2015 Čína předstihne USA ve velikosti HDP dle parity kupní síly a v nominálním HDP bude letos Čína už na 60 %. /Čína zhruba 10 bil. USD, USA přes 17 bil. USD =asi 60%/
  xiluodu
 •  
  8.8.2014 14:59

  .........tato země - CHCE - hrát na globálním ekonomickém poli mnohem významnější roli.................doplním : tato země - BUDE - hrát....... Cína velmi intenzivně pracuje na tom, aby CNY bylo respektováno stejně jako USD a EURO.
  AMN
  •  
   8.8.2014 16:22

   Tato miliardová země zatím produkuje 44% amerického HDP, při čtyřnásobku obyvatel. Takže ji ještě čeká dlouhá cesta.
   Hans
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data