Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čas na odchod z Číny?

Čas na odchod z Číny?

20.08.2014 6:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslední vlna antimonopolního vyšetřování firem jako Qualcomm a Microsoft a pokračující vyšetřování GSK má dopad na dodavatelské řetězce po celém světě. Firmy ze západu by na takový vývoj ale neměly reagovat příliš citlivě a neměly by z Číny odcházet. Namísto toho je třeba, aby sledovaly strategie, které jim na nejrychleji rostoucím trhu na světě umožní profitovat z přítomnosti. Je ale také samozřejmé, že si nemohou nic nalhávat, jejich oči musí být otevřené. Pouhá přítomnost na trhu není zárukou hladkého průběhu věcí.

Čínské vládní instituce se budou snažit o nalezení korupce a monopolních praktik zejména u podniků, které se snaží na čínském trhu pouze vydělat. Menší bude naopak tlak u společností, které do země přinášejí něco hodnotného a které zvýší její růstový potenciál. Jednoduše řečeno, pokud Čína nebude cítit, že se od dané firmy něčemu přiučila, jemně nebo i tvrdě ji zastaví. Použít může například dovozní cla, nebo zmíněné vyšetřování korupce.

Společnosti, které Číně umožňují učit se výrobě zboží s vysokou přidanou hodnotou, například v oblasti výroby letadel či automobilů, budou v této zemi vítány a jejich podnikání nebudou kladeny překážky. Firmy ze západu musí pochopit, že podnikatelské příležitosti jdou ruku v ruce s určitými podmínkami a časovým prostorem. Ten může trvat pět či deset let. Někdy možná ještě déle. Bez dalšího rozvoje ale bude tento časový rámec omezený. Pokud se nějaká firma stane příliš velkou, bude patrný tlak na to, aby se dostala pod vládní kontrolu z toho důvodu, aby se nestala příliš vlivnou a mocnou.

Z pohledu ze západu by se mohlo zdát, že naše společnosti už v Číně nejsou tak vítány. Nic není dále od pravdy, než podobný názor. Čínská vláda se zoufale snaží o to, aby se domácí podniky rozvíjely a mohly platit vyšší mzdy, které by podpořily růst poptávky. Na to potřebují firmy ze západu a jejich vystrašení je to poslední, o co by měla vláda zájem.

Efektivní strategií je podnikání s čínským partnerem. Ten obvykle dostane daňové pobídky, nebo je jinak motivován ke společnému podnikání. Západní firmy by měly s podnikáním v Číně začít tím, že zajistí fungování vnitřního systému proti korupci a úplatkům. Je možné, že bude třeba místních lidí na to, aby byly sledovány požadované procesy. To nejhorší, z čeho může být firma v Číně obviněna, jsou „monopolní ceny“. Na západě to není ani tak známka korupce jako toho, že se firma stala obětí svého úspěchu. Čínský pohled je ale rozdílný. Minimalizaci rizik lze provést i tak, že se firma nebude snažit o využití celého potenciálu čínského trhu. Namísto toho se může zároveň s expanzí na čínském trhu věnovat rovněž expanzi v jiné asijské zemi.

Autorem je Roy Williams z Vendigital.

Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Je čas zavést druhé euro
09.07.2014 17:40
Jedním z pochybných rysů současné situace v eurozóně je to, že z pohle...
Čínu už nelze ignorovat, je čas na nový brettonwoodský systém
08.08.2014 14:00
Globální ekonomický systém měl doposud následující strukturu: MMF zaji...
Nazrál na Wall Street čas ke korekci?
11.08.2014 13:30
1042 – tak právě tolik dní uběhlo od poslední korekce (technický termí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data