Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co by zvedlo ceny komodit?

Co by zvedlo ceny komodit?

29.08.2014 17:45

Vzpomínky na to, jak se po přelomu tisíciletí staly komodity velkým investičním hitem s exponenciálním cenovým růstem, jsou stále velmi živé. Na současný vývoj, kdy u většiny z těchto „reálných aktiv“ nelze najít jasný cenový trend, se tak můžeme dívat jako na nějakou anomálii. Vlastně by to ale mělo být obráceně – pokud odhlédneme od spekulací a úvah o ropných a jiných vrcholech, měly by ceny komodit být bez trendu, jen občas reagující na novou (z definice náhodnou) informaci ze strany poptávky, či nabídky.

V současné době je populární hovořit o různých nových normálech, komodity se ale podle zmíněné logiky vlastně vrací ke starému – předboomovému normálu bez trendu. Následující grafy ukazují u těch hlavních cenový vývoj za posledních rok. Zlato si podle mne našlo takovou v podstatě ryze psychologickou a relativně stabilní úroveň. Ta odpovídá kompromisu mezi vyprchanými výmarskými nadějemi zlatomilců na straně jedné a nenulové (i když minimální) pravděpodobnosti toho, že se centrální bankéři nakonec přece jen zblázní a přijde hypersupermegainflace na straně druhé. Stříbro je na tom podobně a platina ne o moc lépe.

Ropa je zajímavá – hodně se diskutuje o tom, proč její cena nereaguje na zvýšenou geopolitickou tenzi. Na FT například spekulují o tom, že za to může (dosti paradoxně) Rusko. Jím vyvolané geopolitické tlaky by podle této teorie byly více než vyváženy růstem rafinančncíh kapacit v této zemi a následným růstem jejich produkce. Nevím. Možná je ropa také tím posledním padlým na poli zkázopravecké víry v to, že vše jde do monetární zkázy a zachrání nás jen ta aktiva, na které si lze šáhnout.

11

Zdroj: Bespoke

Nevím, do jaké míry trh vlastně věnuje pozornost další, do zelena korodující komoditní hvězdě. Dr. Copper, neboli „doktor Měď“ si ale pozornost zaslouží. O jakého doktora jde? Měď se prý již tisíce let využívá v medicíně. Egypťané jí používali k léčbě poranění hrudi zasažené infekcí a k čištění vody určené k pití. Zdravotnické pomůcky z mědi mají silné antibakteriální účinky. Měď prý dokonce snižuje množství a ničí bakterie E.Coli, i kliky z ní vyrobené mají antibakteriální účinek a proto se někdy používají v nemocnicích a veřejných budovách s velkým pohybem lidí. Podobně tomu je s některými mincemi.

Z tohoto krátkého výčtu by se zdálo, že jde jednoznačně o doktora věd lékařských. Ale není tomu tak. Podle tržní pověsti jde o doktora věd ekonomických, protože pohyb ceny mědi má být dobrým indikátorem vývoje globální ekonomiky. Kdysi jsem se tomu zde pověnoval a závěr byl jednoduchý: Není to pravda. Navrhuji tedy titul nechat, ale úplně změnit specializaci. Měď podle mne dnes tak maximálně říká něco o vývoji v Číně. Roční vývoj její ceny by mi pak dával smysl. V podstatě totiž odráží to, jak vnímám čínský pokrok ve snaze změnit se bez toho, aby se nemusely měnit důležité věci zralé na změnu.

22

Zdroj: Bespoke

Nejsem technikem, ale chování některých komodit je z tohoto hlediska zajímavé. Zeleně je totiž v grafech vyznačeno pásmo plus mínus dvě směrodatné odchylky od padesátidenního průměru. Většina z popsaných komodit si podle všeho jen tak nedovolí prorazit takto vytyčené hranice a to jak směrem nahoru, tak směrem dolů. Nevím, zda na to existuje nějaká studie, ale podle mne je pravděpodobné, že čím méně je fundamentu, tím více je techniky. Nenechme se zmást výrazem „technika“ – jde hlavně o psychologii. Komodity jsou aktivem nefundamentálním. Což může znít jako paradox – jde o aktivum reálné, ale o fundamentu těžko hovořit, protože žádný příjem negenerují. Jinak řečeno, cena je správná přesně tam, kde zrovna je. Což otevírá prostor právě zmíněné psychologii a kreativitě. Naopak u akcií, které jsou podle některých názorů (nesprávně) jen „papírovým“ aktivem, je paradoxně fundamentu mnohem více.

Co nakopne komodity?

Co by mohlo ceny komodit plošně nakopnout? Monetární expanze, která by globálně vedla k prudkému růstu inflace – ta se nekoná a konat pravděpodobně nebude. Prudké zrychlení globálního růstu – nekoná se a pravděpodobně se konat nebude. I kdyby Spojené státy dosáhly rychlosti vyšší než únikové, o komoditách se rozhoduje jinde. Velmi měkké přistání Číny a následný vzlet – na víru v tento scénář musíme být velkými optimisty zavírajícími oči před systematickými (necyklickými) problémy země. Problémy na straně komoditní nabídky (těžby, pěstování, zpracování) – do této oblasti bylo díky předchozímu boomu hodně zainvestováno, ale samozřejmě s během světa se tu a tam úzká hrdla objevují. Ale ne plošně. Vlastně je to tedy nyní u komodit podobné, jako u akcií – plošné žně se nekonají, je třeba vybírat.

Na závěr opět otázka, na níž musí povinně a jasně odpovědět všichni věrozvěstové bublin: Pokud centrální banky drží sazby uměle nízko a záplavou likvidity ženou ceny aktiv do nesmyslných výšin, proč se to neprojevuje (hlavně) na fundamentálně těžko uchopitelných a „povídkových“ komoditách?
Čtěte více:

NWR slaví, restrukturalizace má zelenou
29.08.2014 15:58
Klíčové hlasování o budoucnosti těžařské společnosti NWR dopadlo dobře...

Váš názor
 • Záplava likvidity je mýtus
  01.09.2014 0:24

  Fed pouze vykupuje znehodnocené dlužní úpisy, které zase časem prodá, až se vrátí na původní hodnotu. Komodity půjdou dolů, protože břidlicová revoluce v USA mění všechno. Zlato čeká volný pád. Odpověď na otázku je jednoduchá. Centrální bance je úplně jedno, za jaký úrok půjčuje, neboť se jedná o fiktivní půjčky. Úloha centrální banky je podporovat růst nebo ho tlumit, když se růst přehřívá, zvyšováním úroků. Pardoxně lze jít až do mínusové sazby, je to pouze technická záležitost. Akcie půjdou nahoru a nahoru a komodity trochu dolů.
  Dan
  • Re: Záplava likvidity je mýtus
   01.09.2014 9:26

   Ale otázka zní, komu FED ty dluhopisy časem prodá? Nebo ještě lépe - je vůbec možné, aby třeba BOJ ještě někdy prodala dluhopisy, které ted tak masivně nakupuje?
   Nero
   •  
    01.09.2014 10:04

    Pravděpodobně je nebude prodávat nikdy. Tady jde jen o bázi, a tu může centrální banka snižovat, zvyšovat, anebo udržovat. Když chce bázi snížit, tak expirující dluhopisy nechá jednoduše vyplatit a další už nenakoupí a báze se sníží, aniž by musela nějaký dluhopisy na trhu prodávat. Samozřejmě, kdyby hrozila vysoká inflace a růst by byl hodně přepálenej, tak by ty dluhopisy na trhu prodávala, ale tenhle stav určitě teďko nehrozí.
    Nyk Lísn
    •  
     01.09.2014 19:46

     Když je nechá expirovat, tak je de facto prodá, protože expirující dluhopisy stát vyplácí z nově vydaných dluhopisů, které musí někomu prodat. Např. Japonci nemají šanci na trhu komukoliv své expirující dluhopisy prodat. Alespoň ne za dnešní výnos (0,50% desetiletý dluhopis). Pokud tedy BOJ nechá dluhopisy expirovat , zvedne se minimálně dramaticky úrok , což zas neunese rozpočet Japonska, takže se žádná rozvaha centrálních bank nikdy snižovat nebude. V lepším případě se bude zvyšovat v čase pouze o úroky. Prostě a jednoduše bez inflace ty dluhy států nejde vymazat, takže dřív nebo později nás to stejně nemine. Bezinflační variantou je pouze default, ale mnohem snadnější i méně bolestné je ty peníze natisknout.
     Nero
    •  
     01.09.2014 10:16

     Jj, to sou čachry... prase aby se v tom vyznalo :-)
     Jesse
Aktuální komentáře
29.11.2022
11:29Orlen Unipetrol za první tři kvartály navýšil čistý zisk o 508 procent meziročně, tržby vzrostly o 82 procent
10:45Americká hospodářská politika je ve srovnání s Evropou drastičtější, říká hlavní ekonom investiční banky Natixis
10:25V Juventusu skončilo kompletní vedení včetně Nedvěda, hovoří se o falšování účetnictví. Akcie se propadly
9:17Rozbřesk: Vydáni větru napospas
9:14Big Tech a ti druzí: Trendy pro příští dekádu aneb hledáme budoucí vítěze - online konference již dnes od 15:00
9:02Míra inflace v eurozóně podle šéfky ECB ještě nedosáhla vrcholu
8:56Shell koupí dánského výrobce bioplynu Nature Energy Biogas. Stane se tak největším producentem biometanu v Evropě
8:51Komerční banka se dnes obchoduje bez nároku na dividendu a éra silného dolaru možná končí. Futures jsou dnes zelené  
6:06Investiční tipy: Dow Jones vs Nasdaq  
28.11.2022
22:21Negativní úvod týdne (nejen) v USA  
18:22Bloomberg: Potíže v Číně mohou Apple připravit o šest milionů iPhonů Pro
17:56Čína a jestřábi z ECB. Akcie míří dál dolů  
17:21Monetární politika a nominální produkt vysoko nad trendem
16:55Růst obchodu kvůli slábnoucí poptávce pravděpodobně zpomalí
16:44Prezident podepsal zákon zavádějící daň z neočekávaných zisků, daňové změny i odvody z prodeje elektřiny
15:35Skandály zkoušená Credit Suisse míří zase dolů. Může to být nejdelší série ztrát za 11 let
15:00FX Strategie: Inflace v eurozóně jako divoká karta pro ECB a euro, koruna profituje z úlevy na trzích s rizikovými aktivy  
13:34Týdenní výhled: Americká data by se měla zhoršit a v Číně sílí protesty  
11:58Fed to s utahováním přežene, obává se ekonom Mankiw
11:49Vstup do týdne poznamenaly rostoucí problémy v Číně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Crowdstrike Holdings Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
easyJet PLC (09/22 Q4, Bef-mkt)
Intuit Inc (10/22 Q1, Aft-mkt)
Workday Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board