Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seriál o behaviorálních financích - 1. díl

Seriál o behaviorálních financích - 1. díl

2.9.2014 18:05, aktualizováno: 2.9. 15:22

Aktualizováno

1. díl: Když se psychologie a finanční teorie spojily

Proč investoři investují tak, jak investují? Proč dosahují takových výsledků, jakých dosahují? Proč drží nediverzifikovaná portfolia? Proč obchodují příliš často? Proč se investoři snaží získávat pouze informace, které potvrzují jejich názor a naopak zavrhují informace, které jsou s ním v rozporu? Proč investují především v rámci svého regionu? Proč mají investoři tendenci prodávat ziskové pozice příliš brzy a naopak prodávat ztrátové pozice příliš pozdě? To je jenom krátký výčet otázek, na které dávají odpovědi behaviorální finance a na které tradiční ekonomická a finanční teorie odpovědět nedokáže. A právě těmto a dalším otázkám se budeme věnovat v dalších článcích tohoto seriálu.

Výzkum chování investorů není teorie

Behaviorální finance (behavioral finance) jsou progresivním směrem finanční teorie, který stojí v opozici vůči tradiční ekonomii a finanční teorii. Na rozdíl od tradičních financí behaviorální finance nepředpokládají, že se investoři a další účastníci finančních trhů chovají zcela racionálně, bez emocí a pouze ve svém vlastním zájmu podle klasického teoretického konceptu homo economicus, tedy jako funkční psychopati. Behaviorální finance jsou založeny na zcela odlišném principu, neboť na investory pohlíží jako na ekonomické subjekty s běžnými lidskými vlastnostmi, emocemi a pocity. Berou je tak, jací skutečně jsou, jak se denně na finančních trzích chovají.

U tradiční finanční teorie bohužel platí, že realitu finančních trhů vysvětlit obvykle schopna vůbec není, resp. její závěry jsou s realitou v přímém rozporu. Tradiční finance například zastávají hypotézu efektivních trhů, podle které by měly ceny akcií neustále odrážet jejich fundamentální vnitřní hodnotu. Pokud by tak tomu ovšem skutečně bylo, nemohlo by v žádném případě docházet k tolika finančním bublinám a následným dramatickým korekcím o desítky procent, kdy se ceny akcií dostanou výrazně pod své fundamentální vnitřní hodnoty. Tradiční finanční teorie předpokládá, že jsou investoři agenti, kteří se rozhodují objektivně tak, aby efektivně využili příležitostí, které se jim naskýtají. Tradiční finanční teorie předpokládá, že všichni investoři mají stejné preference, perfektní znalost všech alternativ a rozumí následkům svých rozhodnutí. Stručně řečeno tradiční finanční teorie předpokládá, že se investoři chovají racionálně bez emocí, že při svém rozhodování provádějí složité dynamické optimalizace. Každému zkušenému investorovi je jasné, že takové předpoklady mají k realitě opravdu hodně daleko.

Behaviorální finance jsou tzv. pozitivním neboli popisným ekonomickým směrem, jenž se snaží popsat a vysvětlit fungování reálného světa. Naopak tradiční finanční teorie je tzv. normativním neboli předpisujícím ekonomickým směrem, jenž se snaží za použití zcela nereálných teoretických předpokladů popsat, jak by to mělo v reálném světě ideálně fungovat. Behaviorální finance se v uplynulých deseti až dvaceti letech dostávají stále více do popředí. Jsou totiž blíže k reálnému životu. Neříkají, jak by to mělo ve skutečnosti fungovat, ale naopak skutečnost primárně popisují a snaží se ji vysvětlit, a to mimo jiné pomocí aplikace rozsáhlého výzkumu v oblasti kognitivní psychologie, jež se zabývá chováním a jednáním lidí v podmínkách rizika, tedy ve skutečném světě. Je vhodné na tomto místě zmínit, že dva nejvýznamnější kognitivní psychologové jsou Daniel Kahneman a Amos Tversky (v dalších článcích tohoto seriálu se o nich ještě zmíníme).

I emoce se daří změřit

Představitelé behaviorálních financí studují psychologické aspekty rozhodování a jejich vliv na chování investorů a zároveň tvrdí, že jsou to právě tyto psychologické aspekty, emoce, nálady, a vrozené lidské kognitivní chyby, tzv. behaviorální investorské předsudky, jež přímo způsobují tržní neefektivnost a obrovskou tržní volatilitu, jež je mnohem vyšší než volatilita fundamentů. Behaviorální finance také umí vysvětlit, proč naprostá většina investorů dosahuje dlouhodobě neuspokojivých výsledků.

Obecně můžeme říci, že se zastánci behaviorálních financí v žádném případě nesnaží tradiční finance zcela ignorovat. Spíše bychom měli přijmout názor, že se snaží z tradičních financí převzít to dobré, relevantní a odpovídající skutečnosti, a propojit to s poznatky kognitivní psychologie tak, aby byli schopni vysvětlit, proč se investoři a finanční trhy v reálném světě chovají tak, jak můžeme denně pozorovat. To konec konců také ukázalo udělení Nobelovy ceny za ekonomii v loňském roce (také o tomto faktu se v některém z příštích článků zmíníme). Pochopení principů behaviorálních financí navíc může investorům pomoci dlouhodobě a konzistentně zlepšit jejich investiční výkonnost.

V případě zájmu si lze knihu Michala Stupavského o behaviorálních financích Investor 21. století – Jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří (2013) objednat ZDE


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)