Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zastavme to šílenství

Zastavme to šílenství

17.09.2014 17:45

Další varování před nestabilitou finančního systému nedávno vydala Banka pro mezinárodní platby BIS. Názorová polarizace celkové diskuse je už jasná – v jednom extrému slyšíme požadavky na okamžitou normalizaci monetární politiky s tím, že trhy jsou na pokraji prasknutí další bubliny. Na straně druhé požadavky na mnohem větší monetární uvolnění s tím, že trhy jsou v pořádku a ekonomika stále hluboko pod potenciálem (viz i úvahu M. Hampla „ Zuřiví kritikové Banky pro mezinárodní platby“).

BIS v kostce tvrdí, že sazby jsou příliš nízko, ceny aktiv příliš vysoko. Obojímu se zde ve svých sloupcích poměrně intenzivně věnuji. U hodnocení sazeb je rozhodující, k čemu je porovnáváme. Pokud jsme v novém neutrálu/dlouhodobé stagnaci, jsou přirozené sazby mnohem níž, než tomu bylo dřív. Pokud jsou přirozeně níž a zároveň se ekonomika zklidňuje, jsou valuace dost vysoko, ale o bublinách těžko hovořit: Nízké sazby, slabší růst ekonomiky, ale vyšší růst zisků, relativně nízká nejistota a silné rozvahy společností jsou základem vysokých valuací na akciích i dluhopisech. Tím neříkám, že nenajdeme excesy, ale plošně o nich hovořit jen těžko. Důkazem toho, že neprobíhá monetární zkáza přes finanční trhy, jsou i ceny komodit.

Nechci ale kreslit obrázek, kde je vše jasné – žijeme v nejistotě a musíme vážit pravděpodobnosti, rizika, náklady a přínosy. V tuto chvíli tu proti sobě v řadě vyspělých ekonomik stojí velká produkční mezera, příliš nízká inflace a hrozba deflace, vysoká nezaměstnanost na straně jedné a hrozba další (monetární politikou vyživené) finanční krize na straně druhé. Dejme tomu, že jsme úplně bezradní, deset ekonomů nám i zde dá jedenáct odpovědí (protože je mezi nimi i Keynes) a hodíme si tedy mincí. Padne strana, podle níž má být politika utažena, abychom zabránili krizi (tedy poslechneme BIS).

Takže abychom zastavili to šílenství na trzích, zvedneme sazby, dejme tomu na nějaký historický průměr. Poblahopřejeme si k tomu, jak jsme prozíraví a zdravě opatrní. A začneme sledovat, jak ceny aktiv klesají. Dejme tomu, že jejich pokles ani nebude prudký a sám o sobě nevyvolá problémy. Vyšší sazby (neodpovídající současnému fundamentu) ale budou mít tlumící účinek nejen na trhy, ale i na ekonomiku. Takže produkční mezera se zvýší, inflace se změní v deflaci, nezaměstnanost poroste ještě více. Dluhy se budou kupit ještě rychleji, protože klesne solvence dlužníků*. Nenamlouvejme si, že tato neschumpeterovská destruktivní destrukce je ideální prostředí pro absenci krizí.

Co bude pak? Až ztratí práci a příjmy ti, kteří v teple svých křesel a v záři mediální pozornosti prosazovali léčbu bolestí, začnou prosazovat stimulaci. Je přece třeba zastavit to šílenství, kdy se utáhla politika v prostředí, kdy bylo třeba uvolnění (přesněji řečeno akomodace). Nyní ale bude muset být uvolnění mnohem razantnější než současný „čajíček“ ve formě nulových sazeb a QE. Pak bychom museli třeba vážně hovořit o penězích z vrtulníků, nebo skutečné monetizaci vládního dluhu (současné kroky centrálních bank jí nejsou).

Výstižný komentář k uvedenému nedávno napsal Simon Wren-Lewis z Oxford University: „Takže nyní musíme zvedat sazby a oddalovat oživení, protože ničím jiným nelze zabránit tomu, aby se ve finančním systému podstupovala přílišná rizika. To je docela drzost. Nejenže jsme museli kvůli podstupování přílišného rizika projít Velkou recesí. My kvůli němu nesmíme ani použít vhodné prostředky na to, abychom se z této recese dostali“. A já výše uvedeným nechci kreslit černobílý obrázek. Naopak bych rád vystínoval ty, které jsou nám jako černobílé předkládány. Na jejich základě budeme zastavovat „šílenství“. Nejlépe ještě větším šílenstvím, abychom se pak museli vrátit k tomu prvnímu, které ale už nebude stačit.*Nejde jen o teoretické úvahy. Švédská centrální banka se zachovala v podstatě podle logiky „radši utáhnout, ať se neživí bublina“. Inflace je tak od roku 2013 pod nulou. Ekonom Lars Svensson předem poukazoval na to, že nižší inflace reálnou zátěž dluhu zvýší a centrální banka tak svým krokem nedosáhne cíle snížení dluhové zátěže, ale naopak. A co se děje nyní? Sazby musí zase klesat. Asi ten nejhorší způsob, jak se poučit. Vlastně ne – tím nejhorším je projít si tímto experimentem v každé zemi zvlášť. A dodám jednu perličku: Je zábavné všimnout si, jak komentátoři z WSJ a spol. kritizují Evropu za její ochablost, malou konkurenceschopnost, apod. Paradoxem je, že americké ekonomice nejvíce pomohl Fed a to politikou, kterou tito lidé povětšinou odsuzují. Za situaci v Evropě zase do značné míry může systém kolem ECB (včetně neformálních vazeb a tlaků), která sleduje politiku, kterou „hard money“ Američané obecně považují za přednost. S pomocí kritizovaného tak kritizují to, co se chová podle jejich zásad.Čtěte více:

Zítřejší referendum - Možné dopady vyhlášení nezávislosti Skotska na trhy
17.09.2014 12:30
Do centra pozornosti finančních trhů se vedle jednání Fedu, či dalšího...
Ukrajinský HDP napřesrok podle centrální banky stoupne o procento
17.09.2014 14:29
Ukrajinská ekonomika by měla v příštím roce oživit z letošního prudkéh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data