Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokud si budeme stále klást špatné otázky, další krizi nezabráníme

Pokud si budeme stále klást špatné otázky, další krizi nezabráníme

07.10.2014 6:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Co se týče předpovědi Velké recese a boje s ní, moderní makroekonomie středního proudu bezpochyby zklamala. Naše modely nás nevarovaly, maximálně ukazovaly na to, že na trhu nemovitostí se tvoří bublina. Navíc nám nepomohly v tom, abychom implementovali efektivní monetární a fiskální politiku v reakci na pád do recese. Volání po změně se ale příliš soustřeďuje na používané nástroje a techniky. Rozhodující jsou však otázky, které si klademe.

Je racionální pochybovat o teorii racionálních očekávání, dynamické optimalizaci a dalších konceptech, se kterými naše současné modely pracují. Částečně se tyto předpoklady používají proto, že bez nich je modelování ekonomiky velmi složité, či dokonce nemožné. Je ale také pravdou, že makroekonomové se domnívali, že nemá cenu zkoumat propady finančních trhů a tudíž se zabývat nějakými teoretickými komplikacemi. Například držitel Nobelovy ceny Robert Lucas v roce 2003 tvrdil, že „klíčový problém prevence depresí je vyřešen“. Situace byla dokonce taková, že kdo se tomuto tématu věnoval, čelil riziku posměchu od svých kolegů. Lucas také tvrdil, že keynesiánskou ekonomii, která se právě tématem hlubokého propadu ekonomiky zabývá, „už nikdo nebere vážně“.

Otázky, které si makroekonomové kladou, jsou většinou dány tím, v jaké situaci se ekonomika právě nachází. Výsměch keynesiánské ekonomii během Velké recese utichl. Opět se intenzivně zabýváme tím, jak zabránit hlubokému propadu a jak se s ním případně vyrovnat. To je dobře. Během takzvaného Velkého uklidnění jsme se měli mnohem více zajímat o to, proč se tak zmenšila volatilita ekonomiky. A poslední krize by měla být lekcí pro všechny, kteří tvrdili, že „prevence depresí je už vyřešena“.

Dnes bychom se měli zajímat například o mezinárodní pohyb finančních aktiv a obchodní bilance. Tato témata ale nyní leží úplně stranou veškeré pozornosti. Problém není celkově v tom, že bychom měli špatné nástroje a modely. Problém spočívá v sociologii ekonomické profese. Ta totiž brání tomu, abychom si kladli některé otázky. Bylo to patrné před Velkou recesí, kdy sociální tlak umlčoval důležité hlasy. Musíme si vybírat lepší otázky a mít hlavu otevřenou.

Autorem je ekonom Mark Thoma.

Zdroj: The Fiscal Times


Čtěte více:

10 značek, které Berkshire Hathaway drží v portfoliu
03.10.2014 10:21
Včera přišla do světa zpráva, že Warren Buffett je zase na nákupu. Ten...

Váš názor
 • Krize
  07.10.2014 11:00

  Ano máte pravdu. Krize let 2008-9 byla vyřešena tím přesunutím do budoucna. V USA drží FED úroky na NULE od 16.12.2008, tedy 6 let. Hrubý státní dluh USA je dnes blízko 18 bilionů USD a platí se z něj úrok 2 % . Ještě r. 2000 za běžných úrokových sazeb se platilo 6 % úroku. Kdyby dnes USA měly platit oněch 6 %, tak by ročně platily přes 1 000 000 000 000 Dolarů úroků. A to chci vidět. Velmi pochybuji, že je světová ekonomika v dobré kondici. ECB začíná s dalším QE, EU28 směřuje k deflaci. Japonsko pana Abaho je dle mého před krachem , vymírá a je obaleno obřím dluhem. Čína, dosavadní tahoun, má praskající bublinu nemovitostí, pokles investic, obří nadbytečné kapacity všude, ... dost možná ji čeká tvrdé přistání.
  wagner
 • Veliké tajemství
  07.10.2014 9:04

  Musím redakci Patria Online prozradit velké tajemství: Krizi lze pouze oslabit nebo přesunout. Zabránit ji nelze. Krize je ozdravný proces. Likviduje nesmyslně velké nebo špatně orientované výrobní kapacity a optimalizuje výrobní strukturu. Bez ní nemůže tržní ekonomika dlouhodobě fungovat. Chybná rozhodnutí se musejí nějak napravit, škody musí někdo zaplatit. Prosím, abyste to prozradili i pánům, jako je Krugman, Stieglitz, Obama, Draghi a jejich kolegům po celém světě. Děkuji!
  • Re: Veliké tajemství
   07.10.2014 11:17

   bohužel dnešní krize nic neřeší, protože se vymýšlejí další a další dotace na všechny možné nesmysli. Tohle není jen o ekonomoch, ale i zabedněncích ve vládách. Příští krize už bude hodně bolet a to celý svět včetně boháčů.
   tk69
Aktuální komentáře
12.04.2021
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky
9:07Víkendář: Biden jako Roosevelt? Jen částečně
10.04.2021
16:07Zamlčovaný problém čipů
9:04Víkendář: Dluhy a "nezávislá" monetární politika

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y