Ropa v první polovině minulého týdne ještě dál padala, ale poté se propad zastavil a ceny se naopak začaly postupně zvedat. V celkové bilanci ropa zlevnila pouze nevýrazně. Brent se dnes nachází na 84,45 dolaru a WTI na 79,40 dolaru za barel.
Z hlavních ekonomik přicházely v posledních dnech zajímavé zprávy, které byly dohromady příznivé. Data buď překonala odhady, nebo aspoň nezklamala, ECB byla o něco více holubičí než minule.
S ropným trhem ale hýbaly hlavně zprávy týkající se nabídkové strany. Zajímavou informací, která krátce ropu poslala výš, bylo zvýšení cen, za které Saúdská Arábie prodává do Asie a Evropy. Naproti tomu ale Saúdové snížili ceny pro americký trh, takže podpora z této strany dlouho nevydržela.
Ve středu skočily ceny vzhůru po nepotvrzených zprávách o výbuchu ropovodu v Saúdské Arábii. Cenu podpořily také zprávy o tom, že jedno z libyjských ropných polí padlo do rukou ozbrojenců, což omezí dodávky z této země.
Zásoby ropy v USA podle týdenní zprávy stouply výrazně méně, než se čekalo. Výraznější pokles jsme viděli u zásob benzínu a dál se snižují zásoby ropných destilátů, i když už výrazně pomalejším tempem. Také tyto informace tedy vyzněly pro ropu příznivě a poskytly cenám podporu.
Pohonné hmoty v ČR dál zlevňují. Natural 95 podle posledních čísel CCS klesl na 35,82 a motorová nafta na 35,43 korun za litr. Ceny ropy už tak strmě neklesají a benzín v Rotterdamu druhým týdnem mírně zdražuje, aspoň tedy po přepočtu na koruny. I přesto spatřujeme nadále značný prostor pro pokles českých maloobchodních cen a záleží na prodejcích, jak rychlý tento pokles bude.
