Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investice do rovnátek: Desítky procent roční návratnosti

Investice do rovnátek: Desítky procent roční návratnosti

20.11.2014 17:45

Společnost Align Technology prý pokrývá 80 % trhu s neviditelnými rovnátky. Takto vybavena se dostala i na seznam „Deset žhavých akcií na další čtvrtstoletí“. Dalším argumentem pro její zařazení na něj by měl být očekávaný rychlý růst poptávky po dentální péči v rozvíjejících se ekonomikách. Musím říci, že mě ale nejdříve zajímalo, jak taková neviditelná rovnátka vlastně vypadají. Odpověď je následující:

sous1

Zdroj: Align Technology

Takže tu máme skutečně téměř neviditelná rovnátka, druhá nejdůležitější otázka z pohledu investora pak asi zní, jak moc viditelný růst akcie dovedou generovat. AT za poledních pět let generuje návratnost ve srovnání s celým trhem zhruba dvojnásobnou. Jejich cesty se naposledy potkaly v roce 2011, od té doby se AT vydala prudce nahoru, i když zdaleka ne bez korekcí a adrenalinu. Rok 2014 je pak pro AT celý rokem korekce, protože letos titul ztrácí asi 5 %.

Onou celkovou návratností zhruba dvakrát převyšující trh se také nenechme příliš unést. Beta akcie totiž dosahuje vysoké hodnoty 1,93. To znamená, že akcie je ve srovnání s trhem asi dvojnásob (systematicky) riziková. A její požadovaná návratnost je tedy výrazně vyšší, než požadovaná návratnost trhu. Kdo by to řekl, že rovnátka budou tak cyklickým byznysem. Že by naše ochota rovnat si zuby závisela na našich příjmech? Možná ano, asi to bude hlavně platit o ochotě rovnat je (zřejmě prémiovými) neviditelnými rovnátky. To už jsem si ale trochu zaspekuloval.

sous2

Zdroj: FT

Poté, co jsme zjistili, že investice do rovnátek vynáší v delším horizontu desítky procent návratnosti, měli bychom se krátce podívat na fundament firmy. Její tržby se pohybují přesně tak, jak to mají trhy rády. Z cca 300 milionů dolarů v roce 2009 se soustavným výšlapem zvedly na více než 600 milionů dolarů v roce minulém (nebavíme se tu tedy o žádné velké společnosti). Čisté zisky se ale pohybují přesně opačným trendem a z rekordu roku 2010 klesly na úroveň 60 milionů dolarů roku 2013. I to ale stačilo na návratnost investic ve výši 22 % a návratnost vlastního jmění ve výši 23 %. Tato čísla by měla tlumit případné obavy z toho, že peníze investované přímo do firmy (jejích výrobních kapacit, atd.) budou propáleny.


sous3

Zdroj: FT

Tržby tedy kreslí trochu jiný obrázek než ziskovost, my se tím ale rozhodit nenecháme, protože víme, že klíčový je tok hotovosti. Ten se v minulém roce po předchozích třech letech stagnace na 130 milionech eur dostal až na 186 milionů dolarů. A obecně je jasné, že provozní tok hotovosti je vysoko nad investicemi do výrobních kapacit. AT je tedy firmou, která roste a dovede tak činit s tím, že její tok hotovosti po CapEx je pozitivní. Firma ale také dost investuje nad rámec CapEx a v letech 2013 a 2011 její celkové investice provozní CF převýšily. O dojné kravce tak také hovořit nemůžeme.


sous4

Zdroj: FT

S tak vysokou betou se požadovaná návratnost této akcie může pohybovat kolem 13 %. Současná kapitalizace firmy dosahuje 4,37 miliard dolarů. Dejme tomu, že krátkodobě dovede AT pro akcionáře generovat 100 milionů dolarů (úroveň CF po CapEx let 2010 – 2012). Toto CF by na ospravedlnění zmíněné kapitalizace muselo dlouhodobě růst o více než 10 %. Tedy tempem, které se velmi přibližuje požadované návratnosti. Jde o valuační oblast, v které je jen nebe limitem, protože s tím, jak se očekávaný růst přibližuje požadované návratnosti, roste odhadovaná hodnota akcie exponenciálně. Pokud by ono krátkodobé CF dosahovalo standardu roku minulého, muselo by dlouhodobě růst asi o 9,5 %, což také není málo (minimálně relativně k oněm 13 %). Ale na druhou stranu, zeptejme se našeho potomka, zda by radši viditelná, či neviditelná ... ten tržní potenciál tu je.

AT sebou určitě nese skutečně zajímavý příběh, dosavadní čísla jsou z pohledu finančního zdraví dobrá – firma je schopna financovat svůj rozvoj, CF po CapEx je soustavně pozitivní, úročený dluh je nulový a k poslednímu čtvrtletí je 950 milionů dolarů aktiv financováno 722 miliony dolarů vlastního jmění (samozřejmě v účetních hodnotách). Jde o povídkovou akcii, kde si každý najde svůj příběh a tudíž i názor na to, jaký je poměr hodnoty a ceny akcie. Při tom si může notovat pohodovou „Já mám rovnátka, rovnátka od Hnátka, já mám rovnátka neviditelná ...“.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  
10:49Ever Given a sen radikálních protekcionistů
9:12Rozbřesk: Oživení na evropském automobilovém trhu
8:51ČNB povolila PPF koupit akcie Monety, čínská ekonomika rostla nejrychleji od 1992. Evropa zahájí růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data