Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investice do rovnátek: Desítky procent roční návratnosti

Investice do rovnátek: Desítky procent roční návratnosti

20.11.2014 17:45

Společnost Align Technology prý pokrývá 80 % trhu s neviditelnými rovnátky. Takto vybavena se dostala i na seznam „Deset žhavých akcií na další čtvrtstoletí“. Dalším argumentem pro její zařazení na něj by měl být očekávaný rychlý růst poptávky po dentální péči v rozvíjejících se ekonomikách. Musím říci, že mě ale nejdříve zajímalo, jak taková neviditelná rovnátka vlastně vypadají. Odpověď je následující:

sous1

Zdroj: Align Technology

Takže tu máme skutečně téměř neviditelná rovnátka, druhá nejdůležitější otázka z pohledu investora pak asi zní, jak moc viditelný růst akcie dovedou generovat. AT za poledních pět let generuje návratnost ve srovnání s celým trhem zhruba dvojnásobnou. Jejich cesty se naposledy potkaly v roce 2011, od té doby se AT vydala prudce nahoru, i když zdaleka ne bez korekcí a adrenalinu. Rok 2014 je pak pro AT celý rokem korekce, protože letos titul ztrácí asi 5 %.

Onou celkovou návratností zhruba dvakrát převyšující trh se také nenechme příliš unést. Beta akcie totiž dosahuje vysoké hodnoty 1,93. To znamená, že akcie je ve srovnání s trhem asi dvojnásob (systematicky) riziková. A její požadovaná návratnost je tedy výrazně vyšší, než požadovaná návratnost trhu. Kdo by to řekl, že rovnátka budou tak cyklickým byznysem. Že by naše ochota rovnat si zuby závisela na našich příjmech? Možná ano, asi to bude hlavně platit o ochotě rovnat je (zřejmě prémiovými) neviditelnými rovnátky. To už jsem si ale trochu zaspekuloval.

sous2

Zdroj: FT

Poté, co jsme zjistili, že investice do rovnátek vynáší v delším horizontu desítky procent návratnosti, měli bychom se krátce podívat na fundament firmy. Její tržby se pohybují přesně tak, jak to mají trhy rády. Z cca 300 milionů dolarů v roce 2009 se soustavným výšlapem zvedly na více než 600 milionů dolarů v roce minulém (nebavíme se tu tedy o žádné velké společnosti). Čisté zisky se ale pohybují přesně opačným trendem a z rekordu roku 2010 klesly na úroveň 60 milionů dolarů roku 2013. I to ale stačilo na návratnost investic ve výši 22 % a návratnost vlastního jmění ve výši 23 %. Tato čísla by měla tlumit případné obavy z toho, že peníze investované přímo do firmy (jejích výrobních kapacit, atd.) budou propáleny.


sous3

Zdroj: FT

Tržby tedy kreslí trochu jiný obrázek než ziskovost, my se tím ale rozhodit nenecháme, protože víme, že klíčový je tok hotovosti. Ten se v minulém roce po předchozích třech letech stagnace na 130 milionech eur dostal až na 186 milionů dolarů. A obecně je jasné, že provozní tok hotovosti je vysoko nad investicemi do výrobních kapacit. AT je tedy firmou, která roste a dovede tak činit s tím, že její tok hotovosti po CapEx je pozitivní. Firma ale také dost investuje nad rámec CapEx a v letech 2013 a 2011 její celkové investice provozní CF převýšily. O dojné kravce tak také hovořit nemůžeme.


sous4

Zdroj: FT

S tak vysokou betou se požadovaná návratnost této akcie může pohybovat kolem 13 %. Současná kapitalizace firmy dosahuje 4,37 miliard dolarů. Dejme tomu, že krátkodobě dovede AT pro akcionáře generovat 100 milionů dolarů (úroveň CF po CapEx let 2010 – 2012). Toto CF by na ospravedlnění zmíněné kapitalizace muselo dlouhodobě růst o více než 10 %. Tedy tempem, které se velmi přibližuje požadované návratnosti. Jde o valuační oblast, v které je jen nebe limitem, protože s tím, jak se očekávaný růst přibližuje požadované návratnosti, roste odhadovaná hodnota akcie exponenciálně. Pokud by ono krátkodobé CF dosahovalo standardu roku minulého, muselo by dlouhodobě růst asi o 9,5 %, což také není málo (minimálně relativně k oněm 13 %). Ale na druhou stranu, zeptejme se našeho potomka, zda by radši viditelná, či neviditelná ... ten tržní potenciál tu je.

AT sebou určitě nese skutečně zajímavý příběh, dosavadní čísla jsou z pohledu finančního zdraví dobrá – firma je schopna financovat svůj rozvoj, CF po CapEx je soustavně pozitivní, úročený dluh je nulový a k poslednímu čtvrtletí je 950 milionů dolarů aktiv financováno 722 miliony dolarů vlastního jmění (samozřejmě v účetních hodnotách). Jde o povídkovou akcii, kde si každý najde svůj příběh a tudíž i názor na to, jaký je poměr hodnoty a ceny akcie. Při tom si může notovat pohodovou „Já mám rovnátka, rovnátka od Hnátka, já mám rovnátka neviditelná ...“.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.12.2017
11:07Evropa v novém týdnu roste, Ryanair po sníženém doporučení -4 %
11:05Týdenní výhled: České dění ovlivní poslední letošní zasedání ČNB, v USA finišuje rozhodování o daňové reformě  
10:50ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu (+komentář analytiků Patrie)
9:55Další americká burza začala obchodovat s termínovými kontrakty na bitcoin
9:14Rozbřesk: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?
8:51Západoevropské burzy mohou předvánoční týden zahájit růstem, možná i ta pražská  
8:18V Rakousku složí slib nová vláda, povede ji 31letý Sebastian Kurz
7:09Francii hrozí dluhová krize, stačí k ní sebenaplňující se proroctví
5:14Poskytujete někomu ubytování? Dejte si pozor na daně!
17.12.2017
16:42Elektrická sprcha pro ropné býky
7:26Víkendář: Pochybná ekonomika Hvězdných válek
16.12.2017
15:15Jen biozemědělství lidstvo v roce 2050 neuživí
8:22Víkendář: Nová filozofie USA - lepší diktátor než anarchie?
15.12.2017
22:02Další historická maxima díky daňové reformě
18:11Bitcoin, bustcoin, happiness
17:53ČEZ po dvou letech za pět set
17:20Technická analýza: Boj eura s dolarem, slábnoucí koruna a brexitu odolná libra
17:03Summary: Kámen úrazu u Oracle, nadšení u Adobe a velkoobchodní solidno u Costco  
16:51Libra padá, další jednání o brexitu nebudou jednoduchá...  
16:51Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y