Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vězňovo dilema a zkáza ropného kartelu?

Vězňovo dilema a zkáza ropného kartelu?

31.12.2014 13:00
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Včera jsme společně nahlédli na argumenty ve prospěch brzkého zotavení ceny ropy (blíže se s nimi čtenáři mohou seznámit ZDE). Dnes zkusíme rozvinout zcela opačnou linku a zmíníme argumenty v neprospěch budoucího návratu cen ropy k dřívějším úrovním.

V první části jsem logiku postupného růstu cen zakončili tvrzením, že pokles nabídky spojený s uzavíráním nekonvenční těžby může vrátit cenu ropy zpět do dřívější rovnováhy. Jenže je to právě nabídková strana, ve které můžeme hledat důvody, proč je teorie o brzkém reboundu v cenách chatrná.

V předchozích letech byla tvorba nabídky především v moci kartelu OPEC. Jeho faktický vůdce Saudská Arábie v případě potřeby reagoval utlumením těžby a vracel trh neustále do cenové rovnováhy. Stabilně tak dokázal cenu posouvat do jejího rovnovážného stavu (neuvažujeme výkyvy ceny dané změnou v poptávce). Jenže boom nekonvenční těžby situaci na trhu s ropou změnil.

Pokud by totiž Saudská Arábie použila podobnou strategii ve snaze vrátit ceny do původní rovnováhy i nyní, snadno by se mohlo stát, že by část její pozice přebrali ostatní těžaři. Rusko, ostatní členové OPEC i USA totiž čím dál více touží (především pak v prostředí nižších cen) po další části tržního podílu. S vyšším objemem dodávek partnerům by totiž i při nižší marži mohli generovat dostatečně vysoké příjmy. To si samotná Saudská Arábie samozřejmě dobře uvědomuje a už několikrát proto avizovala, že nabídku nesníží ani v případě dalšího poklesu cen ropy (jelikož se jedná o nákladově nejefektivnějšího těžaře, může zisky realizovat i při dalším propadu). I proto klíčový těžař, který dlouhodobě vyrovnával nabídkovou stranu fakticky na svou funkci rezignoval a nechává ceny ropy padat.

Zastánci reboundu by v tuto chvíli mohli namítnout, že neochota Saudů stlačit cenu ropy je pouze vychytralou strategií, v jejímž rámci by z trhu měli vymizet méně efektivní těžaři (břidlice), kteří tlačí na cenu. Jenže problémem této úvahy je, že investice do nekonvenčí těžby vedly k výraznému zadlužení amerických společností. Ty tak budou pravděpodobně ve snaze splácet své závazky ochotné nést i po delší dobu případné ztráty, jen aby naplnily pohledávky svých věřitelů. Saudská Arábie tak sice může zachováním nižší ceny ropy vyvinout dodatečný tlak na americké těžaře, ti však s ohledem na své závazky v brzké době nejspíš nepřistoupí na hromadné uzavírání svých (ač neprofitabilních) těžisek.

Kromě operačních překážek, existuje i další argument proti postupnému uzavírání nekonvenčních ložisek. Na břidlivocou těžbu je třeba nahlížet jako na technologii, která funguje na procesu učení se. I kdyby trh opustila řada neefektivních těžařů, postupné zdokonalování technologie těžby povede ke snížení break-even bodů těch ostatních a tlak na ceny bude ještě silnější. Ani krátkodobý úbytek hráčů na trhu tedy nemusí ceny na delší dobu posunout výše, neboť se postupně začne projevovat tlak efektivnějších nekonvenčních těžařů.

Z tohoto pohledu se pak zdá, že nekonvenční těžba nevede k vychýlení ceny ropy z rovnováhy, ale k její celkové změně. Ceny ropy tak sice mohou postupně vyšplhat o pár desítek dolarů výše, kde je tržní konsensy očekávájí, na vyšších, dřívějších úrovních se však usadí jen velice nepravděpodobně. Vstup nekonvenčních těžařů totiž rozbíjí základní pravidla dřívějšího monopolního postavení kartelu a tlačí na pokles realizovaných marží. V rámci „teorie her“ se tak rodí situace známá jako vězňovo dilema, v němž za současného stavu věcí existují pouze dvě východiska. Spolupracovat a utvořit novou kartelovou dohodu mezi OPEC a dalšími světovými těžaři, nebo hrát sám za sebe a nadále na trhu tlačit cenů ropy níže. Koncept teorie her z historie pak ukazuje, že mají hráči tendenci volit druhou variantu...


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)