Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vězňovo dilema a zkáza ropného kartelu?

Vězňovo dilema a zkáza ropného kartelu?

31.12.2014 13:00
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Včera jsme společně nahlédli na argumenty ve prospěch brzkého zotavení ceny ropy (blíže se s nimi čtenáři mohou seznámit ZDE). Dnes zkusíme rozvinout zcela opačnou linku a zmíníme argumenty v neprospěch budoucího návratu cen ropy k dřívějším úrovním.

V první části jsem logiku postupného růstu cen zakončili tvrzením, že pokles nabídky spojený s uzavíráním nekonvenční těžby může vrátit cenu ropy zpět do dřívější rovnováhy. Jenže je to právě nabídková strana, ve které můžeme hledat důvody, proč je teorie o brzkém reboundu v cenách chatrná.

V předchozích letech byla tvorba nabídky především v moci kartelu OPEC. Jeho faktický vůdce Saudská Arábie v případě potřeby reagoval utlumením těžby a vracel trh neustále do cenové rovnováhy. Stabilně tak dokázal cenu posouvat do jejího rovnovážného stavu (neuvažujeme výkyvy ceny dané změnou v poptávce). Jenže boom nekonvenční těžby situaci na trhu s ropou změnil.

Pokud by totiž Saudská Arábie použila podobnou strategii ve snaze vrátit ceny do původní rovnováhy i nyní, snadno by se mohlo stát, že by část její pozice přebrali ostatní těžaři. Rusko, ostatní členové OPEC i USA totiž čím dál více touží (především pak v prostředí nižších cen) po další části tržního podílu. S vyšším objemem dodávek partnerům by totiž i při nižší marži mohli generovat dostatečně vysoké příjmy. To si samotná Saudská Arábie samozřejmě dobře uvědomuje a už několikrát proto avizovala, že nabídku nesníží ani v případě dalšího poklesu cen ropy (jelikož se jedná o nákladově nejefektivnějšího těžaře, může zisky realizovat i při dalším propadu). I proto klíčový těžař, který dlouhodobě vyrovnával nabídkovou stranu fakticky na svou funkci rezignoval a nechává ceny ropy padat.

Zastánci reboundu by v tuto chvíli mohli namítnout, že neochota Saudů stlačit cenu ropy je pouze vychytralou strategií, v jejímž rámci by z trhu měli vymizet méně efektivní těžaři (břidlice), kteří tlačí na cenu. Jenže problémem této úvahy je, že investice do nekonvenčí těžby vedly k výraznému zadlužení amerických společností. Ty tak budou pravděpodobně ve snaze splácet své závazky ochotné nést i po delší dobu případné ztráty, jen aby naplnily pohledávky svých věřitelů. Saudská Arábie tak sice může zachováním nižší ceny ropy vyvinout dodatečný tlak na americké těžaře, ti však s ohledem na své závazky v brzké době nejspíš nepřistoupí na hromadné uzavírání svých (ač neprofitabilních) těžisek.

Kromě operačních překážek, existuje i další argument proti postupnému uzavírání nekonvenčních ložisek. Na břidlivocou těžbu je třeba nahlížet jako na technologii, která funguje na procesu učení se. I kdyby trh opustila řada neefektivních těžařů, postupné zdokonalování technologie těžby povede ke snížení break-even bodů těch ostatních a tlak na ceny bude ještě silnější. Ani krátkodobý úbytek hráčů na trhu tedy nemusí ceny na delší dobu posunout výše, neboť se postupně začne projevovat tlak efektivnějších nekonvenčních těžařů.

Z tohoto pohledu se pak zdá, že nekonvenční těžba nevede k vychýlení ceny ropy z rovnováhy, ale k její celkové změně. Ceny ropy tak sice mohou postupně vyšplhat o pár desítek dolarů výše, kde je tržní konsensy očekávájí, na vyšších, dřívějších úrovních se však usadí jen velice nepravděpodobně. Vstup nekonvenčních těžařů totiž rozbíjí základní pravidla dřívějšího monopolního postavení kartelu a tlačí na pokles realizovaných marží. V rámci „teorie her“ se tak rodí situace známá jako vězňovo dilema, v němž za současného stavu věcí existují pouze dvě východiska. Spolupracovat a utvořit novou kartelovou dohodu mezi OPEC a dalšími světovými těžaři, nebo hrát sám za sebe a nadále na trhu tlačit cenů ropy níže. Koncept teorie her z historie pak ukazuje, že mají hráči tendenci volit druhou variantu...


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2020
8:12Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí
25.01.2020
16:12Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data