Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vězňovo dilema a zkáza ropného kartelu?

Vězňovo dilema a zkáza ropného kartelu?

31.12.2014 13:00
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Včera jsme společně nahlédli na argumenty ve prospěch brzkého zotavení ceny ropy (blíže se s nimi čtenáři mohou seznámit ZDE). Dnes zkusíme rozvinout zcela opačnou linku a zmíníme argumenty v neprospěch budoucího návratu cen ropy k dřívějším úrovním.

V první části jsem logiku postupného růstu cen zakončili tvrzením, že pokles nabídky spojený s uzavíráním nekonvenční těžby může vrátit cenu ropy zpět do dřívější rovnováhy. Jenže je to právě nabídková strana, ve které můžeme hledat důvody, proč je teorie o brzkém reboundu v cenách chatrná.

V předchozích letech byla tvorba nabídky především v moci kartelu OPEC. Jeho faktický vůdce Saudská Arábie v případě potřeby reagoval utlumením těžby a vracel trh neustále do cenové rovnováhy. Stabilně tak dokázal cenu posouvat do jejího rovnovážného stavu (neuvažujeme výkyvy ceny dané změnou v poptávce). Jenže boom nekonvenční těžby situaci na trhu s ropou změnil.

Pokud by totiž Saudská Arábie použila podobnou strategii ve snaze vrátit ceny do původní rovnováhy i nyní, snadno by se mohlo stát, že by část její pozice přebrali ostatní těžaři. Rusko, ostatní členové OPEC i USA totiž čím dál více touží (především pak v prostředí nižších cen) po další části tržního podílu. S vyšším objemem dodávek partnerům by totiž i při nižší marži mohli generovat dostatečně vysoké příjmy. To si samotná Saudská Arábie samozřejmě dobře uvědomuje a už několikrát proto avizovala, že nabídku nesníží ani v případě dalšího poklesu cen ropy (jelikož se jedná o nákladově nejefektivnějšího těžaře, může zisky realizovat i při dalším propadu). I proto klíčový těžař, který dlouhodobě vyrovnával nabídkovou stranu fakticky na svou funkci rezignoval a nechává ceny ropy padat.

Zastánci reboundu by v tuto chvíli mohli namítnout, že neochota Saudů stlačit cenu ropy je pouze vychytralou strategií, v jejímž rámci by z trhu měli vymizet méně efektivní těžaři (břidlice), kteří tlačí na cenu. Jenže problémem této úvahy je, že investice do nekonvenčí těžby vedly k výraznému zadlužení amerických společností. Ty tak budou pravděpodobně ve snaze splácet své závazky ochotné nést i po delší dobu případné ztráty, jen aby naplnily pohledávky svých věřitelů. Saudská Arábie tak sice může zachováním nižší ceny ropy vyvinout dodatečný tlak na americké těžaře, ti však s ohledem na své závazky v brzké době nejspíš nepřistoupí na hromadné uzavírání svých (ač neprofitabilních) těžisek.

Kromě operačních překážek, existuje i další argument proti postupnému uzavírání nekonvenčních ložisek. Na břidlivocou těžbu je třeba nahlížet jako na technologii, která funguje na procesu učení se. I kdyby trh opustila řada neefektivních těžařů, postupné zdokonalování technologie těžby povede ke snížení break-even bodů těch ostatních a tlak na ceny bude ještě silnější. Ani krátkodobý úbytek hráčů na trhu tedy nemusí ceny na delší dobu posunout výše, neboť se postupně začne projevovat tlak efektivnějších nekonvenčních těžařů.

Z tohoto pohledu se pak zdá, že nekonvenční těžba nevede k vychýlení ceny ropy z rovnováhy, ale k její celkové změně. Ceny ropy tak sice mohou postupně vyšplhat o pár desítek dolarů výše, kde je tržní konsensy očekávájí, na vyšších, dřívějších úrovních se však usadí jen velice nepravděpodobně. Vstup nekonvenčních těžařů totiž rozbíjí základní pravidla dřívějšího monopolního postavení kartelu a tlačí na pokles realizovaných marží. V rámci „teorie her“ se tak rodí situace známá jako vězňovo dilema, v němž za současného stavu věcí existují pouze dvě východiska. Spolupracovat a utvořit novou kartelovou dohodu mezi OPEC a dalšími světovými těžaři, nebo hrát sám za sebe a nadále na trhu tlačit cenů ropy níže. Koncept teorie her z historie pak ukazuje, že mají hráči tendenci volit druhou variantu...


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Commerzbank AG (03/25 Q1, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Novavax Inc (03/25 Q1)
Plug Power Inc (03/25 Q1)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y