Propad cen ropy na světových trzích v posledních několika málo měsících výrazně ovlivní vývoj české ekonomiky v letošním roce, byť je částečně vyvážen posílením amerického dolaru vůči české koruně, respektive euru.
Meziroční propad ceny ropy v korunovém vyjádření i tak dosahuje 48 %, což znamená pro ČR jako čistého dovozce ropy a ropných produktů v objemu 10 mil. tun ročně, primární úsporu cca 42 mld. korun (cca 1,5 mld. EUR).
Hlavní efekty:
- Snížení hodnoty celkového dovozu do ČR a následné zvýšení přebytku obchodní bilance a běžného účtu platební bilance až na 1,8 % HDP v letošním roce.
- Snížení inflace do záporných hodnot hned v úvodu roku 2015 a následně další nesplnění inflačního cíle ČNB – zřejmě nejen v roce 2015.
- Snížení inflačních očekávání (nejen v tuzemsku) a další tlak na výnosovou křivku směrem dolů.
- Zlepšení finanční situace domácností a vybraných odvětví spotřebovávajících PHM a další ropné produkty. Hlavní příjemci efektu levnějších PHM: dopravní a skladovací firmy (13 mld. korun), domácnosti (10,3 mld.), obchod (3,7 mld.), zpracovatelský průmysl (3,2 mld.).
- Případné sekundární efekty z levných PHM a ropných derivátů mohou v polovině roku vyvolat úvahy o možné devalvaci koruny ze strany ČNB (viz lednové oslabení). Tento scénář prozatím považujeme za méně pravděpodobný, ale trhy s ním mohou čas od času koketovat.
Shrnutí:
V době všeobecného snížení výhledů pro ekonomiky západní Evropy jako hlavního obchodního partnera ČR je propad cen ropy pozitivním nákladovým a prorůstovým impulsem pro tuzemskou ekonomiku, který sníží inflaci a posílí spotřebu v ekonomice. Ekonomický růst odhadovaný v současné době na 2 % proto není nijak významně ohrožen. Levná ropa však snižuje výhled inflace, výnosových křivek a fakticky prolonguje období současného devizového režimu ČNB.