Krátkodobý vývoj cen ropy stále zvyšuje pravděpodobnost, že strmý pád je za námi a dna jsme možná už dosáhli. Po zhruba dvou týdnech stabilizace se nedostavil další pokles, ale naopak velmi svižný růst. Zejména díky posledním dvěma dnům se Brent vyšvihl na současných 54,50 a WTI na 49,22 dolaru za barel.
Podle průzkumu se v lednu dál zvyšovala produkce ropy v zemích OPEC. Dosáhnout měla dle Reuters 30,37 Mb/d. Stále také roste produkce v USA, na čemž nic nezměnil ani minulý týden. Relativně hodně tam ale klesl počet aktivních vrtů - v posledním týdnu o 7 procent. Těžaři jsou schopni zavření vrtů kompenzovat zvýšenou produkcí jinde, ale jejich chování je považováno za důkaz, že se na straně nabídky něco děje, a předzvěst možného snižování produkce v blízké budoucnosti.
Sázek na obrat na trhu přibylo. Vedle toho také přelom měsíce přinesl zavírání krátkých pozic spojený s realizací zisků. Dalším faktorem, který ceny mohl podpořit, se staly také útoky Islámského státu na okolí Kirkúku.
Zprávy z poptávkové strany pro ropu v posledním týdnu nebyly zásadní. Fed nijak zvlášť nepřekvapil, relevantní americká data byla smíšená. Tento týden vyzněl lehce negativně čínský PMI, přes který se ale trhy dokázaly snadno přenést.
Na stabilizaci ropy zareagovala cena burzovně obchodovaného benzínu, která rovněž přestala klesat a naopak už asi dva týdny roste. Tento růst pro nás zvýrazňuje silnější dolar. Maloobchodní ceny ale ještě podle očekávání pokračují v poklesu. Tempo zvolňuje a zvýšené marže se postupně přibližují své dlouhodobé úrovni. Poslední data CCS hovoří o tom, že se Natural 95 u českých čerpacích stanic prodává v průměru za 29,49 korun, motorová nafta pak za 29,62 korun za litr. Prostor pro další zlevnění se smrskl na několik desítek halířů. V nejbližším týdnu ještě pravděpodobně uvidíme dozvuky poklesu cen, který trvá už od září. Nejsme však daleko od bodu, kdy pokles maloobchodních cen ustane.