Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed se definitivně osvobodil - záda si kryje možností oddálit zvýšení sazeb!

Fed se definitivně osvobodil - záda si kryje možností oddálit zvýšení sazeb!

18.02.2015 21:29
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Tak tohle čekal asi jenom málokdo. Americká centrální banka zveřejnila zápis ze svého lednového zasedání, který nahrál do karet těm, kdo v brzkou normalizaci měnové politiky nevěří. Vyplynulo z něj totiž, že se hned několik členů výborů s ohledem na stávající rizika přiklání spíše k udržení úrokových sazeb na rekordně nízkých úrovních po delší dobu.

Důvodů pak zpráva uvádí hned několik. Zcela klíčovou roli pak pochopitelně hraje inflace. Velká část zástupců Fedu totiž vyjádřila své obavy ze stávájícího ochlazení dynamiky růstu cen, který je patrný také už i u jádrové inflace (očištěná o ceny energií a potravin). To některé představitele Fedu znepokojuje, neboť by podle jejich vyjádření mohl posun k dvouprocentnímu inflačnímu cíli trvat déle, než se původně očekávalo. Avšak nižší cenovou dynamiku lze připsat na vrub tranzitivním vlivům spojeným s poklesem cen ropy. Mezi ně patří jak samotný pokles, který se projevuje v spotřebitelském koši (na jádrové inflaci se neprojeví), tak také nepřímý vliv v podobě snížení cen u produktů, jejichž nákladovou položku tvoří právě ropa (to už má vliv i na onu jádrovou inflaci). Tranzitivní vlivy by však postupem času měly vyprchat a příznivý vliv na hospodářství by měl rozproudit poptávkou (pravděpodobně i setrvačnou) inflaci. Za další nepříznivý faktor zápis označil nadále střídmý růstový výhled pro zahraniční hospodářství, který však dle některých členů výboru postupně odezní v reakci na přijaté kroky centrálních bank (především QE od ECB). Příliš radosti u zástupců Fedu nevzbuzuje ani pohled na stále utlumenou aktivitu v nemovitostním sektoru. V něm se projevuje jeden ze základních nešvarů stávajícího vývoje americké ekonomiky, tedy příliš pomalý růst nominálních mezd. Jsou to právě mzdy, respektive jejich akcelerační pohyb, které ovlivňují disponibilní důchod domácností, a tedy konečnou spotřebu. V situaci, kdy se nominální mzdy pohybují vzhůru pomalu, mohou domácnosti ze snahy ochránit se před budoucími nástrahami přebytek v disponibilních důchodech způsobený poklesem cen ropy absorbovat do úspor. Předpokládaný pozitivní vliv z nákladového šoku na spotřebu pak bude tlumený.

Klíčová role trhu práce

Kromě faktorů podporujících oddálení procesu zvyšování sazeb existují i příznivější body. Hrubý domácí produkt podle zprávy roste navzdory zpomalení oproti úrovni třetího čtvrtletí rychlejším tempem, než kterým se zvedá potenciální produkt (reprezentuje v podstatě posun ve výrobní kapacitě země). Vyplývá z toho tudíž, že proces uzavírání mezery výstupu zdárně pokračuje. To ostatně dokládá také příznivý vývoj na trhu práce, který generuje nová pracovní místa. Míra nezaměstnanosti (aktuálně 5,6 %) jakožto indikátor uzavírání mezery proto tenduje ke své přirozené úrovni, která se dle Fedu formuje někde v rozmezí 5,2 – 5,5 %. Nevyužití kapacit tak na trhu práce mizí. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že se objevují pro trh práce negativní signály v ropném průmyslu. Pokles cen komodity totiž vede těžaře ke snižování svých kapitálových výdajů, což zcela zastavuje či alespoň brzdí projekty vytvářející pracovní místa. Je to pak právě trh práce, jehož vývoj hodlá výbor v plánování procesu normalizace měnové politiky reflektovat. Zlepšení na trhu práce má totiž některé členy přesvědčit o příznivých ekonomických podmínkách, které přispějí postupnému posunu dynamiky růstu cen k vytyčenému inflačnímu cíli. Posun míry nezaměstnanosti na či dokonce pod přirozenou úroveň by totiž měl přispět k postupnému zrychlení tempa růstu mezd a po odeznění nákladového šoku by se cenový vývoj navrátil k úrovním blíže inflačnímu cíli.

Celkově tak zápis ze zasedání zahrál spíše na holubičí strunu. Signál některých členů výborů, že se přiklání k prodloužení periody rekordně nízkých sazeb však není až tak šokující, jak by se mohlo zdát. Nedávná změna klíčového rétorického spojení, kdy v oblasti termínu normalizace frázi „considerable time“ nahradilo „patient“ totiž měl primárně dopomoci rozvázání rukou samotnému Fedu. Dnes zveřejněný zápis proces „osvobození“ de facto dokončil. Klíčové faktory formující rozhodnutí Fedu, tedy inflace a nezaměstnanost, nadále pokračuje ve svém protisměrném trendu. Zatímco inflace kvůli tranzitivnímu vlivu nízkých cen ropy brzdí svou dynamiku, na trhu práce převažuje příznivý vývoj, který dopomáhá uzavírání mezery výstupu. I proto je logickou snahou Fedu uvolnit si v rozhodovacím mechanismu ruce a počkat na další vývoj plynoucí z přechodných faktorů. S jejich postupným vyprcháváním se obrázek americké ekonomiky dokreslí a umožní Fedu riskantní a i nadále připravované rozhodnutí o normalizaci učinit klidněji.


Čtěte více:

Fed si svou
07.01.2015 21:27
Americká centrální banka nechala investory nakouknout pod pokličku tvo...
29.01.2015 7:26
Letošní rok na finančních trzích patří s trochou nadsázky centrálním b...

Váš názor
 • FED
  19.02.2015 9:43

  Tohle bylo prekvapeni, tohle jenom byl prvni signal i primo z FEDu, ze proste proc by sel proti proudu, kdyz nemusi. Jinak libra a klauni v Londyne taky nevedi co a jak. Tam BoE tady blbne, ze se sazby zvysi. HAHA.
  sazkar
 • Šumbero
  19.02.2015 9:21

  ... tak já to čekal a psal jsem to zde minulý týden "do zblbnutí" škoda, že sis to nepřečetl :)). Končí jedna éra nulových sazeb a začíná nová éra záporných úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že 99% rozumí penězům asi tak jako zdejší autoři článků, je jasné, že fetiš v podobě dluhopisů a jejich "nesmrtelných" výnosů pomalu dozná změny. Stačí nastavit výnosy státáních dluhopisů na -3% k tomu nacílovat "tiše" inflaci k 2% ( státní statistika bude plácat o deflaci ) a za 10 let máte 50% dluhu umořených a pak ten cirkus můžete rozjet od začátku tj. zadlužování. Dluhopisy jsou na odpis, jediná rozumná investice je dnes investice do akcií. Chce to čas než většina pochopí, že FED blafoval a jsme stále ve velké krizi tj. depresi, ale tohle bulvár nikdy nenapíše ! Místo toho bude papouškovat "Tohle nikdo nečekal.... tohle čekal málokdo" apod.No nic zde je ztáta cokoliv rozepisovat, dejme tomu čas, ten ukáže zdali jsem to opět správně vystihl a zisky budou nádherné :)) ... Lovu zdar !!!
  ©️
  • Re: Šumbero
   19.02.2015 9:32

   Musím souhlasit a ještě bych dodal. Finanční trh (firmy) si u zvykl (zvykly) na nízké sazby a jakékoliv zvýšení sazeb by znamenalo výrazný propad růstu HDP. Je otázka, jak budou do budoucna fungovat například pojišťovny, penzijní fondy..., vše co je víceméně založeno na dluhopisech a investicích s nižším rizikem (i když co je dnes nižší riziko, že).
   tk69
Aktuální komentáře
21.04.2021
22:01Americké trhy první den v týdnu zelené  
18:44Hodnotový megacyklus
18:05Summary: ASML vymaloval prvotřídní kvartál, překonal očekávání
17:35Komerční banka, a. s.: Oznámení o přijatých usneseních na Valné hromadě Komerční banky, a.s. dne 21.4.2021
17:22Nižší ceny lákají do akcií kupce, výš zamířilo i zlato  
17:13Analytik Michal Křikava: U Komerční banky očekáváme výplatu dividendy nejvýše 24 korun později v letošním roce
16:44FT: Navzdory slibům se šéfové velkých firem o dopady pandemie nepodělili
15:44Brusel navrhl první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů. Schválení může trvat roky
15:00Daly: Několik měsíců, než se trh práce srovná
13:50Do roku 2035 neprodávat benzinová auta. Americké státy žádají Bidena o podporu
13:12Návrat silnějšího růstu uživatelů Netflixu může trvat několik kvartálů  
12:18Guvernér ČNB Rusnok: Zřejmě až srpnová prognóza ukáže směr úrokovým sazbám
12:07Hněv fanoušků, politiků a fotbalového světa roztříštil plány na evropskou superligu
12:00Heineken zvýšil čtvrtletní zisk o 80 procent, více piva prodal v Africe a v Asii
11:45ČEZ vykoupí své dluhopisy za 12 miliard korun, akceptoval všechny nabídky
10:53Keating: Změny v investičním přístupu a chování retailového investora
10:31Pandemie přidusila Asii, evropské akcie však rostou  
9:13Rozbřesk: Česká výrobní inflace zrychluje
8:57Pražské tituly dostaly nová doporučení a cílovky, fotbalové kluby se stahují z plánů rebelské ligy  
8:52Objem hypoték v březnu stoupl na rekordních 45 miliard. Za růstem mohou být obavy z vyšší sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alaska Air Group Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
American Airlines Group Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
American Electric Power Co Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
AT&T Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Blackstone Group Inc/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
Credit Suisse Group AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Dow Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
HCA Healthcare Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Heineken NV (03/21 Q1)
Intel Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Orange SA (03/21 Q1)
Snap Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
World Wrestling Entertainment Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:20Volvo AB (03/21 Q1)
7:30Husqvarna AB (03/21 Q1)
8:30Huhtamaki Oyj (03/21 Q1)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:00Union Pacific Corp (03/21 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m