Ruská vláda se rozhodla vložit 2,3 bilionu rublů do takzvaného protikrizového plánu, který má podpořit zpomalující domácí ekonomiku. Té v letošním roce hrozí zpomalení až o 5 %, což Kreml přimělo k hledání možných nástrojů na podporu hospodářského oživení. Velká část prostředků v rámci plánu má být podle ministra financí Antona Siluanova k dispozici již v prvním čtvrtletí.
Součástí plánu má být mimo jiné zmrazení rozpočtových výdajů (snaha vyrovnat se s poklesem cen ropy, které tvoří společně s plynem asi polovinu rozpočtových příjmů) a nové strukturální reformy. Ty jsou zcela nezbytné ve snaze transformovat povahu samotné ruské ekonomiky, která v posledních týdnech vysílá stále negativnější signály. Oficiální data včera ukázala, že reálné mzdy v Rusku v lednu klesly o osm procent a maloobchodní tržby se po překvapivém prosincovém nárůstu snížily o 4,4 procenta v době, kdy se ruští spotřebitelé musejí vypořádat s rostoucími cenami a výdaje domácností klesají. Hodnota rublu v závěru loňského roku prudce klesla, což v lednu přispělo ke zvýšení míry inflace na 15 procent.
Právě v reakci na inflaci již v prosinci ruská centrální banka přistoupila k utažení své měnové politiky skrze zvýšení úrokových sazeb. I přestože sazby byly již sníženy na 15 % ze 17 %, nadále dosahují vysokých hodnot. Měly by tak sice pomoci s bržděním inflačního růstu, zároveň ale podvazují hospodářský růst. Vyšší sazby totiž komplikují financování spotřeby a také firemních projektů, což ostatně dokazují údaje o kapitálových investicích, které se snížily o 6,3 %.
Zdroje: Reuters, čtk