Aktualizováno Americký index spotřebitelské důvěry sestavovaný Conference Board v únoru, dle předběžných čísel, klesá na 96,4 bodu z lednové úrovně (revidované nahoru o 0,9 b.) 103,8 bodu. Tržní konsensus byl nastavený na 99,5 bodu. Ačkoliv došlo k meziměsíčnímu poklesu, tak pokud odhlédneme od mimořádně silného ledna, tak se úroveň spotřebitelské důvěry nachází nejvýše od září roku 2007, tedy na předkrizové úrovni a index tak potvrzuje optimistický pohled domácností na americkou ekonomiku.
Za pozornost stojí samotná lednová revize, která poslala index spotřebitelské důvěry na 103,8 bodu z původně uváděných 102,9 b, což představuje téměř 12% m/m nárůst. Uvádí se přitom, že výkyvy indexu větší než 5 % často signalizují změny v ekonomice. Únorová (předběžná) data naopak posílají index dolů o 7,1 % a celkový obrázek se nám tedy značně komplikuje. Vysvětlením tohoto „paradoxu“ však může být vývoj v cenách ropy po Novém roce. Původní optimismus domácností pramenící z levných pohonných hmot byl velmi záhy nahrazen vystřízlivěním, když se cena černého zlata po Novém roce začala zvyšovat. Jen od začátku února je barel ropy Brent dražší o 9,4 %. Domácnosti proto logicky očekávají zdražení pohonných hmot a negativní dopad na disponibilní příjem.
Když se podíváme detailněji na strukturu dnes zveřejněného hlavního indexu, tak pozorujeme zhoršení prakticky ve všech kategoriích: hodnocení současné úrovně (-3,7 b.), budoucích očekávání (-9,8 b.), zaměstnanosti (-0,2 b.). Mírně horší jsou také vyhlídky do budoucnosti (pro příštích šest měsíců) a domácnosti očekávají mimo jiné pokles svých příjmů (příslušný subindex -5,6 b.). Z dat Conference Board také vyplývá, že největší pokles spotřebitelské důvěry v únoru byl zaznamenán ve věkové skupině do 35 let.
Negativní vliv dražší ropy na ochotu domácností (současnou i budoucí) utrácet potvrdil také jiný ukazatel spotřebitelského apetitu – index spotřebitelské důvěry sestavovaný michiganskou universitou. Ten vykázal v únoru, dle zatím předběžných údajů, pokles na 93,6 bodu z lednové úrovně 98,1 bodu (11leté maximum). Za horšími údaji michiganského indexu stojí také primárně rostoucí cena ropy, která kalí spotřebitelský optimismus Američanů. To se projevilo i na vývoji dílčích subindexů: i) hodnocení současné situace (-6,2 b.) a ii) index očekávání (-3,5 b.). Finální data za únor představí University of Michigan tento pátek odpoledne v 16. hodin. Dopad cen ropy na spotřebitelskou důvěru zachycuje níže uvedený graf, ve kterém černá křivka patří indexu spotřebitelské důvěry sestavovanému Conference Board, modrá značí michiganský index a oranžově je v grafu vykreslena průměrná maloobchodní cena benzinu.
Ve stejnou dobu, kdy byly zveřejněny údaje o spotřebitelském optimismu, začala před americkým kongresem hovořit předsedkyně Fedu Yellenová. Důležité pololetní vystoupení předsedkyně Fedu v připravené části nepřineslo zásadní překvapení. Janet Yellenová potvrdila, že Fed směřuje k vyšším sazbám, ale konkrétnější o termínu nebyla, ačkoli naznačila, jak bude další příprava na zvýšení sazeb vypadat. Šéfka Fedu zopakovala, že "trpělivost" v rétorice znamená, že začátek růstu sazeb je nepravděpodobný na příštích několika jednáních.
Zdroj: BBG