Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co je důležité vědět o megabonusech na Wall Street

Co je důležité vědět o megabonusech na Wall Street

17.03.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý týden zveřejnila New York State Office of the Comptroller svou výroční zprávu za rok 2014. Klíčové informace říkají, že celkové bonusy u zaměstnanců firem obchodujících s cennými papíry v New York City meziročně vzrostly o 3 % na 28,5 miliard dolarů. Průměrný bonus se zvýšil o 2 % na 172 860 dolarů. Jde o nejvyšší úroveň dosaženou po finanční krizi. Celé odvětví vytvořilo 2 300 nových pracovních míst, předchozí roky se počet míst naopak snižoval. A kancelář tvrdí i to, že celkové náklady spojené s právními spory po finanční krizi 2008 jsou stále významnou brzdou ziskům firem na Wall Street.

Bonusy na Wall Street představují výbušné téma, a to ze dvou hlavních důvodů. Prvním z nich je jejich samotná velikost, druhým pak to, že byly vypláceny v řadě firem, kterým byla poskytnuta vládní pomoc. Já sám jsem Wall Street během krize intenzivně kritizoval, a to samé platí o pomoci poskytnuté bankám. Musíme ale jasně rozlišovat, jak jsou odměňováni zaměstnanci bank a jak je odměňováno jejich vedení. Většina lidí z tohoto odvětví toto rozlišení intuitivně vnímá. Většina veřejnosti a politiků bohužel ne. Vysoké celkové bonusy prostě vnímají jako známku zkorumpovanosti či nezdravého vedení bank.

Na Wall Street se pohybuji po několik desetiletí a sám jsem tedy dostával bonusy vysoké i menší. Jejich existence má několik základních důvodů. Mají sloužit jako konkurenční nástroj, jako nástroj managementu rizika a jako samotná kompenzace. První oblast je jasná: Pokud chcete najmout ty největší talenty v oblasti tradingu, analýz a podobně, musíte soupeřit s jinými firmami, a to něco stojí. Konkurenční trhy tak fungují a jde o to samé, jako když Cleveland Cavaliers platí LeBron Jamesovi 20 milionů dolarů ročně. Kdyby tak neučinili, udělal by to někdo jiný.

Znám lidi z divize „sales“, kteří na bonusech berou 300, 500 i 1 000 % jejich základního platu. Ten je nízký a oni jsou hodně motivováni k tomu, aby zvýšili obrat. Představte si, že by LeBron bral pouze 250 000 dolarů, ale dostával by kompenzaci za každou asistenci, každý blok a každý bod. K tomu by získal další peníze za každou výhru jeho týmu a za ziskovost jeho dalších aktivit včetně prodeje lístků. Podobalo by se to systému na Wall Street. Některé firmy zase využívají bonusy k tomu, aby omezily odchody zaměstnanců. A evidentní je i snaha o využití bonusů k omezování rizika. Pokud banka posouvá kompenzaci do budoucna, je to pro zaměstnance motivace k tomu, aby se chovali zodpovědně.

Realita je tedy taková, že bonusy na Wall Street představují pouze obyčejný plat, jehož výplata je ale posunuta na konec roku. Srovnejme však tento způsob odměn s odměnami, které obdrželi lidé jako Dick Fuld z Lehman Brothers, Stan O’Neal z Merrill Lynch, Joseph Cassano z AIG Financial Products či dlouhá řada lidí ze Citi. Ti pomohli dotlačit jejich společnosti do krize a odešli s desítkami milionů dolarů za to, že nedělali svou práci poctivě. Kritici bonusů na Wall Street by měli pochopit, že existuje rozdíl mezi odměnami zaměstnanců a vedení bank. A ten rozdíl je propastný.

Autorem je investor Barry Ritholtz.


Zdroj: Bloomberg




Čtěte více:

Greenspan: Amerika těží ropu, pro kterou nemá uplatnění
17.03.2015 8:26
Bývalý nejmocnější muž finančního světa Alan Greenspan se o víkendu vy...
IPO Recap - stavař na burze uspěl
17.03.2015 10:24
V minulém týdnu na burzu vstoupila pouze jediná společnost a to Summit...
Auta jdou v Evropě téměř na dračku
17.03.2015 10:14
Už dva roky za sebou roste zájem o nové vozy na evropském trhu. Od své...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data