Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Západ musí Rusku ukázat svou sílu. V penězích.

Západ musí Rusku ukázat svou sílu. V penězích.

27.03.2015 11:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Na Ukrajině došlo kvůli ruské vojenské intervenci k fyzické destrukci majetku, ztrátě výrobních kapacit a poškození obchodu a financí. Země minulý rok ztratila asi pětinu své ekonomiky a očekává se, že letos její produkt klesne přibližně o 5,5 %. Taková očekávání jsou ale velkým optimismem. Inflace se pohybuje kolem 35 %, kurz domácí měny oslabil o 70 % a docházejí devizové rezervy. Když dojde k ekonomickému oživení, Ukrajina bude schopná čelit ruskému tlaku. Protože Západ odmítá poskytnutí vojenské pomoci, nabývá ekonomický rozměr problému na ještě větší důležitosti.

S tím, jak utichla většina bojů, se v ukrajinském konfliktu otevřela nová bojová linie. Ta leží na finančních trzích. Na Rusko bolestivě doléhají uvalené sankce, což přiznal i Vladimír Putin. Přesto je stále patrná nedostatečná rozhodnost Západu a Rusko se podle všeho domnívá, že čas je na jeho straně. Pokud se mu podaří Ukrajinu destabilizovat, Washington a Brusel to podle něj nakonec vzdají. Na tomto názoru se nic nezmění, pokud Západ nevyšle jasný signál. Jestliže není připraven přemoci Putina vojenskou silou, musí ho přesvědčit, že ho hodlá přemoci silou ekonomickou. A měl by to považovat za investici do vlastní bezpečnosti, protože v případě, že Putin uspěje, jeho ambice ještě porostou.

Je třeba učinit tři věci. USA a EU musí navýšit finanční pomoc Ukrajině. EU je ochotna dát 240 miliard eur na udržení Řecka v eurozóně, ale není ochotna věnovat ani jedno procento této částky na obranu řádu, který byl nastaven po studené válce. George Soros tvrdí, že kdyby byla vůle, bylo by k dispozici 50 miliard dolarů. V případě, že by došlo k použití této „zbraně hromadných investic“, bylo by jasné, že Západ je rozhodnut učinit vše potřebné proto, aby Ukrajina zůstala nezávislou.

Ukrajina také nutně potřebuje restrukturalizaci stávajících dluhů a každé zdržení bude opět podporovat Rusko v názoru, že čas je na jeho straně. A ukrajinská vláda také musí pokračovat v nastavených reformách. Nyní dochází ke změnám, o kterých předchozí vláda pouze hovořila. Rostou ceny energií pro domácnosti a tím je eliminován jeden z hlavních zdrojů korupce a fiskální slabosti. Další zvýšení tarifů je naplánováno na rok 2017. Dochází také ke změnám v daňovém systému, ve vedení státních firem i v regulaci.

Putin nyní váhá s dalším postupem, obává se dalšího zpřísnění sankcí a možného vyzbrojení Ukrajiny Západem. Snaží se odhadnout, jak bude Západ postupovat a jak by reagoval na možné ruské kroky. Dojde-li k rozhodnému a pevnému podpoření Ukrajiny, Kreml pozná, že Západ myslí celou věc vážně. Jestliže naopak ucítí nejistotu, bude to vnímat jako pozvánku k agresi.

Autorem je David Clark z Russia Foundation.

Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Dopadne Španělsko jako Řecko?
26.03.2015 17:26
Španělsko by podobně jako Řecko mohlo vstoupit do fáze vysoké politick...
Rozbřesk - ČNB pohrozila oslabením intervenčního kurzu; prezident Zeman okamžitě kontruje
27.03.2015 9:10
Včera po zasedání ČNB zažila česká koruna další atak našich centrální...
Technická analýza - Dolar pokoušel trpělivost investorů a opustil hladinu při 1,1000 EURUSD
27.03.2015 9:33
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod hladinou denního pivotu na 1,...

Váš názor
 •  
  27.03.2015 21:22

  V penězích? To západ umí. Si natisknou takový množství, že až se peníze dostanou do ekonomiky, tak chleba bude stát milion EUR. PAk bude Rusko čumět jako pero z gauče, jak jsem to tady po bolševicky vymysleli. Autor je u mne blb.
  autor
  • Autor je blb
   27.03.2015 21:30

   Ale jen u tebe - taky blba :o)).
   ...
  • Hmm radio jerevan ? tady jsou fakta.
   27.03.2015 21:27

   "...Na Rusko bolestivě doléhají uvalené sankce, což přiznal i Vladimír Putin. Přesto je stále patrná nedostatečná rozhodnost Západu a Rusko se podle všeho domnívá, že čas je na jeho straně. Pokud se mu podaří Ukrajinu destabilizovat, Washington a Brusel to podle něj nakonec vzdají. Na tomto názoru se nic nezmění, pokud Západ nevyšle jasný signál. Jestliže není připraven přemoci Putina vojenskou silou, musí ho přesvědčit, že ho hodlá přemoci silou ekonomickou. A měl by to považovat za investici do vlastní bezpečnosti, protože v případě, že Putin uspěje, jeho ambice ještě porostou...." a zvýší DPH.
   ...
 •  
  27.03.2015 18:13

  Tento autor je asi z inej planéty.
  dreki
  •  
   27.03.2015 18:23

   .....to psala Velkamedvědice blba je na to dost..
   Velkam.edvedice
 • Putin hlupák není
  27.03.2015 16:08

  Stejně jako Hitler je to jen namyšlený egoista. Podobně jako Hitler používá staré ale osvěčené triky ala Ukrajina a ví jak zmanipulovat svoje mužíky. Vytvořil si malou skupinu oligarchů a přes ně ovládá celou zem a míněni obyvatel. Spoléhá na nízkou inteligenci a vysoký patriotizm obyvatel, kteří se pyšní tím jaké útrapy vydrží než aby se snažili vvylepšit svojí životní úroven' a splupracovat na mezinárodním poli. Nakonec dopadne stejně jako Hitler. Má jen to štěstí že jeho oponenti proti němu bojují pouze slovy a on je nemilosrdně likviduje fyzicky.
  ...
  • Re: Putin hlupák není
   27.03.2015 16:11

   blbanku vsichni prechazeji k cine a ruskem vytvorene bance uz jdi do prdele
   cetv
   • Jediný argument jaký máš ?
    27.03.2015 21:19

    No odpovídá to tvému IQ. Ale sere tě to co ? Kde je ten slibovaný ropovod do Číny. Čína není tak blbá aby to Rusákům žrala jako ty. Ruské banky nemají už peníze. Proto ta okupace Ukrajiny. Už těží a prodávají uhlí z Dobasu,jako kdysi náš uran. Pamatuješ ? Vona se i ta ruská vodka, ve světě tolik neprodává. Proč ani ten tvůj president tolik nekecá že sankce nefungují. A to je teprve začátek. Počkej ty konce. Amíci nepotřebují tanky a děla oni to dokážou penězi. Vzpomen' na Regana. Tomu zobali z ruky a pak přišel agent Putin a to co za léta těžce vybudobali posral anexí Krymu. Těd' vyhrožují jadernými hlavicemi a punktuji se s KLDR. Čína je má na háku a vyčkává co jim Putin nabídne. Ti jsou větší ostříži než kluci z volsrítu - to si piš. Jinak zdravím jen takhle na dálku, na vítání Amíků tě asi nepotkám.
    Sekera
   • cetv pata kolona
    27.03.2015 16:13

    neprechazeji, diverzifikuji. Vsak ono se jim to vymsti, az se zjisti, ze Cina umele vytvari cisla a mesta.
    Mezernik
 • Putin je hlupak
  27.03.2015 13:47

  jen tak si jede zautocit na Krym a Ukrajinu a udela to zcela otevrene, bez odvedeni pozornosti. Kdyz totiz potrebujete zautocit na mensi stat, vest pozemni invazi a mit leteckou podporu jine velmoci, musite nejprve odvest pozornost, aby se o tom v novinach ani v telvizi nikdo nezminil. Napriklad se nekde stane nehoda a vsichni budou 2 tydny resit, jak se zamykaji dvere do pilotni kabiny, az to bude do oci bijici.
  Mezernik
  • Re: Putin je hlupak
   27.03.2015 14:58

   Putin bohužel není hlupák.
   Juniper
Aktuální komentáře
24.01.2021
15:02Project Syndicate: Nevyhnutelnost německých stimulů
9:26Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Kimberly-Clark Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo