Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - ECB v pasti likvidity

Rozbřesk - ECB v pasti likvidity

31.03.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Německá meziroční míra inflace včera povylezla na hodnotu 0,3 %, přesto to s německými dluhopisy neudělalo vůbec nic. Až do maturity sedmi let zůstávají výnosy dluhopisů záporné - jinak řečeno investoři musí německé vládě platit za to, aby jí mohli půjčit. Ve vyspělé Evropě nejde o neobvyklý jev a dokonce i v českém případě pozorujeme, že naše ministerstvo financí si klidně může až do tří let půjčovat se záporným úrokem.

Tato situace samozřejmě nevznikla jen tak, ale musela jí k ní dopomoci ECB, která v rámci svého antiinflačního tažení začala nakupovat do své bilance dluhopisy ve výši 60 mld. euro měsíčně. Centrální banka tak má na trhu dluhopisů velkou dodatečnou poptávku, že začínají růst oprávněné obavy o dostatek německých dluhopisů, které by mohla koupit. ECB si totiž stanovila podmínku, že může kupovat jen dluhopisy, které nemají výnos nižší než mínus 0,2 %, čímž de facto stanovila i strop, jak drahé dluhopisy může nakupovat. S pokračujícími nákupy ECB se však objem německých dluhopisů splňující tuto podmínku rychle ztenčuje a podle Wall Street Journal je to nyní jen 58 % emitovaného vládního dluhu. Co s tím?

Krátkodobé tržní řešení spočívá v tom, že i výnosy dlouhodobých německých vládních dluhopisů budou mít tendenci klesat pod nulu, takže i výnos nejoblíbenějšího desetiletého Bundu bude v záporu. Ani to však nemusí stačit a ECB třeba nakonec vyrukuje s tím, že může nakupovat dluhopisy ještě daleko dražší - tedy s výnosy hluboko pod -0,2 %. Ani to však nemusí stačit a pak přijde okamžik, kdy se bude zapotřebí podívat na nabídky dluhopisů, které implikuje rozpočtová politika. Bude třeba se zamyslet nad tím, zdali fakt, že je německých dluhopisů málo a přitom inflace jen mírně pozitivní nenaznačuje tvůrcům hospodářské politiky v Německu i eurozóně něco více. Jestli převažující záporné výnosy u vládního dluhu opravdu nejsou výstražným vzkazem trhů politikům o tom, že rozpočtové šrouby v Německu a některých dalších zemích měnové unie jsou příliš utažené na to, aby se podařilo zvýšit míru inflace v situaci, kdy se politika ECB nachází v pasti likvidity a není toho schopna.

Region

Středoevropské měny začaly tento týden velmi klidně. Koruna se pohybovala ve velmi úzkém pásmu okolo stávajících hodnot a zlotý spolu s forintem mírně posílily. Zlotý podpořil tentokrát další člen bankovní rady Bratkowski, známý svými holubičími postoji, který včera uvedl, že silný zlotý není argumentem pro snižování sazeb a že zlotému zbývá ještě prostor pro posílení, než se dostane na hodnoty, které by mohly ovlivnit konkurenceschopnost polských exportů. Čímž znovu potvrdil závazek NBP ponechat sazby beze změn po delší časový horizont.

Ani dnešek by neměl přinést žádné zvraty. Maďarské PPI by mělo potvrdit, že cenové tlaky se v únoru v ekonomice prakticky nevyskytovaly a zpřesněná data českého HDP by významnější tržní reakci také vyvolat neměla. Zajímavější by z tohoto hlediska mohla být až zítřejší PMI.

Dluhopisy

Německý bund dál přešlapuje na místě a desetiletý výnos se pohybuje na dostřel od 0,20 %. Od dalších zisků odradil německé fixně úročené papíry dobrý výsledek podnikatelské nálady v Itálii a nárůst německé inflace. Na druhou stranu německému bundu hraje dál do karet pokračující QE, které by mělo v nadcházejícím roce a půl v zásadě vyluxovat plánované emise německé vlády. A pořád je ve hře také riziko Grexitu. To sice nemá takový destrukční potenciál jako v roce 2012, ale může na čas do hry vrátit re-denominační riziko. A to by se bundu samozřejmě líbilo. Včera německá kancléřka zopakovala, že Athény musí nejprve předložit seznam seriózních a propracovaných reforem a schválit je v Parlamentu, až pak mohou pomýšlet o další pomoc.


Čtěte více:

Project Syndicate: Jak udržet neudržitelnou eurozónu
30.03.2015 17:00
Když byla zřízena eurozóna, její tvůrci měli vizi postupného vývoje k ...
Korupcí k levnější kávě
31.03.2015 7:00
Cenu šálku kávy ovlivňuje s časovým odstupem cena této komodity na sv...
Ropu vyvedla z klidu jemenská operace, s cenou hýbe i volatilní dolar
30.03.2015 17:15
Americká lehká ropa je nakonec mírně dražší než před týdnem, Brent s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data