Aktualizováno Spotřebitelské ceny ve Spojených státech za březen mírně stoupaly. Jak celkový, tak jádrový index se zvedly meziměsíčně o 0,2 procenta. Energie v březnu zdražovaly, což vzhledem ke známému vývoji cen benzínu a topného oleje není překvapením. Elektřina ale v rámci nich zlevnila. Klesly také ceny potravin. Z položek jádrového indexu zdražovala zejména ojetá auta a oděvy, ale také zdravotnické služby. Pouze stagnovaly ceny dopravy.
Meziroční inflace byla za březen mírně záporná, z únorové nuly klesla na -0,1 procenta. Zatímco trh počítal s udržením nulové inflace, ta se naopak vrátila na lehce zápornou lednovou hodnotu. Jádrová inflace bez energií a potravin ale odhady mírně překonala, když zrychlila na 1,8 procenta.
Lehce negativní překvapení u vývoje celkového indexu připisujeme cenám potravin. Inflaci drží stále dole ropa, ačkoli vliv tohoto faktoru díky březnovému růstu cen o něco oslabil. Dalším prvkem je posílení dolaru, které se spolu s ropou skrze nižší dovozní ceny promítá do indexu spotřebitelských cen. Silnější dolar mohl ovlivnit rovněž zmíněné potraviny.
Uvedené faktory se stále promítají hlavně do nejádrových položek, zatímco u jádrové inflace sledujeme mírný růst. Její trend za poslední měsíce je lehce vzestupný i přes předpokládané zpomalení spotřebitelské poptávky. To je vcelku příznivé, sázky na další odkládání růstu sazeb Fedu mohou díky tomu trochu ochladnout. Celou zprávu proto hodnotíme jako mírně pozitivní pro dolar.