Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velké investorské spiknutí

Velké investorské spiknutí

22.04.2015 17:00

Spikleneckých teorií o tom, jak mocné korporace vysávají peníze či i něco víc z nás nebohých spotřebitelů, je dlouhá řada. Některé z nich jsou vyloženě sci-fi, na některých je něco pravdy a pak jde většinou o nějakou variaci na téma monopolu, monopolní spolupráce, selhání trhu, apod. Dlouho bychom v této souvislosti mohli hovořit třeba o Microsoftu a možná i Applu. Kde například končí odměna za riziko, inovativnost, kreativitu a začíná onen výcuc spotřebitele? Jen těžko ale lze argumentovat, že by k podobným „monopolním“ excesům docházelo v případech, kdy mezi sebou na trhu intenzivně soupeří více firem.

Typickým příkladem této druhé možnosti by mohly být automobilky, z nichž má dlouhá řada problém s pokrytím nákladu kapitálu (počítáno na bázi cash flow) a všechny v podstatě čekají, až se „něco“ stane. V takových odvětvích je nasnadě hovořit o tom, že trpí naopak ti, kteří poskytují, či poskytli kapitál, a ne spotřebitelé. Mohlo to vše ale být jinak? Našel by se mechanismus, který by neviditelnou ruku trhu svazoval i tam, kde by měla bez problémů kralovat?

Jose Azar z Charles River Associates tvrdí, že tomu tak být může a dokonce tomu tak je. Analyzoval vývoj kolem amerických leteckých společností a dospěl k závěru, že na jejich chování má vliv struktura jejich vlastníků. Konkrétně řečeno, společnosti, které byly vlastněny stejnými investičními fondy, měly tendenci držet vyšší ceny letenek a to o 3 – 5 %. Pan Azar tedy v podstatě tvrdí, že pokud má nějaký fond podíl ve dvou či více aerolinkách, má to za výsledek omezení konkurence, růst cen a zákazník trpí.

Pokud se nad tím zamyslíme, nejde o nic kontraintuitivního – pokud tu je jeden vlastník, je z uvedené perspektivy v podstatě jedno, jestli má jednu firmu, nebo jestli jí rozdělí na firem deset. Stále se bude snažit o maximalizaci svých zisků a hodnoty firmy/firem. Co je na výše uvedeném alespoň pro mě dost překvapivé, je to, že by tento mechanismus, kterému bych bez váhání říkal „skrytý monopol“, fungoval i v případě relativně roztříštěného vlastnictví investičními fondy. Například u zkoumané UA má pět největších fondů 49 % podíl a většina z nich tvoří hlavní akcionáře i v Southwest, Delta a ostatních. Můžeme to brát jako argument pro i proti, mě to spíše připadá jako proti. Nějak si nedovedu představit, že by se i pět fondů explicitně, či implicitně domlouvalo na tom, že budou nějak motivovat management firem ke skryté spolupráci. Aktivismus akcionářů bychom měli vítat, ale toto by byla velmi podivná forma.

V reakci na uvedené zjištění se už každopádně objevují návrhy na „řešení“. Ty jsou poměrně přímé – zakázat fondům, aby v daném odvětví měly podíl ve více než jedné společnosti. Jak by se to v praxi provádělo, je opět nad mou představivost: Dejme například tomu, že fond X si z daného odvětví vybere investičně nejatraktivnější firmu a vsadí na ni (jen na ni). Nyní ale dojde k poklesu ceny akcií firmy druhé, která se tak stane atraktivnější. Fond jí ale může koupit jen poté, co si uvolní ruce - prodá firmu první. On jí vlastně nemůže koupit nikdo, kdo je v odvětví už zainvestovaný. A to nemluvím o tom, že takto by pro fondy vlastně nemuselo být ani dost akcií – z každého odvětví by mohly mít pouze jednu firmu.

Na druhou stranu uvažuji o tom, že pokud by popsaný mechanismus skrytého monopolu skutečně fungoval, nemuseli bychom konec konců zůstávat jen u cen. Kolaborující akcionáři by mohli nutit firmy třeba i k tomu, aby se držely zpátky, co se týče nákladného výzkumu a vývoje, investic a podobně. Například ve farmaceutickém odvětví by šlo doslova o tragédii. Je to vlastně škoda, že pan Azar nezkoumal právě toto odvětví, či zmíněné automobilky.

Jak je asi patrné, váhám s tím, zda mám celé této tezi o investorském spiknutí proti spotřebitelům uvěřit (moc ale neváhám s tím, že popsané „řešení“ by nadělalo více škody než užitku). Příliš mi to celé zavání v úvodu zmíněnými spikleneckými teoriemi. Ani data nemusí být objektivní, ač nechci sklouznout k Churchillovu polocynismu: „Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval“. Někdo ale tvrdí, že z jeho úst to nikdy nezaznělo a rozšiřoval to o něm Goebbels. Prostě spiklenecké teorie a dohady kam se podíváš.


Čtěte více:

Toyota dává Japonsku a Abenomii ránu pod pás
22.04.2015 15:00
Nikdo by neměl být překvapen tím, že Toyota patří mezi firmy, které ne...
Technická analýza - Britská libra dnes smetla americkou měnu včetně dvou technických úrovní
22.04.2015 15:12
GBPUSD: Měnový pár se dnes pohybuje vysoko nad hladinou denního pivot...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.12.2022
14:42Snížení schodku je prioritou vlády, Fiala čeká návrhy v prvním čtvrtletí
14:02Drobní investoři se domnívají, že akcie v roce 2023 dosáhnou dna. Plánují nabrat Big Tech, uvádí průzkum
13:58Cenový strop na ruskou ropu, který dohodla G7, příjmy Kremlu příští rok výrazně nesníží
12:31ASML a technologická smyčka kolem Číny  
12:12Banky mají rekordní ziskovost, ale to se může rychle změnit, varuje expert z McKinsey
11:48Evropští investoři vyčkávají, nejaktivnějšími tituly jsou telefonní operátoři  
11:27Investorům se nechce do akce, hlavní trhy většinou jen přešlapují  
11:26Allwyn International a.s. (dříve SAZKA Group a.s.): Zveřejnění regulatorní informace společnosti
11:25Dva roky po největším německém burzovním krachu začíná soud s šéfem Wirecardu
10:45BNP Paribas zkoumala tržní propady za 100 let. Toto se prý stane nyní
10:09Pilulka začala nově působit v Rakousku a pokračuje tak v expanzi do Evropy
9:19Nezaměstnanost v listopadu stagnovala na 3,5 procentech. Počet nabízených míst mírně klesl
9:08Rozbřesk: Inverze americké výnosové křivky se prohlubuje. Je recese nevyhnutelná?
8:54Futures ukazují na nevýrazný úvod obchodování v Evropě. Čínu znervózňují dluhopisy?  
8:50Cenové stropy na energie pro velké firmy by mohly být ještě letos, uvedl premiér Petr Fiala
6:06Podílové a hedgeové fondy sází na měkké přistání Fedu. Rizika jsou ale vysoká
07.12.2022
17:46Trhy proti Fedu?
17:05Odpoledne přeje dluhopisům či euru, akcie se snaží zvednout hlavu  
16:26Země EU jednají o stropu cen plynu ve výši 220 eur. Skupina států v čele s Německem varuje před ohrožením dodávek
16:06Volkswagen investuje do kmenové továrny ve Wolfsburgu 460 milionů eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (10/22 Q4, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Chewy Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Costco Wholesale Corp (11/22 Q1)