Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Globální výprodej vládních dluhopisů zatím nepolevuje

Rozbřesk - Globální výprodej vládních dluhopisů zatím nepolevuje

05.05.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Globální výprask, kterému v posledních dvou týdnech čelí vládní dluhopisy, zatím nepolevuje. Děje se tak přesto, že ECB nakupuje dluhopisy o sto šest, americká makroekonomická data jsou spíše smíšená a zprávy z Řecka věští asi velký průšvih. V této souvislosti si připomeňme, že výprodej v podstatě akceleroval minulý týden po zveřejnění velmi slabého amerického HDP a že včera MMF údajně varoval, že Řecku nehodlá poskytnout další úvěrovou tranši, pokud nedojde na (další) restrukturalizaci dluhu - tentokrát ze strany oficiálních věřitelů (čti daňových poplatníků EMU).

A právě poslední dvě poznámky mohou být částečným vysvětlením toho, proč se dluhopisům nedaří. Trhy jednak mohly usoudit, že s mizerným americkým HDP za 1. první čtvrtletí v zásadě skončila série špatných čísel v USA a jednak, že v případě zadluženého Řecka se rýsuje řešení, které bude buď pro-inflační anebo zatíží rozpočty věřitelských zemí. Obojí je pro dluhopisy pochopitelně výhledově negativní.

Přesto si s výše uvedenými vysvětleními výprodeje dluhopisů nevystačíme a tak je třeba hledat dále. Jako další vysvětlující proměnná se pak jeví cena ropy resp. její růst v posledních týdnech. Ceny ropy, které jsou poměrně úzce korelovány s tržními inflačními očekáváními, vyšplhaly na letošní maxima a částečně dluhopisům zatápějí. Jen pro představu v USA pětiletá tržní inflační očekávání vzrostla od svých lednových minim o 65 bazických bodů!

Dalším kandidátem na vysvětlení růstu úrokových sazeb je pak jestřábí rétorika americké centrální banky, která poněkud překvapivě stále nechává ve hře možnost, že by Fed poprvé zvýšil sazby již na svém červnovém zasedání.

Přesto ani výše uvedená plejáda vysvětlení výprodeje dluhopisů nemusí stačit. Ve hře tak bude jednoduchý prodejní argument, že výnosy a úroky byly jednoduše až příliš nízko a v případě německých vládních dluhopisů, které výprodeje táhnou, dokonce na absurdně záporných úrovních.

Region

Středoevropské měny včera smazaly část ztrát z minulého týdne a to i přesto, že indexy podnikatelských nálad překvapily negativně. I když jak polský, tak maďarský i český PMI v dubnu oproti březnu propadl, stále zůstávají nad hladinou 50, která ukazuje na růst ve zpracovatelském průmyslu.

Co se týká regionálních událostí, nebude dnešek příliš zajímavý. Pozornost přitáhnou až zasedání centrálních bank - zítra polské a ve čtvrtek české.

Dluhopisy


Německá výnosová křivka včera doháněla americké páteční obchodování a tak výnosy na delším konci směřovaly opět prudce vzhůru. Desetiletý německý výnos poskočil o dalších 9 bazických bodů a na úrovních 0,44 % již není daleko od letošních maxim z počátku roku. Pokud jde o rétoriku Fedu, tak ta zůstává jen málo čitelná, když včera hlasující člen FOMC Evans na jednu stranu uvedl, že červnové zvýšení úroků je stále na stole, avšak na straně druhé dodal, že by preferoval zvýšit sazby až v roce 2016.

V případě Fedu tedy bude vše záležet na datech a především pak na těch z trhu práce, jež přijdou na pořad zítra (ADP) a hlavně v pátek (payrolls). Trh tedy bude vyčkávat, přičemž dnes pro něj může být eventuálně zajímavý i index ISM - podnikatelské nálady v amerických službách. Pro dluhopisy pak v eurozóně může být důležitá i revize makroekonomického výhledu ze strany Evropské komise.
Čtěte více:

Grexit? Propad drachmy o 50 % a hluboká recese
04.05.2015 15:54
S tím, jak se blíží další splátky řeckého dluhu, zvyšuje se pravděpodo...
IPO Watch - to jsou žně; další fast-food na scéně
04.05.2015 17:00
Sám název pravidelného pohledu na IPO svět napovídá, že po dlouhé době...
Velká Británie: Těsné volby se blíží, nejistota roste a libra padá
04.05.2015 16:45
Britské volby se kvapem blíží a jedno je jisté již teď, dominance dvou...
Něco tu nesedí – evropská verze
04.05.2015 17:45
Pamatujete si ještě, jak dokonale fungoval pokrizový „risk-on/risk-off...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data