Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jen vlastní měna zachránila Británii od „řecké“ krize

Jen vlastní měna zachránila Británii od „řecké“ krize

22.06.2015 13:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Britové se mohou plácat po zádech za to, jakého nakonec dosáhli oživení. Pravda je ale taková, že jejich země unikla jen o vlásek mnohem horšímu ekonomickému vývoji. Pokud by totiž vstoupila do eurozóny, dopadla by podobně jako Řecko. Je pravda, že její pracovní trh je flexibilnější než v Řecku. V Británii také nenajdeme polosocialismus řeckého typu. To by ji ale nezachránilo. Její ekonomika byla na počátku krize ve velmi špatném stavu podobně, jako tomu bylo u řady jiných zemí. Pouze to, že si ponechala vlastní měnu a mohla ji nechat oslabit, Británii zachránilo a umožnilo dostat se z problémů.

Dnes je těžké si vzpomenout, jak těžké bylo v devadesátých letech rozhodnutí ponechat si libru. Británie byla do eura tlačena mnoha domácími i zahraničními institucemi a zájmovými skupinami. Neprošel snad ani jeden den, aby někdo z firemního sektoru či průmyslové lobby nevaroval před tím, že pokud země euro nepřijme, zahraniční investice se začnou Británii vyhýbat. Ekonomové byli zase přesvědčeni, že země, které vstoupí do eurozóny, projdou neuvěřitelným boomem. Euroskeptici byli vykreslováni jako nacionalističtí prosťáčci, kteří nerozumí tomu, kam se svět ubírá. Řekové podobné rady poslechli, Britové ne.

Dnes je jasné, že kdyby se Británie libry skutečně vzdala, bylo by to pro ni ještě ničivější, než si euroskeptici představovali. Její dluhová bublina by byla ještě větší, protože sazby v eurozóně se nacházely nízko. Ceny realit by rostly ještě více, a to samé platí o velikosti finančního sektoru. Následný propad by byl horší, nezaměstnanost by prudce stoupla. Nemožnost použít kvantitativní uvolňování by vedla ke kolapsu v řeckém stylu a k defaultu. Británie by se musela obrátit na MMF s prosbou o pomoc, ale na rozdíl od Irska by byla na pomoc příliš veliká. Nakonec by tak musela euro opustit a přišla by další recese.

Evropské instituce, západní vlády, MMF, OECD, Světová banka, akademici i velké investiční banky jako Goldman Sachs vítali vytvoření eura. Věřili tomu, že pokud ho přijmou i země jako Itálie či Řecko, bude to pro tyto země prospěšné. Stejně uvažovali i o Velké Británii a démonizovali všechny, kteří uvažovali jinak. Zavedení eura bylo doprovázeno propagandou, společná měna se stala náboženstvím a jeho zastánce nezajímaly teorie monetárních unií, vztahy mezi fiskální a monetární politikou či jiné praktické otázky. Nechápali, že společná měna kombinovaná se sociálně demokratickou a protitržní politikou vyvolá vyšší nezaměstnanost a sníží tempo růstu.

Autorem je Allister Heath.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

Řecko:
22.06.2015 8:57
Řecký premiér Alexis Tsipras předložil během včerejšího telefonátu s l...
Grexit stále visí ve vzduchu, EU mezitím plánuje prohloubení měnové unie
22.06.2015 13:06
Pět vrcholných představitelů institucí EU dnes nabídlo plán na další p...
T. Vlk: Řecké téma ovládne tento týden, finální rozhodnutí se blíží (video)
22.06.2015 12:26
Řecko do nového týdne vstupuje bez kapitálových kontrol. Navíc předlož...

Váš názor
  • GS
    23.06.2015 11:28

    Nepochybuji o tom, že tato instituce by nejraději vymazala z kurzovních lístků jak CHF tak GBP a měla jen kolonky na EUR a USD. Jelikož plné hlavinky rozkmitaných kalkulací s CNY je zaměstnávají nad rámec jejich pracovní doby.
    AMN
    • Re: GS
      23.06.2015 11:32

      http://www.bloomberg.com/news/articles/2012-03-06/goldman-secret-greece-loan-shows-two-sinners-as-client-unravels
      el mrcoch
  •  
    22.06.2015 16:05

    Autor zřejmě nikdy tyto dvě země nenavštívil! Už od pohledu je tam diametrální rozdíl ve fungování čehokoli, když jsem poprvé za hranicemi najel na řeckou dálnici, říkal jsem si kde to jsem, časem jsem pochopil. Jsou to pohodáři a podle mě na úroveň EU nemají. Je tam krásné moře, příroda, památky, ale průmysl žádný, to v Anglii je jiné kafe, vyspělost je tam znát jak průmyslová, tak společenská. Měnou to není, je to v lidech a Řeci dělat nebudou.
    erko1
  •  
    22.06.2015 15:51

    To je převzato z Trnek brnek?
    Velkamedvědice
  • ????
    22.06.2015 13:58

    O jakém kvalitním průmyslu to autor mluví? Co je na tom zázračného, když země musí uměle zvyšovat svou konkurenceschopnost devalvací vlastní měny? UK může být vděčné své tranzitní poloze, světové řeči a tradičnímu finančnímu sektoru za impulsy k hospodářskému růstu. Keynesiánství nejhoršího ražení!!!
    • Britský průmysl
      22.06.2015 15:39

      Británie má špičkový letecký, farmaceutický nebo i automobilový průmysl, dále těží ropu a zemní plyn, Roční tržby dosahují přibližně 300 mld €, což na hlavu představuje víc než v Řecku. Navíc je Londýn finanční centrum světa (přestože Británie není zdaleka největší světová ekonomika). Jakékoli srovnávání britské a řecké ekonomiky je absolutně mimo mísu.
      Vlado
  •  
    22.06.2015 13:42

    Každý má právo na svůj vlastní názor a já bych snad i respektoval, že autor článku neuznává euro a domnívá se, že nemělo vzniknout, pokud správně rozumím podtextu jeho tvrzení. Ale ve chvíli, kdy někdo srovnává špičkovou britskou ekonomiku s kvalitním průmyslem, světovými službami, vynikajícím právním rámcem, vymožitelným právem, vzdělanou pracovní sílou s Řeckem, tak mám pro takový názor jediné slovo - bláboly. Snad větší hloupost jsem dávno nečetl.
    Vlado
  • Tendenční článek, pravda je zcela jinde
    22.06.2015 13:35

    Podle mého názoru si autor článku idealizuje výhody libry a zcela odtrženě vnímá její pozitivní úlohu. Srovnávat Řecko a Velkou Británii v 90. letech je také naivní, zvláště populistická dedukce, že kdyby Velká Británie vstoupila do eurozóny, dopadla by jako Řecko. Tedy ono by to snad mohlo platit, ale jen tehdy, pokud by vstoupila podvodem jako to onehdy udělalo Řecko. Pokud by nastavená kritéria plnila poctivě, pak by žádné smutné konce neměla a ani Řecko nemuselo mít. Manipulovat s měnou sice mohou Britové jako i Česko provádět, ve skutečnosti to dané ekonomice škodí ještě více než respektované kroky Centrální evropské banky. Ta nepodléhá národním lobbystickým strukturám ani populistickým krokům líbývým té či oné vládnoucí partaje. Závěry plynoucí z článku jsou zavádějící, nepřesné až iluzorně naivně lživé.
    Ing. Lucian PAPAZIAN
Aktuální komentáře
19.06.2025
14:36Z farmáře opět traderem. Obnovitelné zdroje přitahují na trh s energiemi staronové hráče  
13:38Britská centrální banka podle očekávání nechala základní sazbu na 4,25 procenta
12:45Rally na rozvíjejících se trzích bude pokračovat navzdory geopolitickému napětí i celním hrozbám, věří stratégové
11:37Norská centrální banka po pěti letech nečekaně snížila základní úrok
10:26Evropa obchoduje v červeném. Fed nepotěšil a napětí kolem Íránu graduje  
9:15Rozbřesk: Jestřábí Fed a hrozba amerického útoku na Írán pomáhají dolaru
8:55Trhy napjatě vyhlížejí možný americký útok na Írán a z Fedu zaznělo varování před inflaci  
6:09První kvartál přinesl silné výsledky. Trhy našly oporu v technologiích a zdravotnictví  
18.06.2025
22:03Fed vyšperkoval stagflační prognózu lehce jestřábí rétoriku
22:02Jestřábí Fed akciové investory příliš nepotěšil, Wall Street zavřela beze změny  
20:18Fed ponechal klíčovou sazbu beze změny, do konce roku nadále očekává dvě snížení
17:14Nippon Steel završila převzetí rivala U.S. Steel, Trump si vymínil zlatou akcii
17:02Britsko/americká „nemoc“ a trojúhelník „výroba – finance – technologie“
16:06Traders Talk: Pokoření tržních maxim je reálné, Fed nezaskočí a lepší zítřky pro AMD
15:30Bloomberg: Trump sráží hodnotu dolaru a odrazuje zahraniční investory
14:28Kubíček z ČNB: Prostor pro snižování sazeb byl vyčerpán
12:34Komentář: Česká inflace na průměru EU, výrazně rychleji ale zdražují potraviny
11:45Mezi Íránem a Fedem. Na trzích sledujeme nevýrazné pohyby  
10:54Index S&P 500 je těsně pod historickými maximy. Wall Street varuje před přehnaným optimismem
10:05Senát USA schválil zákon o stablecoinech označovaný za milník pro kryptoměny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba