Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Kotal: Investiční příležitosti vyhledáváme scountingem

Petr Kotal: Investiční příležitosti vyhledáváme scountingem

28.06.2015 15:00
Autor: Pavel Daniel

Vyhledávání nápadů a jejich komercializace v oblasti life science a health care je hlavní náplní společnosti INNOCRYSTAL, kterou v tuzemsku zastupuje Petr Kotal. „Investoři rádi investují do praktických a hmatatelných věcí, je to pro ně prostě více uchopitelné než nějaká další internetová aplikace,“ vysvětluje Petr Kotal, jak oslovuje investory k realizaci svých nápadů.

Patria Online: Jste soukromé business centrum, co si pod tím představit?

Trošku bych to poopravil, jsme inovační centrum vlastněné čtyřmi fyzickými osobami. To je u nás stále tak trochu unikát, drtivá většina ostatních center je vlastněna státem, který jejich provoz také dotuje. My se musíme uživit sami. Je to „usnadněno“ tím, že někteří spoluvlastníci jsou zároveň manažery centra, což zajišťuje jejich přímou zainteresovanost na výsledcích.

Patria Online: Na jaké investory cílíte?

Myslíme si, že naše projekty mohou oslovit široké spektrum investorů, od těch andělských až po venture kapitálové fondy. Jsme ovšem první centrum, které se chce specializovat primárně na podporu life science a health care projektů, což je v Čechách celkem unikátní záměr. Pro většinu investorů je to stále neprobádaná a tak trochu exotická oblast spojená s vysokým rizikem. My si myslíme, že v oblasti life science (resp. biotechnologií pokud chcete) u nás dojde k podobnému rozmachu, jako tomu bylo a je v oblasti softwaru či IT. Předpoklady v podobě kvalitních škol či ústavů, šikovných vědců a týmů k tomu máme, naší snahou je celý proces akcelerovat a ukázat první pozitivní příklady.

Patria Online: Čeho chcete svými projekty dosáhnout?

Hlavním cílem je komercializace nápadů v oblasti life science a health care. To znamená vyprodukovat několik startupů, které by měly přesah přes naše hranice a ukázaly, že i tady se dá v tomto oboru uspět. Jde nám o vývoj technologií s přidanou zdravotní hodnotou či technologií zlepšujících kvalitu života cílových spotřebitelů.
Sekundárně bychom určitě rádi vytvořili podobný inovační ekosystém v oblasti life science, jaký už existuje v oblasti internetových startupů. To znamená najít šikovné lidi a týmy s nápadem, propojit je s investory a potencionálními kupci, nastartovat komunikaci v podobě pravidelného setkávání a sdílení zkušeností.
V neposlední řadě je naším cílem se těmito aktivitami uživit. Jsme přece jen soukromý byznys a nikoli charita.

Patria Online: Jakými úspěchy se můžete pochlubit?

Možná se to zdá jako samozřejmost, ale my jsme rádi, že jsme centrum během minulého roku postavili a to v rámci hodně napjatého rozpočtu. Kdo zná dotační management, dovede si představit náročnost administrativy, kontrol a stavby samotné. V současnosti můžeme říct, že tato etapa je zdárně u konce a nám zbývá „jen“ pár kontrol.
I během stavby jsme se snažili pracovat na naší inovační pipeline – zásobníků nápadů a projektů, které se snažíme posouvat dopředu. Příkladem může být například vývoj dámských probiotických hygienických prostředků pro prevenci urogenitálních infekcí a syndromu toxického šoku, reaplikace probiotického konceptu na hojení ran, vývoj nového potentního fysiologického antioxidantu pro prevenci civilizačních chorob, atd.

Patria Online: V čem se podle vás nejvíce lišíte od svých konkurentů?

Asi ten základní rozdíl spočívá v typu vlastnictví. V České republice je mnoho inovačních center, která jsou však v drtivé většině vlastněna státem resp. místní samosprávou. Nemusí to být nutně špatně, existují skvělé příklady, kdy to funguje, jako je např. JIC v Brně. Ve většině případů jde ale o státní či polostátní instituce a tomu odpovídá i jejich efektivita.

Druhou je koncept. Nesnažíme se centrum plně pronajmout startupům, ty ve většině případů žádné peníze nemají. 3 centra se snažíme naplnit společnostmi s inovačním potenciálem, které však platí komerční nájem. Z těchto prostředků chceme dotovat fungování zbylé 1/4 , která bude fungovat na principu podnikatelského akcelerátoru – za projektové vedení a pomoc s komercializací nápadů budeme chtít podíl na výsledném produktu – patentu, licenci či firmě.

Třetí jsou lidé resp. management centra a jeho spolupracovníci. Když se podíváte na úspěšné projekty, z větší části jsou založeny na kvalitních týmech, nikoli pouze produktech. Kvalitní tým dovede rozhýbat i průměrný nápad, naopak to bohužel neplatí. Začínajícím podnikatelům jsme schopni nabídnout odborné i manažerské zkušenosti, přístup k financování, přístup k našemu networku.

Patria Online: Jakými zkušenostmi oslovujete potenciální partnery

Vzhledem k našim předchozím kariérám má náš tým bohaté zkušenosti jak z akademického výzkumu, tak z předních mezinárodních firem a v neposlední řadě s podnikáním. Dohromady nabízíme přes 100 let zkušeností převážně z mezinárodního prostředí.

Patria Online: Na jaké segmenty investic se soustřeďujete?

Primárně bychom se chtěli zaměřit na investice v oblasti life science a health care. Je to už trochu vysvětleno výše, myslíme si, že v této oblasti máme jako země co nabídnout. Z hlediska investic se primárně zaměřujeme na vývoj technologií s přidanou zdravotní hodnotou či technologií zlepšujících kvalitu života cílových spotřebitelů. Naše technologie převážně využívají přirozené biologické procesy a jejich vývoj vyžaduje cca 3 až 5 let. Technologie, kterým se věnujeme, jsou patentově chráněné a mají vždy potenciál uplatnění na mezinárodním trhu. Při vývoji preferujeme brzkou spolupráci s předními mezinárodními marketingovými společnostmi.

Patria Online: U koho nacházíte největší podporu svých nápadů a projektů?

Řekl bych u netradičních investorů, kteří mají odvahu investovat část prostředků do perspektivních oblasti, nebojí se zvýšeného rizika a často jsou ochotni přímo či nepřímo napomoci realizaci jednotlivých projektů. V podstatě se jedná o podobně smýšlející lidí. Tyto investoři také rádi investují do praktických a hmatatelných věcí. Je to pro ně prostě více uchopitelné než nějaká další internetová aplikace.

korporátní_rozhovor 

Patria Online: Kde se podle vás nejlépe hledají příležitosti k zajímavým investicím?

Musíte jít přímo ke „zdroji“, tedy na univerzity a ústavy, v angličtině pro to mají hezký název scouting. Občas si opravdu připadáte jako skaut na stezce odvahy – jdete do neznáma na cestě za poznáním. Naši vědci, zejm. v oblasti life science mají určitý ostych, špatnou zkušenost nebo spíše neznalost s privátním financováním výzkumu. Je to celkem pochopitelné, protože provázanost akademického s privátním sektoru chybí a je často znemožněna různými regulacemi ale i způsobem uvažování klíčových jednotlivců a nedostatkem inspirujících příkladů a leadrů.

Patria Online: Co považujete za největší rizika v realizaci vašich záměrů a nápadů?

Obecně je oblast life science náročná časově i kapitálově. U internetových startupů jsou investice na rozjezd relativně malé a odezva trhu téměř okamžitá. U biotech startupů je celý proces delší a kapitálově náročnější, bavíme se o investičním horizintu 3-5 let. O to pečlivěji musíte na začátku zvažovat do čeho se pustit a do čeho nikoli.

Patria Online: Co svým partnerům nabízíte a jak je oslovujete?

Primárně se jedná o naše zkušenosti s inovačním businessem, managementem inovací a inovačních týmů a vytvářením ad hoc týmů nezbytných pro různé fáze vývoje projektů. V neposlední řadě vlastní komercializaci projektu a napojení na potencionální kupce s rozvinutou mezinárodní prodejní sítí.

Patria Online: Kdo a jak hodnotí či vybírá investiční příležitosti a jak je posuzujete?

Máme připraveny základní vyhodnocovací kritéria, která jsou podobná těm, které používají mezinárodní firmy, tedy potenciální uživatelé. Zároveň se snažíme jednotlivé projekty co nejdříve konzultovat s cílovými uživateli tak, abychom vyvíjeli produkt, o který bude zájem na mezinárodním trhu.


Čtěte více:

Robert Špott: O stavební segment začínají mít stále větší zájem i privátní investoři
27.06.2015 15:00
Stavební segment v tuzemsku začíná po letech strádání ožívat. Robert Š...
Radek Němeček (NWR): Do roku 2017 chceme být největším producentem a prodejcem koksovatelného uhlí v Evropě
26.06.2015 11:47
Těžařská společnost New World Resources nezažívá právě nejlepší chvíle...
Věřitelé navrhují Řecku odklad splátek, výměnou za reformy
26.06.2015 15:02
Věřitelé (ECB, EK, IMF) dnes navrhli Řecku prodloužení záchranného pro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů