Ropa se dnes ocitla pod tlakem nejen pokračující a nekončící řecké ságy, ale i obav o čínský akciový trh a iránskou ropu, která by mohla brzy opět zaplavit trh. Ceny ropy tak padaly až na tříměsíční minima.
Čína
Propad na čínském akciovém trhu v uplynulých týdnech vyústil v nebývalá opatření ze strany čínské vlády, která přes víkend v zájmu odvrácení ztrát zastavila veškeré nové primární emise akcií. Čína jako druhý největší spotřebitel ropy na světě by podle investorů mohla být ohrožena dalším zpomalováním růstu, což by vedlo ke snížení poptávky po černém zlatě.
Irán a blížící se prodloužená uzávěrka jednání
Dalším podstatným faktorem pro vývoj cen ropy jsou jednání o iránském jaderném programu, která momentálně probíhají ve Vídni a blíží se zítřejší prodloužené uzávěrce. Irán se nijak netají tím, že pokud dohody bude dosaženo a sankce budou zrušeny, chystá se téměř zdvojnásobit ropný vývoz ze současných 1,2 milionu barelů denně na 2,3 miliony barelů denně. Zároveň podle zástupce ministra pro ropu Moazamiho chce tlačit ostatní členy OPEC k obnovení systému individuálních kvót, které byly nahrazeny kolektivním stropem 30 mil. barelů denně. Ten však dnes spíše než jako limit funguje jako doporučení. Tento týden budou tak ceny ropy výrazně podléhat vývoji těchto jednání. Iránská ropa by však měla být jen krátkodobým problémem, v dlouhodobém horizontu by mělo u cen ropy dojít ke korekci.
Irán již je v kontaktu s původními kupujícími z EU, jako jsou Roayl Dutch , nebo a zároveň i se současnými dovozci z Asie. Jedná s nimi nejen o možných dodávkách, ale i potenciálních investicích do iránských ropných polí. Iránské ropné rezervy jsou čtvrté největší na světě s produkční kapacitou 4 miliony barelů denně. Bez omezení by tak mohl být Irán druhým největším producentem ropy ze zemí OPEC. Analytici po celém světě však vyjádřili notnou dávku skepticismu ohledně rychlosti, s jakou Irán plánuje trh zaplavit další ropou. Teherán nyní počítá s cenou barelu ropy do konce roku 2015 okolo 70 USD.
Vídeňská jednání se zvláště přes víkend vyvíjela velmi nadějně, zůstávají však i nadále problémové otázky k řešení. Diplomaté z Iránu, USA, Francie, Ruska, Německa a Velké Británie, jednají ve Vídni již 10. dnem v řadě. Vyjednávání se však zasekla na sporech o sankce OSN na program iránských balistických střel a ty jsou jen jedním z problémů, které brání dohodě o iránském jaderném programu. Irán ve Vídni trvá na zrušení sankcí OSN na technologii balistických střel, šest světových mocností však tento požadavek nechce přijmout.
Zrušení sankcí by nejvíc zasáhlo Rusko
Nejvíce by návratem iránské ropy na světový trh pravděpodobně ztratilo Rusko, které neustále bojuje se Saudskou Arábií a USA o pozici největšího světového producenta černého zlata. Stejně tak jako právě Rusko nejvíce těžilo ze sankcí uvalených na iránský export, by se ho nejvíce dotkl i návrat iránských barelů na ropný trh. Irán by se po dosažení dohody utkal s Ruskem o evropské dodávky.
Řecké „ne“
Řecké „ne“ v referendu nepřineslo žádné jasné rozuzlení řecké dluhové krize a nejistota na trzích tak zůstává a doléhá přirozeně i na globální ropný trh. Euro neoslabilo vůči dolaru nijak zásadně, nicméně ropa, která je denominována v dolarech je rázem dražší pro zahraniční kupující, což sráží její ceny dolů.
Zítřek tak bude pro ropu důležitým dnem a to jednak z důvodu uzávěrky jednání o iránském jaderném programu a jednak kvůli pokračování řeckých vyjednávání nouzovým summitem lídrů eurozóny.
Cena referenční ropy Brent dnes klesla o 3,05 procenta na 58,48 USD za barel, cena ropy WTI se propadla o 5,04 procenta na 54,06 USD za barel. Brent naposledy uzavřel obchodování pod hranicí 60 dolarů za barel v dubnu. Americké trhy zároveň doháněly páteční zkrácenou obchodní seanci kvůli oslavám dne nezávislosti.
Zdroj: WSJ, BBG, RTRS