Čínské akcie dnes stoupaly vzhůru již třetím dnem v řadě. Hlavní referenční akciový index Shanghai Composite ukončil dnešní obchodní seanci o 2,4 procenta výše poté, co si v posledních dvou dnech minulého týdne připsal největší dvoudenní zisk od roku 2008. Hranici 4000 bodů však po dnešním závěru nepřekonal. Zdá se, že investoři tak skutečně začínají věřit čínské vládě, že v zájmu zabránění dalšímu propadu čínského akciového trhu udělala takřka cokoliv. Počet společností, které pozastavily obchodování, dnes klesl o 400.

Vývoj čínského indexu Shanghai Composite za posední 3 obchodní dny, kdy po předchozím propadu připsal více než 13 procent.
Poslední opatření čínské vlády v podobě omezení úvěrů na maržové obchodování by však mohlo uškodit likviditě čínského trhu. Sníží totiž sice míru rizika, nicméně, v době, kdy se zdá, že se čínské akcie konečně probírají zpět k životu zároveň omezí množství finančních prostředků pro obchodování. Čínský akciový trh vymazal za poslední měsíc asi 3 biliony hodnoty snad historicky rekordním tempem.
Čínská ekonomika vykazovala v poslední době nejen známky zpomalení růstu, ale je i silně zadlužená, plánované hospodářství vyústilo v nadbytek kapacity a ceny nemovitostí padají. Pokračující slabost ekonomiky je dobrou zprávou po světové akcie, stejně jako japonské oslabení ekonomiky v devadesátých letech. Klesající ceny komodit udrží inflaci nízko a politiku uvolněnou. V určitém smyslu hraje momentálně Čína roli právě Japonska devadesátých let minulého století, kdy po čtyřech dekádách růstu bylo Japonsko druhou největší světovou ekonomikou s obrovským akciovým trhem. Pád japonských cen nemovitostí i akcií měl na zbytek světa jen malý dopad.
Lepší data o exportu
Signálem zlepšující se situace čínské ekonomiky by mohl být podle dnes zveřejněných dat první nárůst exportu v červnu za poslední 4 měsíce. Mohlo by se tak jednat o důkaz stabilizace růstu před očekávanými daty o čínském kvartálním HDP, které vyjde ve středu. Vývoz z Číny nečekaně oživil, dovoz však opět klesl, což posiluje očekávání, že vláda bude muset přijmout další opatření na podporu ekonomického růstu. Přebytek bilance běžného účtu se pak meziročně zvýšil o 47 procent na 46,5 miliardy dolarů, analytici očekávali přebytek 56,7 miliard USD.
Vývoz v červnu stoupl o 2,8 procenta, když v květnu naopak o 2,5 procenta klesl. Dovoz do země se snížil o 6,1 procenta a jeho propad tak zpomalil ze 17,6 procenta v předchozím měsíci. Výsledky byly příznivější než odhady analytiků, kteří čekali pokles vývozu o 0,2 procenta a dovozu až o 15 procent.
Zlepšení vývozu je příznivým signálem pro komunistické představitele země, kteří se obávají poklesu počtu pracovních míst poté, co ekonomický růst v prvním čtvrtletí zpomalil na sedm procent a ve druhém čtvrtletí by mohl dále oslabit. Přetrvávající propad dovozu, který klesá již osm měsíců za sebou, naznačuje, že domácí spotřeba zůstává slabá, přestože centrální banka od listopadu čtyřikrát uvolnila svoji měnovou politiku, aby podpořila ekonomickou aktivitu.
Zdroj: FT, BBG, ČTK