Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hays – zapomenutá hodnota na zapomenutém trhu?

Hays – zapomenutá hodnota na zapomenutém trhu?

16.09.2015 17:45

Společnost Hays se dostala na seznam britských výjimek od Morgan Stanley. Tato banka se totiž domnívá, že britským akciím obecně ani nadále pšenka nepokvete, mezi potenciální výjimky patří právě „světová vedoucí společnost v oboru lidských zdrojů a získávání specialistů“.

Akcie této specialistky na specialisty si za posledních pět let vedla znatelně lépe než celý FTSE. Pokud bychom vzali za základ vývoj od roku 2012, bavíme se o výjimečné návratnosti (která vyniká ještě více kvůli zmíněné unylosti britského trhu jako celku). Nadšení trochu zkroťme tím, že beta společnosti dosahuje hodnoty 1,6, což je v souladu s intuicí (jde o cyklické podnikání), ale také v souladu s vyšší požadovanou návratností. Dividendový výnos nyní dosahuje asi 1,7 %.

Hays 1.png

Zdroj: FT

Na rozdíl od ceny akcie jsou tržby společnosti hodně stabilní, pomalu a jistě se sunou k metě ve výši 4 miliard liber. Zisky už jsou rozkolísanější, ve fiskálním roce 2015 generovaly návratnost investic ve výši 25 % a návratnost vlastního jmění ve výši 41 %. Požadovaná návratnost zde sice bude výše než u celého trhu (viz níže), ale je jasné, že ROI i ROE se pohybuje vysoko nad ní. Což znamená jediné: Firma má svůj relativně prémiový tržní segment, do něj se jen tak někdo nevtlačí a to jí zajišťuje marže a návratnosti, které by jinde konkurence rychle stlačila dolů.


Hays 2.png


Zdroj: FT

Jedním z důvodů, proč jsem pro dnešní příspěvek vybral Hays, je, že na rozdíl od celého britského trhu se na této akcii často „něco děje“ (viz výše). Ještě důležitější ale je, že má podobně jako u pozice na trhu poměrně exkluzivní tok hotovosti. Její provozní cash flow soustavně roste, v roce 2015 se dostalo na 132 milionů liber. A její investice, respektive CapEx, se drží na stabilních a (relativně k provoznímu cash flow) nízkých úrovních (což vyplývá ze samotné povahy byznysu). Tok hotovosti po investicích tak poměrně prudce roste:


Hays 3.png
Zdroj: FT

Z výkazu CF je tak patrné, že dividendy se zde pohybují hluboko pod tokem hotovosti po CapEx: Pokud dám stranou ostatní investice, zbylo firmě v roce 2015 pro akcionáře a věřitele 120 milionů liber (132 – 12 milionů liber), v roce 2014 to bylo 90 milionů liber a v roce 2013 2013 67 milionů liber. Dividendy jsou přitom pod 40 miliony liber, takže zbytek volného toku hotovosti jde na smazání dluhů a na syslení hotovosti v rozvaze. Ke konci fiskálního roku 2015 přitom měla Hays 100 milionů liber dluhu a 70 milionů liber hotovosti, EBITDA dosahovala asi 184 milionů liber. Takže tu hledíme na společnost s velice silnou rozvahou.

Celé to zatím z fundamentálního pohledu zní až moc dobře a v takových případech bývá příběh obvykle nakonec investorsky zkažen tím, jak vysoko se cena akcie dostala. Požadovaná návratnost se zde bude pohybovat nad 10 %. Pokud za měřítko krátkodobého standardu volného CF vezmeme CF po CapEx z roku 2015, je jeho současná hodnota při nulovém očekávaném dlouhodobém růstu na 1,16 miliardách liber.

Trh je ale optimističtější, protože kapitalizace je cca na dvojnásobku - na 2,26 miliardách liber. Na tuto částku se dostaneme ve chvíli, kdy ono volné CF necháme dlouhodobě růst o 5 %. Pokud vezmeme za bernou minci růst posledních let, je tato laťka velmi nízko. O 5 % vzrostly dividendy, ale jak bylo detailně popsáno, firma má ohledně dividend na mnohem více, než nyní předvádí (přes koupený Veredus by navíc měla probíhat expanze v USA).

Firma sama o sobě uvádí, že v roce 2015 dokázala každý pracovní den v průměru zprostředkovat zaplnění více jak 1 000 pracovních míst a celkem přijala asi 10 milionu životopisů. To jsou úctyhodná čísla a i výše uvedené mi připadá zajímavé minimálně jako výstup prvního investičního filtru. V mnoha ohledech jde o stejný typ investice jako Accenture, o které jsem zde hovořil před několika měsíci a která si minimálně ve srovnání se zbytkem trhu v dnešní volatilní době nevede vůbec zle. V případě britských investic je pak namístě ještě zvážit předpokládané chování libry – viz „Neprávem zapomenutý trh?“.


Čtěte více:

4 důvody proč je nový koncept Porsche Mission E “Tesla-killer”
16.09.2015 11:30
Porsche, tradiční výrobce supersportů s tradicí 911, představil včera ...
Pivo nad zlato! SABMiller raketově roste o 20 %!
16.09.2015 12:16
Příznivá zpráva dnes dorazila z pivovarnického sektoru. Největší světo...
Luxus: Tržby Richemontu překonaly díky poptávce v Evropě a Japonsku očekávání, akcie +6 %
16.09.2015 12:38
Luxusní holding Richemont, který je zároveň největším výrobcem šperků ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  
16:14Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
15:09Ceny za přepravu nákladu po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos, píše Bloomberg
14:31Dennisova strategie želv. Jak nechat emoce na břehu a skočit na trend. Staňte se mistry tradingu!
12:46Analytik k výsledkům Netflixu: Slabý plánovaný počet nových uživatelů strhává akcie dolů  
12:30Perly týdne: Konec strategie 60/40, Netflix má zlaté časy za sebou a realitní výjimečnost Itálie
11:14Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?  
10:51Dolar nahoru, Čína ve stále stejném kruhu. Co ještě říká stratég z BBH?
10:49Bitcoin zamířil hluboko pod 40 000 dolarů. Vzal mu Fed vítr z plachet?
10:26Intel plánuje utratit 20 miliard dolarů na 'Silicon Heartland'. Investovat velké sumy do výroby čip ale chce i gigant TSMC či Samsung
10:19Vlajkový projekt Rio Tinto u ledu. Srbsko stoplo největší lithný důl v Evropě
9:16Rozbřesk: Česko na konci roku asi překonalo očekávání ČNB, automotive má však k normálu daleko
8:57Netflix zklamal počtem nových uživatelů a varuje před zesilující konkurencí
8:54Evropské burzy mohou po rudé Wall Street zahajovat v záporu. Komárkova Allwyn míří do New Yorku a Erste má novou cílovku  
8:47Komárkova loterijní Allwyn vstoupí na newyorskou burzu ve spojení s další firmou. Hodnota má přesáhnout 9 miliard dolarů
5:54Čína by místo další stimulace R&D měla spíše provést reformy
20.01.2022
22:03Trhy v nervozitě před FEDem zisky neudržely, dařilo se ale Číně  
17:31Cyklické indikátory v USA a Evropě a hledání atraktivních akcií mimo americké trhy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data