Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hays – zapomenutá hodnota na zapomenutém trhu?

Hays – zapomenutá hodnota na zapomenutém trhu?

16.09.2015 17:45

Společnost Hays se dostala na seznam britských výjimek od Morgan Stanley. Tato banka se totiž domnívá, že britským akciím obecně ani nadále pšenka nepokvete, mezi potenciální výjimky patří právě „světová vedoucí společnost v oboru lidských zdrojů a získávání specialistů“.

Akcie této specialistky na specialisty si za posledních pět let vedla znatelně lépe než celý FTSE. Pokud bychom vzali za základ vývoj od roku 2012, bavíme se o výjimečné návratnosti (která vyniká ještě více kvůli zmíněné unylosti britského trhu jako celku). Nadšení trochu zkroťme tím, že beta společnosti dosahuje hodnoty 1,6, což je v souladu s intuicí (jde o cyklické podnikání), ale také v souladu s vyšší požadovanou návratností. Dividendový výnos nyní dosahuje asi 1,7 %.

Hays 1.png

Zdroj: FT

Na rozdíl od ceny akcie jsou tržby společnosti hodně stabilní, pomalu a jistě se sunou k metě ve výši 4 miliard liber. Zisky už jsou rozkolísanější, ve fiskálním roce 2015 generovaly návratnost investic ve výši 25 % a návratnost vlastního jmění ve výši 41 %. Požadovaná návratnost zde sice bude výše než u celého trhu (viz níže), ale je jasné, že ROI i ROE se pohybuje vysoko nad ní. Což znamená jediné: Firma má svůj relativně prémiový tržní segment, do něj se jen tak někdo nevtlačí a to jí zajišťuje marže a návratnosti, které by jinde konkurence rychle stlačila dolů.


Hays 2.png


Zdroj: FT

Jedním z důvodů, proč jsem pro dnešní příspěvek vybral Hays, je, že na rozdíl od celého britského trhu se na této akcii často „něco děje“ (viz výše). Ještě důležitější ale je, že má podobně jako u pozice na trhu poměrně exkluzivní tok hotovosti. Její provozní cash flow soustavně roste, v roce 2015 se dostalo na 132 milionů liber. A její investice, respektive CapEx, se drží na stabilních a (relativně k provoznímu cash flow) nízkých úrovních (což vyplývá ze samotné povahy byznysu). Tok hotovosti po investicích tak poměrně prudce roste:


Hays 3.png
Zdroj: FT

Z výkazu CF je tak patrné, že dividendy se zde pohybují hluboko pod tokem hotovosti po CapEx: Pokud dám stranou ostatní investice, zbylo firmě v roce 2015 pro akcionáře a věřitele 120 milionů liber (132 – 12 milionů liber), v roce 2014 to bylo 90 milionů liber a v roce 2013 2013 67 milionů liber. Dividendy jsou přitom pod 40 miliony liber, takže zbytek volného toku hotovosti jde na smazání dluhů a na syslení hotovosti v rozvaze. Ke konci fiskálního roku 2015 přitom měla Hays 100 milionů liber dluhu a 70 milionů liber hotovosti, EBITDA dosahovala asi 184 milionů liber. Takže tu hledíme na společnost s velice silnou rozvahou.

Celé to zatím z fundamentálního pohledu zní až moc dobře a v takových případech bývá příběh obvykle nakonec investorsky zkažen tím, jak vysoko se cena akcie dostala. Požadovaná návratnost se zde bude pohybovat nad 10 %. Pokud za měřítko krátkodobého standardu volného CF vezmeme CF po CapEx z roku 2015, je jeho současná hodnota při nulovém očekávaném dlouhodobém růstu na 1,16 miliardách liber.

Trh je ale optimističtější, protože kapitalizace je cca na dvojnásobku - na 2,26 miliardách liber. Na tuto částku se dostaneme ve chvíli, kdy ono volné CF necháme dlouhodobě růst o 5 %. Pokud vezmeme za bernou minci růst posledních let, je tato laťka velmi nízko. O 5 % vzrostly dividendy, ale jak bylo detailně popsáno, firma má ohledně dividend na mnohem více, než nyní předvádí (přes koupený Veredus by navíc měla probíhat expanze v USA).

Firma sama o sobě uvádí, že v roce 2015 dokázala každý pracovní den v průměru zprostředkovat zaplnění více jak 1 000 pracovních míst a celkem přijala asi 10 milionu životopisů. To jsou úctyhodná čísla a i výše uvedené mi připadá zajímavé minimálně jako výstup prvního investičního filtru. V mnoha ohledech jde o stejný typ investice jako Accenture, o které jsem zde hovořil před několika měsíci a která si minimálně ve srovnání se zbytkem trhu v dnešní volatilní době nevede vůbec zle. V případě britských investic je pak namístě ještě zvážit předpokládané chování libry – viz „Neprávem zapomenutý trh?“.


Čtěte více:

4 důvody proč je nový koncept Porsche Mission E “Tesla-killer”
16.09.2015 11:30
Porsche, tradiční výrobce supersportů s tradicí 911, představil včera ...
Pivo nad zlato! SABMiller raketově roste o 20 %!
16.09.2015 12:16
Příznivá zpráva dnes dorazila z pivovarnického sektoru. Největší světo...
Luxus: Tržby Richemontu překonaly díky poptávce v Evropě a Japonsku očekávání, akcie +6 %
16.09.2015 12:38
Luxusní holding Richemont, který je zároveň největším výrobcem šperků ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data