Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína hledá scénář pro udržitelný rozvoj. Chce také uklidnit investory

Čína hledá scénář pro udržitelný rozvoj. Chce také uklidnit investory

26.10.2015 15:01
Autor: Pavel Daniel

Čínská ekonomika vykazuje známky ochlazení, tvrdí zpravodajské agentury. A poslední rozhodnutí centrálních úřadů v Číně, tedy grémia Komunistické strany Číny, těmto zprávám jen nahrává. 26. října totiž začalo speciální zasedání, které má na příštích pět let napsat scénář, který by znamenal nejen udržení výkonu čínské ekonomiky nad hodnotou 7 procent, ale dokázal by i rozpoznat klíčové společenské potřeby a cesty k jejich uspokojení.
Z dřívějších ohlasů nejen oficiálních deníků Číny, ale i světových zpravodajských agentur lze usoudit, že důraz bude kladen na postavení Číny v globální ekonomice s nálepkou země, která není direktivně řízená, ale spadá do kategorie tržně orientovaných zemí. A opatření mají vést k tomu, aby Čína dosahovala kvalitního a udržitelného ekonomického růstu. Agentura Reuters pětiletý plán komunistické strany přesto nazvala za návrat do doby centrálního plánování. Na plán na roky 2016 – 2020 ale na druhou stranu čeká doslova celý svět.

Čína by měla být více "tržní"

Plán má za cíl najít řešení pro to, aby se čínská ekonomika mohla více spolehnout na samovolný ekonomický růst, poháněný domácí spotřebou. „Naléhavost změny ekonomických nástrojů se zvýšila po hlubším než očekávaném poklesu hospodářského růstu v Číně a letošními komplikacemi na kapitálovém trhu,“ citovala agentura Bloomberg jeden z názorů ekonomických analytiků, proč se nyní Číňané zamýšlejí nad tím, co s dál s ekonomikou. To, že nepůjde o žádnou zábavu, potvrdil i Liu Juanchun, ředitel Národní akademie rozvoje a strategie na Renmin University v Pekingu. „Je to asi nejtěžší plánování pěti let v historii čínské ekonomiky, protože evidujeme vícestranný tlak na transformaci ekonomiky a zároveň vidíme silnou poptávku po udržení ekonomického růstu," citovala agentura Reuters Juanchuna.

V Číně se přitom nehraje jen o čísla. Kvůli tomu, že ekonomické statistiky ukázaly, že hospodářský růst země zpomalil v posledním čtvrtletí 2015 na šestileté minimum ve výši 6,9 procenta, hrozí firmám a podnikům v Číně kvůli tomu ztráty pracovních míst a sociální napětí. Někteří analytici dokonce tvrdí, že oficiální údaje o ekonomickém růstu přehánějí a že skutečná rychlost růstu může být ještě nižší, údajně ve výši 4 procent. Otázka tedy zní: „Jak neudělat chybu?“

Bude udržitelný růst ve výši 7 %?


Komunističtí vůdci říkají, že zajistí, při tempu růstu 7 procent za rok, dostatečné vytváření pracovních míst. Přesto se ale čeká, že oficiální místa sníží magickou hranici ekonomického růstu na 6,5 procenta. Ze zatím dostupných informací je jasné, že Čína by mohla více investovat do environmentálních a sociálních cílů, včetně opatření na zvýšení příjmů domácností a podpory většího využívání obnovitelných zdrojů energie. Vláda by prý mohla také urychlit legislativu tak, aby v ekonomických procesech hrály větší roli tržní mechanismy a nebylo potřeba zásahů centrálních orgánů. Má se za to, že by tím pádem mohlo dojít na rozbíjení monopolů a dalších privilegovaných státních společností, které dominují hlavně v segmentech těžby ropy a bankovnictví, či v segmentu telekomunikací.

Přiblížení se tržním mechanismům by mělo podle plánovačů vystavit státní průmysl větší konkurenci a přinutit státní firmy, aby čelili svobodnému trhu. Kritické hlasy k tomuto scénáři ale říkají, že Peking se sám dobrovolně nezbaví „vedoucí úlohy komunistické strany“, spíše to údajně povede k upevnění její role v ekonomice. Čínská vláda zatím pokračuje ve finančních reformách a "marketizaci" ekonomického prostředí. Jmenování dvou nových náměstků ředitelů regulátora kapitálového trhu v Číně tak má ujistit investory o tom, že Čína bude pokračovat v otevírání svých finančních trhů světu. Zcela podrobný návrh strategického plánu pro pětiletku do roku 2020 nebude znám dříve, než v březnu roku 2016. Rozhodnutí, která však plénum schválí, vejdou ve známost ihned. Tedy možná už tento čtvrtek.

Zdroj: Reuters, Bloomberg, International Business TimesČtěte více:

Trading Contest 2015 - Výsledky třetího soutěžního kola: akciové indexy
26.10.2015 10:28
V uplynulém kole se obchodovaly akciové indexy a to přineslo některým ...
Co Vás o službách Patria Finance nejvíce zajímalo?
26.10.2015 13:00
Máme za sebou prvních několik kol setkávání se s těmi, kdo projevili z...
IPO Watch - léčba myokardu kraluje týdnu IPO
26.10.2015 14:03
V posledních dnech měsíce října se na burzu chystají pravděpodobně pou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data