Aktualizováno Index cen výrobců ve Spojených státech se po dvou měsících přestal snižovat. Meziměsíčně stoupl o 0,3 procenta, přičemž se očekávala stagnace. Také jádrový index svým 0,3procentním růstem překonal odhady. Značná změna je znát u potravin, jejichž ceny po poklesu stouply o 0,3 procenta, ale ceny energie naopak po stagnaci znovu zamířily dolů o 0,6 procenta. Jádrový index táhly vzhůru služby a to zejména marže v obchodě, které se zvedly o silných 1,2 procenta. Také v dopravě ceny stouply. Zboží (krom energií a potravin) naopak mírně zlevňovalo.
Meziroční inflace ve výrobních cenách zůstává záporná, ale oproti říjnu se značně přiblížila nule a činí -1,1 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem je to vyšší číslo, ale celkově vzato se nacházíme stále hodně dole, jak je vidět i z grafu. Závažím zůstávají stále nejádrové složky indexu, především tedy energie, které jsou oproti loňskému listopadu o 19 procent nižší. Tlak směrem dolů na inflaci však z tohoto směru už bude rychle slábnout. V případě jádrové inflace sledujeme zrychlení na 0,5 procenta, ale ani to z pohledu letošního, natož loňského, roku není příliš.
I přes své nízké hodnoty překvapila výrobní inflace vyššími čísly, která svědčí hlavně o tom, že se obchodníci před Vánoci odhodlali trochu nafouknout marže. Může to souviset s jejich důvěrou v sílu poptávky, což by byla dobrá zpráva. Vyšší PPI také naznačuje, že by měl vyjít předpoklad nárůstu spotřebitelské inflace, která se má podle aktuálních průzkumů dostat na 0,5 procenta.