Ropa a čínský jüan - to jsou dvě položky, které by měl v dnešních dnech po ránu zkontrolovat každý správný spekulant na finančních trzích. Více ho v podstatě zajímat nemusí, neboť tyto dva trhy v těchto dnech fakticky definují převládající sentiment a tím i volatilitu na rizikových trzích.
Proč by někoho měla trápit ropa resp. její nízká cena? Stačí se podívat na trh s výše úročenými dluhopisy, které jsou navázány na tento dříve tak perspektivní sektor ekonomiky. Kreditní marže zde letí vzhůru s tím, jak vyplašení investoři začali likvidovat pozice ve fondech investujících do komoditního resp. ropného sektoru. To samozřejmě nutí manažery těchto fondů vyprodávat svá aktiva, což jen přilévá olej do ohně. Nicméně na počátku této negativní spirály je cena ropy, protože každé další nové minimum samozřejmě strach z držby “ropných” finančních aktiv dále podpoří, což celé kolečko roztáčí ještě rychleji. Proto je tak důležité, aby ceny ropy našly své dno, aby se všichni zúčastnění uklidnili.
A proč je důležitý kurz čínského jüanu? Jednoduše proto, že teď, když si soudruzi v Číně splnili svůj politický cíl a dostali svoji měnu mezi ty, které výsostně kapitalistická instituce MMF považuje za rezervní, mohou s kurzem jüanu volně manipulovat. Neboli čínská komunistická strana a její prodloužená ruka - centrální banka - může klidně nechat jüan znehodnotit a tím vyřešit jak problém s nízkým růstem (exportu), tak s nízkou inflací. No, a protože Čína má aktuálně druhou největší ekonomiku na světě, tak depreciace jüanu znamená vývoz deflace do celého světa - českou ekonomiku nevyjímaje.
No a jak si stojí ropa a jüan dnes po ránu? Obě problémové položky jsou jen lehce slabší, tak uvidíme, jaké bude odpoledne…
Region
Po dnech výraznějších změn bylo obchodování s regionálními měnami včera o něco klidnější. Koruna se standardně vůči euru prakticky nehýbala, zatímco zlotý s forintem sice nejprve posilovaly, ale v zápětí většinu zisků smazaly. Polským aktivům celkově nesvědčí poněkud zjitřenější domácí politická situace (výnosová křivka včera například poskočila vzhůru o více než 10 bps). Stejně tak sázky na další pokles polských sazeb v souvislosti s oslabením zlotého v posledních dnech významně poklesly.
Dnes je v centru pozornosti zasedání maďarské centrální banky. Ačkoliv Maďarsko upadá do stále hlubší deflace, MNB by, jak plyne z její komunikace, sazby měnit neměla a bude chtít držet relativně silný kurz do konce roku (roli stejně jako v případě zlotého hraje přepočet části dluhu v zahraničních měnách do měny domácí).
Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů vyskočily o 5 bps (na deseti letech) a křivka lehce zestrměla. Dluhopisům se nelíbil pohled na pěkně zrychlující průmyslovou výrobu, která rostla v eurozóně jedním z nejrychlejších temp za poslední čtyři roky (1,9 % meziročně). Současně výnosům pomohlo vzhůru zastavení volného pádu ropy.
Komodity
Ropa Brent se včera dále propadala a dostala se do těsné blízkosti krizových minim (36,20 USD/barel). Brzy odpoledne však asi zavírání krátkých spekulativních pozic (v Brentu - ICE - a WTI - NYMEX - jsou dohromady rekordní) cenu ropy vrátilo nad 38 USD/barel. Hlavní mantrou stále zůstává přebytek na trhu s ropou okořeněný dále očekávaným návratem Íránu na trh. Odhady, kdy by k němu mohlo dojít, se značně různí - vypadá to, že Írán může požadované podmínky splnit prakticky kdykoliv během prvního čtvrtletí, přičemž snaha íránské strany asi bude dosáhnout zrušení sankcí před volbami na konci února. Otázkou je, s kolika novými barely ropy z Íránu trh počítá. Zajímavé informace v tomto ohledu přinesl poslední report IEA, který uvedl, že skladovací kapacity by měly být schopny pojmout tenčící se přebytky na trhu s ropou v příštím roce. To znamená, že scénář extrémního propadu cen ropy (spotových a na krátkém konci forwardové křivky) by neměl hrozit.
Nadcházející dny, zejména dlouho očekávané zasedání Fedu, znervózňuje i zlato. Jeho cena včera poklesla o 1,5 % a znovu se tak blíží šestiletým minimům.