Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Výprodej výše úročených dluhopisů navázaných na komodity šíří nákazu do světa

Rozbřesk – Výprodej výše úročených dluhopisů navázaných na komodity šíří nákazu do světa

15.12.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ropa a čínský jüan - to jsou dvě položky, které by měl v dnešních dnech po ránu zkontrolovat každý správný spekulant na finančních trzích. Více ho v podstatě zajímat nemusí, neboť tyto dva trhy v těchto dnech fakticky definují převládající sentiment a tím i volatilitu na rizikových trzích.

Proč by někoho měla trápit ropa resp. její nízká cena? Stačí se podívat na trh s výše úročenými dluhopisy, které jsou navázány na tento dříve tak perspektivní sektor ekonomiky. Kreditní marže zde letí vzhůru s tím, jak vyplašení investoři začali likvidovat pozice ve fondech investujících do komoditního resp. ropného sektoru. To samozřejmě nutí manažery těchto fondů vyprodávat svá aktiva, což jen přilévá olej do ohně. Nicméně na počátku této negativní spirály je cena ropy, protože každé další nové minimum samozřejmě strach z držby “ropných” finančních aktiv dále podpoří, což celé kolečko roztáčí ještě rychleji. Proto je tak důležité, aby ceny ropy našly své dno, aby se všichni zúčastnění uklidnili.

A proč je důležitý kurz čínského jüanu? Jednoduše proto, že teď, když si soudruzi v Číně splnili svůj politický cíl a dostali svoji měnu mezi ty, které výsostně kapitalistická instituce MMF považuje za rezervní, mohou s kurzem jüanu volně manipulovat. Neboli čínská komunistická strana a její prodloužená ruka - centrální banka - může klidně nechat jüan znehodnotit a tím vyřešit jak problém s nízkým růstem (exportu), tak s nízkou inflací. No, a protože Čína má aktuálně druhou největší ekonomiku na světě, tak depreciace jüanu znamená vývoz deflace do celého světa - českou ekonomiku nevyjímaje.

No a jak si stojí ropa a jüan dnes po ránu? Obě problémové položky jsou jen lehce slabší, tak uvidíme, jaké bude odpoledne…

Region

Po dnech výraznějších změn bylo obchodování s regionálními měnami včera o něco klidnější. Koruna se standardně vůči euru prakticky nehýbala, zatímco zlotý s forintem sice nejprve posilovaly, ale v zápětí většinu zisků smazaly. Polským aktivům celkově nesvědčí poněkud zjitřenější domácí politická situace (výnosová křivka včera například poskočila vzhůru o více než 10 bps). Stejně tak sázky na další pokles polských sazeb v souvislosti s oslabením zlotého v posledních dnech významně poklesly.

Dnes je v centru pozornosti zasedání maďarské centrální banky. Ačkoliv Maďarsko upadá do stále hlubší deflace, MNB by, jak plyne z její komunikace, sazby měnit neměla a bude chtít držet relativně silný kurz do konce roku (roli stejně jako v případě zlotého hraje přepočet části dluhu v zahraničních měnách do měny domácí).

Dluhopisy


Výnosy německých dluhopisů vyskočily o 5 bps (na deseti letech) a křivka lehce zestrměla. Dluhopisům se nelíbil pohled na pěkně zrychlující průmyslovou výrobu, která rostla v eurozóně jedním z nejrychlejších temp za poslední čtyři roky (1,9 % meziročně). Současně výnosům pomohlo vzhůru zastavení volného pádu ropy.

Komodity

Ropa Brent se včera dále propadala a dostala se do těsné blízkosti krizových minim (36,20 USD/barel). Brzy odpoledne však asi zavírání krátkých spekulativních pozic (v Brentu - ICE - a WTI - NYMEX - jsou dohromady rekordní) cenu ropy vrátilo nad 38 USD/barel. Hlavní mantrou stále zůstává přebytek na trhu s ropou okořeněný dále očekávaným návratem Íránu na trh. Odhady, kdy by k němu mohlo dojít, se značně různí - vypadá to, že Írán může požadované podmínky splnit prakticky kdykoliv během prvního čtvrtletí, přičemž snaha íránské strany asi bude dosáhnout zrušení sankcí před volbami na konci února. Otázkou je, s kolika novými barely ropy z Íránu trh počítá. Zajímavé informace v tomto ohledu přinesl poslední report IEA, který uvedl, že skladovací kapacity by měly být schopny pojmout tenčící se přebytky na trhu s ropou v příštím roce. To znamená, že scénář extrémního propadu cen ropy (spotových a na krátkém konci forwardové křivky) by neměl hrozit.

Nadcházející dny, zejména dlouho očekávané zasedání Fedu, znervózňuje i zlato. Jeho cena včera poklesla o 1,5 % a znovu se tak blíží šestiletým minimům.

 


 

Čtěte více:

Dominantou Fed, dále průmysl, ZEW, Ifo, BoJ a ČNB… týdenní výhled
14.12.2015 11:00
Dominantou kalendáře na tento týden je zasedání Fedu. Americká centrál...
Jak ovlivní výsledky klimatické konference v Paříži cenu ropy?
15.12.2015 8:15
Dohoda zemí, které se zúčastnily Mezinárodní klimatické konference v P...
Fed by měl vsadit na kozu a vlka
14.12.2015 17:45
Tento týden k nám dorazí nová PMI z Francie, Německa a hlavně celé eur...

Váš názor
 • Juan
  15.12.2015 11:23

  Pan Abe v Japonsku nechal za poslední 2 roky oslabit jejich Jen ze 75 na 120 Jenů za Dolar, tedy o obřích 70 % !!! Japonsko tedy řídí také soudruzi ??? Švýcarská CB manipulovala silně kurz CHF, tak aby neposílil více než na 1,2 CHF za Euro. Když svoji páku náhle uvolnili, tak světově uznávaná tvrdá měna CHF posílil za 15 minut !!! o 30 % !!! a tuny informovaných spekulantů si namastily obrovsky své kapsy ! U nás pan Singr drží 2 roky Korunu na 27 za Euro a my turisté pak v Německu platíme díky němu víc než bychom museli. Šéfy švýcarských bank a pana Singra tedy považuji za KOMUNISTY. Ano , v čele naší ČNB stojí KOMUNISTA ! = MANIPULÁTOR.
  xiluodu
  • Re: Juan
   15.12.2015 11:46

   Kdybys jezdil na dovolenou jako správný bolševik do Ruska mohl ses poslední dva roky radovat, jak česká koruna krásně posiluje a ty máš kysané zelí a pirožky čím dál levnější. Mimochodem podporovat fašisty a imperialisty v Německu je těžký hřích, budeš se muset vyzpovídat u obrázku svatého Putina.
   ..
 • Úsměvné
  15.12.2015 9:53

  Zaujal mne odstaveček "A proč je důležitý kurz čínského jüanu? Jednoduše proto, že teď, když si soudruzi v Číně splnili svůj politický cíl a dostali svoji měnu mezi ty, které výsostně kapitalistická instituce MMF považuje za rezervní, mohou s kurzem jüanu volně manipulovat. Neboli čínská komunistická strana a její prodloužená ruka - centrální banka - může klidně nechat jüan znehodnotit a tím vyřešit jak problém s nízkým růstem (exportu), tak s nízkou inflací...." A co dělali soudruzi v USA doteď? Akorát se nejmenují komunistická strana USA ale finanční a zbrojařská lobby atd. Jejich prodloužená ruka FED klidně manipulovala s kurzem USD (QE1až QE4) a řešila své problémy na úkor celého světa. A u nás v EU jako přes kopírák. Tedy není divu, že se řešení vlastních hospodářských problémů na úkor zbytku světa zalíbilo také Číně.
  hb
  • Re: Úsměvné
   15.12.2015 10:41

   Je to tak. Někdo s tím začne dříve a druhý později.
   čtenář
  • Re: Úsměvné
   15.12.2015 9:58

   A naši soudruzi v čnb si s korunou nehrají?
   mamon
Aktuální komentáře
22.09.2023
17:24Monetární politika v následujících letech - mezi mírně pod a mírně nad je velký rozdíl
17:01Wall Street roste a zelenat se před víkendem začíná i Evropa  
15:04Průzkum Reuters: V září ČNB sazbami nehne, ale do konce roku hlavní na 6,50 %  
14:50Ceny domů a bytů v Německu se ve čtvrtletí snížily nejvíce od roku 2000
13:10Než otevře Wall Street: Activision Blizzard, Palantir, Vertex Pharma  
12:49Perly týdne: Která aktiva jsou nastavena na tvrdé, měkké a na žádné přistání?
12:38Nová pokuta přes 9 miliard korun pro Intel. Evropská komise musela ustoupit verdiktu Soudního dvora
11:47Británie signalizovala, že schválí spojení firem Microsoft a Activision
11:02Podnikatelská aktivita v eurozóně v září dál klesá, tempo se ale zmírnilo
10:59Monopol Space X a nové firmy v odvětví uvažující jinak než stará škola
10:35Raiffeisenbank a.s.: Výplata dluhopisu ISIN XS2321749355
10:10Smíšená data z Evropy a stabilní pozice Bank of Japan. Dluhopisy mají dopoledne navrch  
9:46UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:20Rozbřesk: Česko s inflací v titulcích. Stojí za ní spíše dražší služby než potraviny
8:55BoJ pokračuje v uvolněné politice, evropská cena zemního plynu po odvolání stávky v Austrálii klesá  
8:44Japonská centrální banka pokračuje v mimořádně uvolněné měnové politice
6:47Chavez: Umělá inteligence je v základu stále jen matematika, lidí bude stále třeba
21.09.2023
22:02Zámoří pokračovalo v propadu po jestřábím zasedání FEDu  
17:40Dvě valuační mezery a mimořádná síla současných příběhů na trhu
17:11Akcie se snaží najít pevnější půdu pod nohama, delší výnosy pokročily výš  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data