Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Výprodej výše úročených dluhopisů navázaných na komodity šíří nákazu do světa

Rozbřesk – Výprodej výše úročených dluhopisů navázaných na komodity šíří nákazu do světa

15.12.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ropa a čínský jüan - to jsou dvě položky, které by měl v dnešních dnech po ránu zkontrolovat každý správný spekulant na finančních trzích. Více ho v podstatě zajímat nemusí, neboť tyto dva trhy v těchto dnech fakticky definují převládající sentiment a tím i volatilitu na rizikových trzích.

Proč by někoho měla trápit ropa resp. její nízká cena? Stačí se podívat na trh s výše úročenými dluhopisy, které jsou navázány na tento dříve tak perspektivní sektor ekonomiky. Kreditní marže zde letí vzhůru s tím, jak vyplašení investoři začali likvidovat pozice ve fondech investujících do komoditního resp. ropného sektoru. To samozřejmě nutí manažery těchto fondů vyprodávat svá aktiva, což jen přilévá olej do ohně. Nicméně na počátku této negativní spirály je cena ropy, protože každé další nové minimum samozřejmě strach z držby “ropných” finančních aktiv dále podpoří, což celé kolečko roztáčí ještě rychleji. Proto je tak důležité, aby ceny ropy našly své dno, aby se všichni zúčastnění uklidnili.

A proč je důležitý kurz čínského jüanu? Jednoduše proto, že teď, když si soudruzi v Číně splnili svůj politický cíl a dostali svoji měnu mezi ty, které výsostně kapitalistická instituce MMF považuje za rezervní, mohou s kurzem jüanu volně manipulovat. Neboli čínská komunistická strana a její prodloužená ruka - centrální banka - může klidně nechat jüan znehodnotit a tím vyřešit jak problém s nízkým růstem (exportu), tak s nízkou inflací. No, a protože Čína má aktuálně druhou největší ekonomiku na světě, tak depreciace jüanu znamená vývoz deflace do celého světa - českou ekonomiku nevyjímaje.

No a jak si stojí ropa a jüan dnes po ránu? Obě problémové položky jsou jen lehce slabší, tak uvidíme, jaké bude odpoledne…

Region

Po dnech výraznějších změn bylo obchodování s regionálními měnami včera o něco klidnější. Koruna se standardně vůči euru prakticky nehýbala, zatímco zlotý s forintem sice nejprve posilovaly, ale v zápětí většinu zisků smazaly. Polským aktivům celkově nesvědčí poněkud zjitřenější domácí politická situace (výnosová křivka včera například poskočila vzhůru o více než 10 bps). Stejně tak sázky na další pokles polských sazeb v souvislosti s oslabením zlotého v posledních dnech významně poklesly.

Dnes je v centru pozornosti zasedání maďarské centrální banky. Ačkoliv Maďarsko upadá do stále hlubší deflace, MNB by, jak plyne z její komunikace, sazby měnit neměla a bude chtít držet relativně silný kurz do konce roku (roli stejně jako v případě zlotého hraje přepočet části dluhu v zahraničních měnách do měny domácí).

Dluhopisy


Výnosy německých dluhopisů vyskočily o 5 bps (na deseti letech) a křivka lehce zestrměla. Dluhopisům se nelíbil pohled na pěkně zrychlující průmyslovou výrobu, která rostla v eurozóně jedním z nejrychlejších temp za poslední čtyři roky (1,9 % meziročně). Současně výnosům pomohlo vzhůru zastavení volného pádu ropy.

Komodity

Ropa Brent se včera dále propadala a dostala se do těsné blízkosti krizových minim (36,20 USD/barel). Brzy odpoledne však asi zavírání krátkých spekulativních pozic (v Brentu - ICE - a WTI - NYMEX - jsou dohromady rekordní) cenu ropy vrátilo nad 38 USD/barel. Hlavní mantrou stále zůstává přebytek na trhu s ropou okořeněný dále očekávaným návratem Íránu na trh. Odhady, kdy by k němu mohlo dojít, se značně různí - vypadá to, že Írán může požadované podmínky splnit prakticky kdykoliv během prvního čtvrtletí, přičemž snaha íránské strany asi bude dosáhnout zrušení sankcí před volbami na konci února. Otázkou je, s kolika novými barely ropy z Íránu trh počítá. Zajímavé informace v tomto ohledu přinesl poslední report IEA, který uvedl, že skladovací kapacity by měly být schopny pojmout tenčící se přebytky na trhu s ropou v příštím roce. To znamená, že scénář extrémního propadu cen ropy (spotových a na krátkém konci forwardové křivky) by neměl hrozit.

Nadcházející dny, zejména dlouho očekávané zasedání Fedu, znervózňuje i zlato. Jeho cena včera poklesla o 1,5 % a znovu se tak blíží šestiletým minimům.

 


 

Čtěte více:

Dominantou Fed, dále průmysl, ZEW, Ifo, BoJ a ČNB… týdenní výhled
14.12.2015 11:00
Dominantou kalendáře na tento týden je zasedání Fedu. Americká centrál...
Jak ovlivní výsledky klimatické konference v Paříži cenu ropy?
15.12.2015 8:15
Dohoda zemí, které se zúčastnily Mezinárodní klimatické konference v P...
Fed by měl vsadit na kozu a vlka
14.12.2015 17:45
Tento týden k nám dorazí nová PMI z Francie, Německa a hlavně celé eur...

Váš názor
 • Juan
  15.12.2015 11:23

  Pan Abe v Japonsku nechal za poslední 2 roky oslabit jejich Jen ze 75 na 120 Jenů za Dolar, tedy o obřích 70 % !!! Japonsko tedy řídí také soudruzi ??? Švýcarská CB manipulovala silně kurz CHF, tak aby neposílil více než na 1,2 CHF za Euro. Když svoji páku náhle uvolnili, tak světově uznávaná tvrdá měna CHF posílil za 15 minut !!! o 30 % !!! a tuny informovaných spekulantů si namastily obrovsky své kapsy ! U nás pan Singr drží 2 roky Korunu na 27 za Euro a my turisté pak v Německu platíme díky němu víc než bychom museli. Šéfy švýcarských bank a pana Singra tedy považuji za KOMUNISTY. Ano , v čele naší ČNB stojí KOMUNISTA ! = MANIPULÁTOR.
  xiluodu
  • Re: Juan
   15.12.2015 11:46

   Kdybys jezdil na dovolenou jako správný bolševik do Ruska mohl ses poslední dva roky radovat, jak česká koruna krásně posiluje a ty máš kysané zelí a pirožky čím dál levnější. Mimochodem podporovat fašisty a imperialisty v Německu je těžký hřích, budeš se muset vyzpovídat u obrázku svatého Putina.
   ..
 • Úsměvné
  15.12.2015 9:53

  Zaujal mne odstaveček "A proč je důležitý kurz čínského jüanu? Jednoduše proto, že teď, když si soudruzi v Číně splnili svůj politický cíl a dostali svoji měnu mezi ty, které výsostně kapitalistická instituce MMF považuje za rezervní, mohou s kurzem jüanu volně manipulovat. Neboli čínská komunistická strana a její prodloužená ruka - centrální banka - může klidně nechat jüan znehodnotit a tím vyřešit jak problém s nízkým růstem (exportu), tak s nízkou inflací...." A co dělali soudruzi v USA doteď? Akorát se nejmenují komunistická strana USA ale finanční a zbrojařská lobby atd. Jejich prodloužená ruka FED klidně manipulovala s kurzem USD (QE1až QE4) a řešila své problémy na úkor celého světa. A u nás v EU jako přes kopírák. Tedy není divu, že se řešení vlastních hospodářských problémů na úkor zbytku světa zalíbilo také Číně.
  hb
  • Re: Úsměvné
   15.12.2015 10:41

   Je to tak. Někdo s tím začne dříve a druhý později.
   čtenář
  • Re: Úsměvné
   15.12.2015 9:58

   A naši soudruzi v čnb si s korunou nehrají?
   mamon
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data