Nižší inflační výhled a volatilita na trzích nedají M. Draghimu spát a uvnitř ECB se znovu začíná oprašovat zbrojní arzenál. Zásadní zprávou je, že již na příštím zasedání ECB se bude znovu rozhodovat o uvolnění měnové politiky. Co můžeme čekat a jaký dopad to bude mít na Česko?
Věříme, že z arzenálu zbraní, která má ECB v zásobě, je nejpravděpodobnější další kosmetické snížení depozitní sazby v kombinaci s mírným urychlením (eventuálně navýšením) měsíčních nákupů aktiv (tisku peněz). Natažení závazku tisknout peníze do druhé poloviny 2017 nám v tuto chvíli nepřijde jako vhodný krok. Rizika se mohou ukázat jako dočasná a ECB bude chtít trhům spíše předvést, že je schopná reagovat na klesající inflační očekávání okamžitě (ne v roce 2017). Shoda na dalším uvolnění měnové politiky se nicméně nebude hledat lehce. Prosincové zasedání jasně ukázalo, že uvnitř bankovní rady panují hlubší rozpory a řada centrálních bankéřů je správně přesvědčena, že další uvolnění měnové politiky nikomu moc nepomůže. I tak centrální bankéři zpravidla ve chvílích jako je ta dnešní nevydrží jen tak vyčkávat se založenýma rukama.
Co by další uvolnění měnových kohoutů v eurozóně přineslo do Česka? Pokud nedojde k natažení politiky QE, nemělo by to vést samo o sobě k úvahám o natažení intervencí (očekáváme dál exit v únoru 2017). Další snížení depozitní sazby ECB může naopak časem přitáhnout do Česka více spekulativního kapitálu sázejícího na budoucí zisky koruny. To ale pravděpodobně až ve chvíli, kdy se trochu zklidní napětí a volatilita na globálních trzích. Včera naopak koruna po delší době lehce oslabila.
Region
Zlotý s forintem včera opět posilovaly. Výraznější pohyb opět zaznamenal zlotý, kterému pomohla i domácí makročísla - průmysl i maloobchod v prosinci dopadly lépe, než se čekalo, což nás utvrzuje v našem pozitivním pohledu na polské fundamenty (a v sázkách na posilování zlotého). Zlotý ignoroval varování agentury Fitch, že způsob řešení problému polských hypoték může ohrozit zdraví bankovního sektoru.
Hlavní roli nicméně sehrálo zasedání ECB, které vyznělo holubičím způsobem a pomáhalo tak regionálním měnám na frontě s eurem. Případné další uvolňování měnové politiky by sice mělo mít ekonomické následky i pro země regionu, nicméně reakce v podobě uvolňování měnových politik v Polsku a v Maďarsku či prodlužování intervenčního režimu v ČR nečekáme.
Dluhopisy
Delší výnosy v Evropě včera v důsledku holubičího vzkazu z ECB ještě dál klesaly. I když poklesy byly podle našeho očekávání výraznější na kratším konci křivky, výnos desetiletého německého výnosu se posunul také hlouběji pod 0,5 % – pravděpodobně díky vidině agresivnějšího QE. I když výraznější potenciál pro zisky delších dluhopisů z těchto úrovní již nevidíme, nižší inflační výhled a možné navýšení/urychlení QE na březnovém zasedání ECB asi udrží bezpečné dluhopisy nějakou dobu předražené.
Komodity
Navzdory vyššímu než očekávanému růstu zásob ropy a benzínu v USA cena Brentu včera prudce vzrostla a dnes ráno se pohybuje nad 30 USD/barel. Chladnější počasí na severní polokouli a pokles zásob destilátů v USA patrně přispěly k růstu, který zřejmě zesílilo vybírání zisků z uzavírání krátkých pozic.
Komoditám však včera prospěla celkově lepší nálada na trzích a rostly tak například i ceny základních kovů, v průměru o 1,6 %.