Americké ministerstvo již delší dobu zbrojí proti takzvaným inverzním transakcím. Důvod je jednoduchý, přestože jsou zcela legální, jejich předmětem je přesouvání sídla americké společnosti do zahraničí. Ovšem do destinací, které mají nižší zdanění příjmů právnických osob než v USA, kde zdanění firemních zisků dosahuje až 35 procent a přesouváním zisků si tak mohou snižovat americký základ daně. Toto vyhýbání se daním ačkoliv zcela v mezích zákona se snažila americká administrativa prezidenta Obamy zarazit již dvakrát, napotřetí však regulaci zpřísnila natolik, že podle některých jakoby cíleně zbrojila přímo proti historicky největší transakci inverzní povahy vůbec, která byla před americkými prezidentskými volbami horkým tématem v kampaních Trumpa, Sanderse i Clintonové – fúzi amerického farmaceutického giganta s irskou . Snahy evidentně padly na úrodnou půdu, protože představenstvo Pfizeru ještě včera odhlasovalo ukončení transakce.
Americkému ministerstvu se tak podařilo doslova zabít transakci za 160 miliard dolarů, kterí mu ležela v žaludku již měsíce a rozhodnutí Pfizeru ukončit fúzi přišlo pouhý den po oznámení nových opatření. Koneckonců je zdaleka největší farmaceutickou společností v USA a přesun jeho sídla do irská po sloučení s Allerganem by za původní regulace inverzních transakcí znamenal pro USA značné daňové ztráty. Právě v úterý nazval prezident Obama globální vyhýbání se daním velkým problémem a pro jeho vládu je to v posledním roce jeho prezidentského mandátu velké vítězství. O miliony však nyní přijdou investiční banky, které poskytovaly oběma zainteresovaným společnostem poradenství. Guggenheim Partners, , Centerview Partners a Moelis si mohly rozdělit za rady Pfizeru na poplatcích 94 milionů dolarů, by zaplatil Chase a 142 milionů dolarů. Nyní však dostanou zhruba deset procent.
Mezi další probíhající transakce, které zatím nereagovaly na kroky amerického ministerstva ukončením lze v současnosti zařadit převzetí Johnson Controls irskou International za 16,5 miliardy dolarů nebo 13ti miliardovou akvizici londýnského Markitu společností IHS. Ani jedna z transakcí se však svým rozsahem ani vzdáleně neblíží rekordní farmaceutické fúzi. Není to zdaleka poprvé, co americká administrativa zařízla velkou farmaceutickou dohodu o spojení. Abbvie odstoupila od převzetí irské v transakci za 55 miliard dolarů po předchozím zásahu proti inverzním transakcím v roce 2014. Abbvie musela zaplatit odstupné 1,6 miliardy dolarů.
Podrobnosti změn v regulaci inverzních transakcí a jejich vliv na spojení Pfizeru s Allerganem si můžete přečíst zde.
Pfizer transakci s Allerganem oznámil v listopadu a společnost uvedla, že by se její současná daňová sazba ve výši 25 procent mohla snížit na 17 až 18 procent. Snížení daňového zatížení v tomto rozsahu mohlo představovat roční úsporu nákladů na úrovni zhruba 1 miliardy dolarů. Za ukončením transakce stojí hlavně obavy Pfizeru spojené z další možnou regulací, kterou by americká vláda potenciálně mohla reagovat na jakékoliv zlepšováky a snahy transakci s Allerganem zachránit. Pffizer bude muset Allerganu nyní podle dohody o fúzi zaplatit až 400 milionů dolarů za dosavadní výdaje. Zatímco akcie Pfizeru včera připsaly 2 procenta díky investorům, kteří doufali, že společnost ukončí jednání o fúzi nebo vyjedná lepší podmínky a obrátí tak situaci ve svůj prospěch, akcie Allerganu po pondělním propadu v after-market obchodování o 22 procent zavřely v úterý s 15procentí ztrátou na nejnižší úrovni od října 2014.
Akcie a (žlutě) za první dva obchodní dny tohoto týdne
V pondělí americké ministerstvo financí oznámilo novou regulaci inverzních transakcí, v úterý padlo rozhodnutí o ukončení transakce.
Zdroj: WSJ, RTRS