Výnosy dluhopisů klesají, japonský jen posiluje a k dolaru se již dostal na nejsilnější úroveň za poslední rok a půl. Tyto pohyby ukazují na rostoucí obavy z vývoje v globální ekonomice a nežádoucích efektů monetární politiky významných centrálních bank. Posilování jenu navíc budí obavy z toho, že centrální banky už nemají pod kontrolou problematický vývoj na trzích, který se kvůli dlouhotrvajícímu období nízkých sazeb objevuje stále častěji. Množí se obavy z toho, že politika centrálních bank se stává kontraproduktivní a zvyšuje volatilitu na trzích. Výsledkem by mohl být úprk investorů z trhů rizikových aktiv, včetně trhů v rozvíjejících se zemích a dluhopisů s vysokým výnosem.
Analytici jsou mírou posilování jenu a poklesu výnosu dluhopisů často překvapeni, ale hlavní ekonom Gluskin Sheff & Associates David Rosenberg tvrdí, že „pokud by se někdo snažil honit se za trendem posilování jenu, pravděpodobně toho bude litovat“. Jen přitom posiluje i přesto, že japonská centrální banka zavedla v lednu negativní sazby. Snažila se tím stimulovat ekonomiku přes oslabení měnového kurzu a následný růst exportů. Tento plán ale nevyšel a naopak došlo k oslabení dolaru k jenu, které v letošním roce dosáhlo asi 10 %.
Naposledy se kurz jenu dostal na úrovně, na kterých se nalézá i dnes, v říjnu 2014. BoJ tehdy přišla s masivním stimulačním programem. V jeho rámci nakupovala akcie, realitní fondy a další aktiva. Podle některých názorů nelze vyloučit, že BoJ přikročí k podobnému kroku i nyní v případě, že kurz jenu bude nadále sílit. Kit Juckes ze se domnívá, že už nyní kurz této měny překročil přijatelnou úroveň, ale obchodníci na měnových trzích zatím sází na to, že jen bude dále posilovat. Ukazují na to pozice hedge fondů a dalších spekulativních hráčů – jejich sázky na silný jen jsou nejvyšší od roku 2012. Naopak sázky na silný dolar leží nejníže od roku 2014.
Rally na japonském jenu přichází i přesto, že averze k riziku na trzích klesá. K této rally mohou přispívat i japonští institucionální investoři. Například někteří významní exportéři se mohou bát dalšího posilování měny, proto jej nakupují již nyní a prodávají dolary, tvrdí Andrew Lee z UBS Wealth Management. První z následujících dvou grafů ukazuje vývoj kurzu jenu k dolaru (měřítko je obrácené, aby růst křivky ukazoval na posilující jen). Druhý z grafů zobrazuje vývoj medvědích sázek na japonskou měnu:

Zdroj: WSJ